پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

نمایی از نقلی ترین کتابخانه عمومی دنیا (عکس) نمایی از نقلی ترین کتابخانه عمومی دنیا (عکس) کادوپیچی  زیباو بسیار راحت کادوپیچی زیباو بسیار راحت تصاویری از چهره و قد و اندام زیبای این دختر تصاویری از چهره و قد و اندام زیبای این دختر روش جدید و جالب اخاذی از دخترروش جدید و جالب اخاذی از دخترها! روش جدید و جالب اخاذی از دخترروش جدید و جالب اخاذی از دخترها! دختری که به طرز باور نکردنی خواهرش را نجات داد + عکس دختری که به طرز باور نکردنی خواهرش را نجات داد + عکس مشکلات این خانم زیبا برای این جوان چشم چران + عکس مشکلات این خانم زیبا برای این جوان چشم چران + عکس این زن با جراحی خودش را زیباترین زن جهان کرد این زن با جراحی خودش را زیباترین زن جهان کرد تصاویر پسر بچه هندی که با مرگ بازی می کند تصاویر پسر بچه هندی که با مرگ بازی می کند دختر الهه ی سیاه با پوست جذاب را ببینید دختر الهه ی سیاه با پوست جذاب را ببینید پیدا شدن نامه های عاشقانه به سرقت رفته بعد از 40 سال پیدا شدن نامه های عاشقانه به سرقت رفته بعد از 40 سال پشت پرده تبلیغات هیتلر را بشناسیم پشت پرده تبلیغات هیتلر را بشناسیم شهرت این خانم توسط عکس مجله زیبایی!! (عکس) شهرت این خانم توسط عکس مجله زیبایی!! (عکس) حمایت از محیط زیست با کشتی نوح حمایت از محیط زیست با کشتی نوح عکس های دیدنی و جالب از  پشمالوترین خودرو دنیا + عکس عکس های دیدنی و جالب از پشمالوترین خودرو دنیا + عکس خسیس ترین زن دنیا را بشناسید +عکس خسیس ترین زن دنیا را بشناسید +عکس parsnaz زایمان زن آمریکایی بعد از مسابقه دو + تصویر این پیرزن 90 ساله مانکن را ببینید +عکس این پیرزن 90 ساله مانکن را ببینید +عکس با بوی بد داخل اتومبیلمان چکار کنیم با بوی بد داخل اتومبیلمان چکار کنیم افزایش تکاندهنده آمار تجاوز جنسی به اسب افزایش تکاندهنده آمار تجاوز جنسی به اسب چه وقت هایی باید نه بگوئیم؟! چه وقت هایی باید نه بگوئیم؟!

نحوه پیدایش و تنظیم تقویم

نحوه پیدایش و تنظیم تقویم


روی کره آسمان برای سادگی آسمان را کره‌ای فرض میکنیم که ستاره‌ها، خورشید و سیارات روی آن قراردارند و مشابه زمین خط‌هایی مثل طول و عرض جغرافیایی در نظر می‌گیریم.

اگر دو قطب شمال و جنوب زمین را به هم وصل کنیم، خطی به‌دست می‌آید که به آن محور گردش زمین میگوییم.

امتداد محور زمین کره آسمان را در دو نقطه قطع میکند که به آنها قطب های آسمان میگوییم.

اگر درست در نقطه قطب شمال زمین باشید، قطب شمال آسمان دقیقا بالای سر شما و قطب جنوب آسمان زیر پایتان است.

خطوطی را موازی خطهای عرض جغرافیایی زمین در آسمان رسم می‌کنیم، به این خط ها میل میگوییم.

دایره‌ای را که از تقاطع صفحه استوای زمین با کره آسمان تشکیل می‌شود، استوای آسمان یا استوای سماوی مینامیم.

استوای سماوی دقیقا بالای استوای زمین قرار دارد، اگر در استوای زمین باشید، استوای سماوی در آسمان شما نیم‌دایره‌ای است که شرق را به غرب وصل میکند و دقیقا از بالای سرتان می‌گذرد و اگر در قطب‌های زمین باشید استوای سماوی دایره افق شما خواهد بود.

همه ما می‌بینیم که خورشید هر روز از شرق طلوع می‌کند، مسیری را در آسمان می‌پیماید و در افق مغرب به پشت زمین می‌رود و به خوبی می‌دانیم که این حرکت ظاهری خورشید در اثر حرکت وضعی زمین یا همان گردش زمین به دور خودش در شبانه‌ روز پدید میاید.

اما خورشید حرکت دیگری هم در آسمان دارد.

اگر خورشید آن‌چنان کم‌نور بود که دیگر ستاره‌ها هم در کنارش دیده‌ میشدند، میتوانستیم یک آزمایش جالب ترتیب دهیم.

ما هر روز موقعیت خورشید را در آسمان با در کنار ستاره‌ها ثبت میکردیم و میدیدیم که خورشید در زمینه ستاره‌های ثابت هر روز به سمت غرب حرکت میکند ، این حرکت خورشید تصویر حرکت انتقالی گردش زمین به دور خورشید است.

در آزمایش ما خورشید تقریبا۳۶۵ روز بعد به محل اولش در زمینه ستاره‌ها باز میگردد و این مدت را که برابر مدت زمان گردش زمین بدور خورشید است را ۱ سال مینامیم.

 

 

وقتی که هر روز محل خورشید را زمینه ستاره‌ها ثبت کنیم، خطی به دست می‌آوریم که مسیر حرکت سالانه خورشید در آسمان است به این مسیر دایره‌البروج می‌گوییم ، در حقیقت دایره‌البروج تصویر صفحه مداری زمین روی کره آسمان است.

از دید ما روی زمین مسیر حرکت سالانه خورشید در آسمان دایره‌البروج همواره ثابت است و ازصورت‌های فلکی خاصی می‌گذرد که در نجوم قدیم و طالع‌بینی به آنها برج میگویند.

وقتی که میگویند خورشید در برج سنبله است، یعنی خورشید در صورت فلکی سنبله قراردارد.

دایره‌البروج با استوای سماوی موازی نیست و با آن زاویه ۵/۲۳ درجه میسازد و در دو نقطه آن را قطع میکند.

این یعنی خورشید در مسیر سالانه‌اش گاه بالاتر و گاه پایین‌تر از استوای آسمان است و به همین دلیل است که از دید ما که در نیمکره شمالی زمین هستیم، خورشید در تابستان ارتفاع بیشتری از افق می‌گیرد و مستقیم به زمین میتابد و روزهای تابستان طولانی‌ترند چون خورشید در تابستان بالای (شمال) استوای سماوی است.

وقتی که خورشید در یکی از دو نقطه‌ای است که دایره‌البروج استوای سماوی را قطع میکند، دقیقا عمود بر استوای زمین می‌تابد.

در این زمان طول شب و روز در تمام نقاط زمین برابر است و به این نقاط نقاط اعتدال و به این زمان زمان اعتدال می‌گوییم.

اعتدال بهاری در ابتدای بهار رخ می‌دهد و اعتدال پاییزی در ابتدای پاییز و در اعتدال بهاری خورشید از جنوب (پایین) استوای سماوی به شمال آن می‌آید و پس از آن طول روزها برای ساکنان نیم‌کره شمالی زمین بیشتر خواهد شد.

 

 

لحظه تحویل سال شمسی زمانی است که خورشید به نقطه اعتدال بهاری میرسد.

ایده و کار روی چنین تقویم دقیق و جالبی از شاهکارهای ایرانیان بوده‌است و تقویم شمسی میراث با ارزشی است که به ما رسیده‌ا ست.
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ