پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

تعریق زیاد بدن ! چرا ؟

تعریق زیاد بدن ! چرا ؟


غدد عرق از غدد برون‌ریز هستند، یعنی برخلاف غدد درون‌ریز که مواد مترشحه‌ای به نام هورمون به داخل خون ترشح می‌کنند، این غدد مواد مترشحه‌شان یعنی عرق را به سطح بدن یعنی پوست تراوش می‌کنند و وظیفه اصلی‌شان کنترل دمای بدن است. وقتی بدن در شرایط گرم محیطی قرار می گیرد یا ورزش می کنیم این غدد تحریک شده و بیشتر فعالیت می کنند تا با خروج آب از بدن و تبخیر شدن آن دمای بدن پایین آید.

تعریق بیش از حد یعنی عرق کردن زیادی در شرایطی که گرما یا ورزش عامل آن نیست.

علت این مشکل چند چیز است:

۱ـ بیماری هایی که باعث تعریق زیادی می شود.
۲ـ داروها و مواد خوراکی محرک.
۳ـ علت های ناشناخته و سرشتی.

مهم این است که تعریق زیادی به هر دلیلی که باشد باعث آزار فرد از نظر اجتماعی و شغلی می شود. خیلی وقت ها تعریق زیادی دست ها موجب می شود فرد موقع نوشتن و خواندن به دلیل خیس شدن کاغذها دچار مشکل شود و نواختن آلات موسیقی غیرممکن شود.

تعریق زیاد زیر بغل هم باعث ایجاد تغییر رنگ لباس و بوی بد می شود و آزاردهنده است. برخی بیماری ها باعث تعریق در تمام مناطق بدن می شود. از مهم ترین این بیماری ها می توان به پرکاری تیروئید، دیابت، افت قند خون، نقرس، فئوکروموسیتوم و یائسگی اشاره کرد. بیماری های بدخیم، درد مزمن و خوردن الکل و نیز برخی داروها هم از علل تعریق زیادی در تمام نقاط بدن است.

در مورد تعریق کف دست و زیر بغل شایع ترین دلیل سرشتی و ناشناخته است، ولی گاهی خوردن غذاهایی مثل شکلات، قهوه و ادویه زیاد باعث این مشکل می شود. تعریق سرشتی در مناطق کف دست و زیر بغل معمولا در سنین نوجوانی شروع می شود و نشانه خوش خیم بودن آن، این است که در موقع خواب تعریق قطع می شود.

باید به خاطر داشته باشیم که تعریق در موقع استرس و شرایط خاص زیاد می شود، ولی این افراد دچار بیماری اضطرابی نیستند بلکه فقط غدد عرق این افراد به فرمان های مغزی پاسخ زیادتری می دهد.

درمان تعریق زیادی شامل:

۱ـ محلول هایی که باعث خشکی محیط می شوند.
۲ـ داروهایی که باعث کنترل تحریک غدد می شوند.
۳ـ درمان های جراحی شامل قطع اعصاب سمپاتیک، بیرون آوردن غدد عرق زیر بغل، لیپوساکشن و روش های الکتریکی است.

درباره استفاده از محلول های موضعی که معمولا ترکیبات آلومینیوم در آنها استفاده می شود، نکته مهم این است که با وجود سادگی در ۳۰ درصد موارد باعث آزار و تحریک پوست می شود. در مورد داروها نیز متاسفانه درصد موفقیت کم است.

از بین تمام روش های کنترل تعریق کف دست و زیر بغل تزریق سم میکروب عامل بوتولیسم به اعصاب این مناطق برای از بین بردن تحریک عصبی آنهاست که بیشترین موفقیت و کمترین عارضه را داشته است. تزریق این سم به میزان مشخص در زیر بغل یا کف دست صورت می گیرد، ولی باید تحت نظر متخصص انجام شود.
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ