پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

یک زوج هنگام پیاده‌ روی گنج پیدا کردند (عکس) یک زوج هنگام پیاده‌ روی گنج پیدا کردند (عکس) این زن ۳۴ ساله 2 شوهر در یک خانه دارد + عکس این زن ۳۴ ساله 2 شوهر در یک خانه دارد + عکس در میان موهای این دختر یک موش صحرایی زندگی می کند در میان موهای این دختر یک موش صحرایی زندگی می کند مرگ چاق ترین مرد جهان +عکس مرگ چاق ترین مرد جهان +عکس دختران و معلمان دبیرستان آمریکا با حجاب شدند دختران و معلمان دبیرستان آمریکا با حجاب شدند این اندام ها و هیکل ها غول های واقعی هستند +عکس این اندام ها و هیکل ها غول های واقعی هستند +عکس زنی برای رسیدن به آرزویش شغل پردرآمدش را رها کرد زنی برای رسیدن به آرزویش شغل پردرآمدش را رها کرد غذاهای مناسب گردش و سفر کوتاه ویژه روزهای گرم تابستان غذاهای مناسب گردش و سفر کوتاه ویژه روزهای گرم تابستان parsnaz اسرار مرد ماسکی رو می شود + عکس پسر عجیبی که باید خوراکی ها را از او پنهان کرد (عکس) پسر عجیبی که باید خوراکی ها را از او پنهان کرد (عکس) زن و شوهری با قد و قامتی عجیب + عکس زن و شوهری با قد و قامتی عجیب + عکس زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی!! زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی!! جدیدترین کفش طراحی شده توسط معروفترین زن دنیای مد جدیدترین کفش طراحی شده توسط معروفترین زن دنیای مد معتاد جذاب و خوش عکس که یک شبه معروف شد (عکس) معتاد جذاب و خوش عکس که یک شبه معروف شد (عکس) زندگی جالب و عاشقانه و باورنکردنی یک زوج + عکس زندگی جالب و عاشقانه و باورنکردنی یک زوج + عکس عجیب ‌ترین روش خواستگاری از یک دختر!! عجیب ‌ترین روش خواستگاری از یک دختر!! اقدام جالب این زن در برنامه زنده تلویزیونی مسلمان شد اقدام جالب این زن در برنامه زنده تلویزیونی مسلمان شد یک ویلای لوکس شناور و یا یک زیر دریایی یک ویلای لوکس شناور و یا یک زیر دریایی گربه ای که انگار زاده انسان است (عکس) گربه ای که انگار زاده انسان است (عکس) گردهمایی دیدنی موقرمزهای جهان در هلند + عکس گردهمایی دیدنی موقرمزهای جهان در هلند + عکس

مرموزترین دوست رضا شاه +عکس

مرموزترین دوست رضا شاه +عکس

مرموزترین دوست رضا شاه,تصاویری دیده نشده از ارنست پرون سوئیسی كه از دوران تحصیل محمدرضا پهلوی در سوئیس با وی طرح رفاقت ریخت.

 

رضا شاه می‌خواست فرزندش به روش غربیان بار بیاید؛ از این رو مدرسه له­روزه را در سوئیس (كه كشوری بی‌طرف بود) برگزیده بود تا احتمال بروز مخاطرات سیاسی ناشی از تحصیل ولی­عهدش را در یكی از كشورهای درگیر مسائل سیاسی ایران به كم‌ترین مقدار كاهش دهد.

 

شاه در زمان تحصیل خود در سوئیس با جوانی سوئیسی به نام ارنست پرون آشنا شد؛ پرون، یك باغبان‌زاده سویسی بود كه در كالج «روزی» درس می‌خواند.

 

ارنست پرون، هنگامی كه محمدرضا، در كالج «روزی» در سویس تحصیل می‌كرد، با او دوست شد و محمدرضا، او را با خود به تهران آورد و در دربار ایران كارش بالا گرفت و دوست صمیمی و محرم راز شاه شد.
مرموزترین دوست رضا شاه +عکسپرون هیچگاه مسئولیت رسمی در دربار نداشت؛ ولی همه درباریان، حتی خواهران و برادران شاه از او حساب می‌بردند. پرون حتی در زندگی خصوصی شاه و همسرش مداخله داشت. پرون در طلاق شاه و فوزیه نیز نقش اساسی داشته‌است.

 

اشرف پهلوی در خاطرات خود، به نقش پرون در برهم زدن رابطه وی با هوشنگ تیمورتاش به دستور برادرش اشاره كرده است.

 

یكی از وظایف پرون، انجام ماموریت‌های خصوصی برای شاه بوده‌است؛ به گونه‌ای كه همسر شاه ارنست پرون را با نفوذترین فرد دربار كه با او مواجه شده نام برده است؛ اهالی تهران او را «راسپوتین»‌ایران لقب داده بودند.

 

پرون در میان اطرافیان شاه، نفوذ فراوانی داشت. در كودتای نافرجام 25 مرداد 32 ارنست پرون، رابط شاه و سفیران انگلستان و آمریكا بود.

 

ارنست پرون، با نام مستعار «حلقه گل سرخ» از طریق یكی از جاسوسان انگلیسی در ایران، ترتیب ملاقات كرمیت روزولت را با شاه فراهم ساخت. پرون صبح روز ۲۵ مرداد ۱۳۳۲، خبر شكست كودتا را از تهران به كلاردشت به اطلاع شاه رساند و همان روز نیز دستگیر شد.
مرموزترین دوست رضا شاه +عکسارنست پرون و گروهی از ماسونهای بلند پایه ایرانی و فرانسوی

ثریا اسفندیاری بختیاری همسر دوم شاه، چنین تصویری از سالهای آخر اقامت پرون در دربار و كاخ شاه ارائه می‌دهد:

 

«ارنست پرون زشت و نامطبوع است. چشمهایش نفرت انگیز است… همجنس باز است… مزدور است… نادرست… ماكیاول صفت… شیطان صفت… رمال… غیب‌گو…»

 

ثریا در این كتاب عنوان نمود كه پرون و شاه هر روز صبح یكدیگر را در اتاق شاه ملاقات می‌كنند و پرون در این ملاقات‌ها به دسیسه چینی علیه دشمنانش می‌پردازد.

 

اندكی پیش از انقلاب (مرداد57) كتابی تحت عنوان «پرون، شوهر اعلیحضرت آریامهر» به قلم محمد پوركیان منتشر شد كه غوغایی در محافل روشنفكری به راه انداخت.

مرموزترین دوست رضا شاه +عکس
محمدرضا پهلوی به اتفاق ارنست پرون و جعفر شفقت در حال اسكی روی برف در اوایل سلطنت
 

شاه در سال ۱۳۴۰، پرون را كه بعلت سانحه‌ای لنگ شده بود و به بیماری قلبی نیز مبتلا بود، برای درمان به سویس فرستاد.

 

وی در سن ۶۳ سالگی دور از كشورش سوئیس و دور از ایران، در بیمارستان درگذشت و اسرار زیادی را با خود بگور برد. امروزه عملاً از میان دیگر كسانی كه ممكن است به جنبه‌های دیگر زندگی ارنست پرون واقف باشند، كسی زنده نمانده‌است. شاه نیز در هیچیك از كتاب‌های خاطراتش، نامی از پرون نبرد.

 

فردوست می گوید: من یك مَردم! احساس مردانه من می گوید غم اعلی حضرت از مرگ پرون عادی و در حد یك دوست نبوده! من حس می كردم عاشقی ، معشوق خویش را از دست داده است!

 

 

منبع:مشرق

 

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ