پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

parsnaz قدرت عجیب و خارق العاده پسر پنج ساله +عکس تغییر ظاهر این زن زیبا پس از کم کردن 120 کیلو تغییر ظاهر این زن زیبا پس از کم کردن 120 کیلو ازدواج جنجالی همجنسگرایان در عربستان +عکس ازدواج جنجالی همجنسگرایان در عربستان +عکس زیباترین دختر گواتمالا (+عکس) زیباترین دختر گواتمالا (+عکس) هدیه روز پدر هدیه روز پدر کشف لاک پشتی از عصر دایناسورها + عکس کشف لاک پشتی از عصر دایناسورها + عکس حضور ناگهانی یک گاو در مراسم افتتاح استخر + عکس حضور ناگهانی یک گاو در مراسم افتتاح استخر + عکس به چه روشی می توانیم از شخصیت دیگران آگاه شویم؟ +عکس به چه روشی می توانیم از شخصیت دیگران آگاه شویم؟ +عکس کار عجیب این خانم برای بدست آوردن شغل + تصاویر کار عجیب این خانم برای بدست آوردن شغل + تصاویر زنی که 60 سال خوابیده زندگی کرد + عکس زنی که 60 سال خوابیده زندگی کرد + عکس parsnaz این 3 دختر معروف ترین هکر در جهان هستند + عکس جشن جنگ بالش ها به روایت تصویر جشن جنگ بالش ها به روایت تصویر موش مرده در داخل سوسیس!! +عکس موش مرده در داخل سوسیس!! +عکس قد بلندترین خانم دنیا از مرگ نجات پیدا کرد! (عکس) قد بلندترین خانم دنیا از مرگ نجات پیدا کرد! (عکس) دختر زیبای اهل سوریه ملکه زیبایی 2015 و دختر شایسته ونزوئلا شد+ تصاویر دختر زیبای اهل سوریه ملکه زیبایی 2015 و دختر شایسته ونزوئلا شد+ تصاویر مادر ایرانی که از بارداری اش و زمان زایمانش هیچ اطلاعی نداشت مادر ایرانی که از بارداری اش و زمان زایمانش هیچ اطلاعی نداشت عکس های لاله صدیق مشهور به شوماخر ایرانی عکس های لاله صدیق مشهور به شوماخر ایرانی عکس های دیدنی از پسر آرواره ای با دو دست دندان عکس های دیدنی از پسر آرواره ای با دو دست دندان جمله دوستت دارم به 24 زبان کشورهای مختلف جهان جمله دوستت دارم به 24 زبان کشورهای مختلف جهان جعل هویت افسر پلیس توسط مدل 23 ساله چینی (عکس) جعل هویت افسر پلیس توسط مدل 23 ساله چینی (عکس)

هما پرنده ای افسانه ای چگونه بود؟

هما پرنده ای افسانه ای چگونه بود؟


پرنده هما در اسطوره های ایرانی جایگاه مهمی دارد و معروف است که سایه اش بر سر هر کس بیافتد به سعادت و کامرانی خواهد رسید به همین دلیل به مرغ سعادت معروف شده است.

 

همای بر همه مرغان از آن شرف دارد   که استخوان خورد و جانور نیازارد  ( سعدی )

 

در تخت جمشید که پایتخت هخامنشیان بوده است دو مجسمه سنگی از هما پیدا شده ، این نشان میدهد که هما در زمان ایران باستان نیز پرنده سعادت بوده است.

حقیقتا چند درصد از ایرانی ها میدانند که هما پرنده ای کهن نقش آن بارها و بارها در سرستون های تخت جمشید به کار رفته و نام آن بارهاو بارها در اشعار بزرگان ادب پارسی تکرار شده چه نوع موجودی است؟!

موجودیکه از دیر باز در باورهای مردم این سرزمین نشانه خوشبختی و سعادت انسانهای پاک نهاد آریایی بوده ، این پرنده نه تنها در ایران باستان بلکه در اساطیر مصر و یونان نیز صاحب کرامت است.

در ادبیات داستانی کهن این مرز و بوم آمده است که هرگاه پادشاهی درمیگذشت و وارثی برای جانشینی نداشته است مردم را در میدانی جمع میکردند و همایی را رها میساختند و هما بر روی سر یا شانه هر کس که مینشست آن شخص پادشاه آن سرزمین میشد.

اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان هما را پرنده ای افسانه ای و شبیه به ققنوس میدانند ؛ پرنده ای که تنها در داستان ها و اساطیر باستانی وجود داشته است ، با این وجود زرتشتیان ایران به خوبی با این پرنده آشنایی دارند.

آنها بر این باور بودند که هرگاه هما به سراغ جسد فردی که برروی بلندی قرار داده شده است بیاید ، آن فرد در عالم جاودان سعادتمند خواهد شد و از این رو بود که ایرانیان زرتشتی هما را مرغ سعادت میدانستند.

 

همای اوج سعادت به دام ما افتد  اگر تو را نظری بر مقام ما افتد ( حافظ )
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ