پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

این كودک بسیار عجیب با بدنی مثل آهنربا + عکس این كودک بسیار عجیب با بدنی مثل آهنربا + عکس وقتی اعضای بدن مردگان بازیچه دست دانشجویان ایرانی میشود وقتی اعضای بدن مردگان بازیچه دست دانشجویان ایرانی میشود 100 هزار دلار برای تغییر چهره صورت این خانم ژاپنی (عکس) 100 هزار دلار برای تغییر چهره صورت این خانم ژاپنی (عکس) روباه عکاس باشی (عکس) روباه عکاس باشی (عکس) 12 مشکلی که می توانید با پودر بچه حلش کنید 12 مشکلی که می توانید با پودر بچه حلش کنید عجیب ترین پسر جهان!! + عکس عجیب ترین پسر جهان!! + عکس این جوان دم مرگ آخر به عشق زندگی اش رسید (عکس) این جوان دم مرگ آخر به عشق زندگی اش رسید (عکس) این نوزاد با چشمان دریایی بدون جمجمه متولد شده این نوزاد با چشمان دریایی بدون جمجمه متولد شده درختی که از خود برق تولید می کند! +عکس درختی که از خود برق تولید می کند! +عکس رقص و موسیقی زنده در افطاری شاهانه + عکس رقص و موسیقی زنده در افطاری شاهانه + عکس آرزوی سیندرلا شدن برای این دختر برآورده شد آرزوی سیندرلا شدن برای این دختر برآورده شد بازداشت مادر به دلیل سرطانی جلوه دادن خود و فرزندش بازداشت مادر به دلیل سرطانی جلوه دادن خود و فرزندش قدیسه شدن ملکه زیبایی اهل آمریکا (عکس) قدیسه شدن ملکه زیبایی اهل آمریکا (عکس) بازی جدیدی را برای کودکان خانواده های بسیار ثروتمند بازی جدیدی را برای کودکان خانواده های بسیار ثروتمند این خانم 1 سال طبق قوانین کتاب مقدس زندگی کرد (عکس) این خانم 1 سال طبق قوانین کتاب مقدس زندگی کرد (عکس) مادر بزرگ 72 ساله به فضا می رود!!+عکس مادر بزرگ 72 ساله به فضا می رود!!+عکس کشف موجود افسانه ای در قطب کشف موجود افسانه ای در قطب افشای دلیل باز و بسته شدن چشمان یک مومیایی افشای دلیل باز و بسته شدن چشمان یک مومیایی مردی که 3 سال خون همسرش را می نوشید..! مردی که 3 سال خون همسرش را می نوشید..! عاقبت ازدواج دختر زیبای جوان با پیرمرد فریبکار +عکس عاقبت ازدواج دختر زیبای جوان با پیرمرد فریبکار +عکس

همکاری در عشق

همکاری در عشق


لزوم شناخت حقوق و وظایف دو جانبه در خانواده مشاوره ی ازدواج ضروری ست
در مقاله ی قبل گفتیم که زن وشوهر باید به حقوق هم احترام بگذارند . از نمونه هاى بارز مراعات حقوق طرفین ، تقسیم کارهاى خانه و زندگى میان زن و شوهر است .وقتى بار سنگین خانواده بر دوش دو انسانى است که با هم زندگى مشترک دارند ، چاره اى جز تقسیم این بار و کار نیست ، تا نه کارى بر زمین بماند و نه بارها بر دوش یکى سنگینى کند.

 

 

اساس حرمت گزارى به حقوق انسان ، شناخت و مراعات حقوق و وظایف است ، نه صرفا شعار به سود حقوق بشر!

همین که اسلام براى زن ، حق مالکیت و استقلال اقتصادى و انتخاب و… قرار داده است ، نشانه حرمت نهادن به اوست . اینکه شوهر در مقابل همسرش وظایف و تعهداتى دارد ، نشانه دیگرى از این حق و احترام است .

خانواده اى که بر شالوده محبت استوار شده باشد ، هر یک از زن و شوهر ، بیش از آنچه که وظیفه شان است ، کار و تلاش مى کنند ، آن هم عاشقانه و از روى مهر و احساس رضایت و خرسندى .
آنچه مانع بروز تشنج و تنش در رفتار همسران است ، وجود حد و حریم براى کارها و وظایف هر یک و انتظار و توقع از یکدیگر در محدوده ی همان حد و حریم و مراعات آن حدود و حقوق است .

در حالات و سیره رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) نقل شده است که آن حضرت حتى در کارهاى خانه ، به همسرانش کمک مى کرد: و یخدم فى مهنة اهله (1) که این بالاتر از تقسیم کار است .

آنچه مانع بروز تشنج و تنش در رفتار همسران است ، وجود حد و حریم براى کارها و وظایف هر یک و انتظار و توقع از یکدیگر در محدوده ی همان حد و حریم و مراعات آن حدود و حقوق است .

بار کارها را باید هر دو به دوش بکشند. کارهاى سنگین و خستگى آور و گوناگون خانه ، اگر به دوش یکى بیفتد و دیگرى بى خیال و راحت طلبانه و آسوده خاطر به خواب و تفریح و استراحت و مسافرت هاى خود برسد و غم خانه و فکر مشکلات را نداشته باشد ، ظلمى در حق دیگرى است ، چه زن باشد ، چه شوهر. البته در این گونه موارد ، این زنان هستند که مظلوم خانواده مى شوند و حقشان تباه مى گردد.

این سخن زیباى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) که من بهترین شما نسبت به همسران خودم هستم . اگر جلوه هاى متعددى داشته باشد ، یکى هم رافت و عطوفت و کمک و تفقد و حق گزارى و قدرشناسى نسبت به زنان است که حضرت رسول (صلى الله علیه و آله ) هم عملا چنان بوده ، هم به چنین رفتار متعالى و بزرگوارانه اى سفارش مى فرمود و از ستم و اجحاف در حق زنان نهى مى کرد.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) فرمود: ملعون ملعون من ضیع من یعول ؛ (2)

ملعون است ، ملعون است کسى که فرد مورد تکفل خویش را تباه سازد.

تباه ساختن حق افراد زیر دست و تحت تکفل ، که همسرهم یکى از آنان است ، موجب استحقاق لعنت الهى مى شود.

تقسیم کار و مسئولیت ها نیز باید با مراعات توان جسمى و ظرفیت وجودى و طاقت فردى باشد و از تحمیل تکلیفى فوق طاقت بر هر یک از آن دو پرهیز شود.

پایان این مقاله را حدیثى از پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله ) و سخنى از امام صادق (علیه السلام ) قرار مى دهیم  :

مردى خدمت پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله ) آمد و در ستایش از اخلاق همسر خود چنین گفت : من زنى دارم که هرگاه وارد خانه مى شوم از من استقبال مى کند و به پیشوازم مى آید و هرگاه که از خانه بیرون مى روم ، مرا بدرقه و مشایعت مى کند. هر گاه مرا اندوهگین و ناراحت مى بیند ، از علت غم و اندوهم مى پرسد. پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله ) فرمود: این زن را به بهشت بشارت بده و به او بگو که تو یکى از کارکنان و کارگزاران خدا هستى و براى هر روز تو، اجر و پاداش هفتاد شهید است . (3)

در سخنى ارزشمند، امام صادق (علیه السلام ) فرموده است :

مرد در زندگى با همسر خود ، بى نیاز از سه چیز نیست :

1- همراهى و هماهنگى با او ، تا به این وسیله ، موافقت و محبت و دوستى او را جلب کند.

2- رفتار نیک و حسن خلق با همسر و به دست آوردن دل او و با آراستگى و حسن ظاهر و جلوه زیبا در چشم او.

3- توسعه و گشایش در مسایل معیشتى .
ازدواج آری، استرس نه

زن نیز در زندگى با شوهرش بى نیاز از سه چیز نیست ، تا توافق کامل با او پدید آید:

1- نگهداشتن خود از هر گونه آلودگى و ناپاکى ، تا بدین وسیله دل شوهر به او اطمینان پیدا کند و در حالات خوشایند و ناپسند و خوب و بد ، اطمینانش محفوظ بماند.

2- نگهدارى شایسته از شوهر و مراقبت از او ، تا عواطف او را نسبت به خویش جلب کند و هنگام لغزش از سوى خود ، آن عاطفه او را کمک کند.

3- اظهار عشق و محبت به شوهر و خویش را آراستن و به ظاهری زیبا در آمدن تا در چشم شوهر ، زیبا جلوه کند و محبت افزون گردد. (4)

رعایت این نکات ، از نظر عاطفى و تحولات روحى در خانواده ، شرایط مناسب ترى را براى برپایى خیمه عفاف پدید مى آورد و ضامن استحکام بنیان خانواده در سایه تعالیم مکتبى است .

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ