پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

دختر شایسته 20 ساله بریتانیا و رسوایی اخلاقی دختر شایسته 20 ساله بریتانیا و رسوایی اخلاقی درمان بیماری این خانم جوان توسط یک سگ آموزش دیده درمان بیماری این خانم جوان توسط یک سگ آموزش دیده سقوط شهاب سنگ مردم یک روستا را ثروتمند کرد + عکس سقوط شهاب سنگ مردم یک روستا را ثروتمند کرد + عکس ویدئوی خنده داری که 17000 بار بازدید شد +عکس ویدئوی خنده داری که 17000 بار بازدید شد +عکس فرزندی که در اوج معلولیت پرستار مادرش شد فرزندی که در اوج معلولیت پرستار مادرش شد گفتگوی جالب با بادیگارهای آرمین 2AFM و مرتضی پاشایی +عکس گفتگوی جالب با بادیگارهای آرمین 2AFM و مرتضی پاشایی +عکس پیشنهاد تحریک کننده میلیاردی برای یک الهه + عکس پیشنهاد تحریک کننده میلیاردی برای یک الهه + عکس این خانم 80 سال دیرتر از وقت مقرر فارغ التحصیل شد +تصاویر این خانم 80 سال دیرتر از وقت مقرر فارغ التحصیل شد +تصاویر ماجرای جالب مردی که ریشش را اجاره می دهد ماجرای جالب مردی که ریشش را اجاره می دهد خالکوبی های پیرمرد هندی که چندین رکورد در گینس دارد خالکوبی های پیرمرد هندی که چندین رکورد در گینس دارد حرف فامیل دور درباره آدمهای نفهم خبر ساز شد حرف فامیل دور درباره آدمهای نفهم خبر ساز شد این دختر در پنج سالگی مادر شد این دختر در پنج سالگی مادر شد با نحوه دوخت تکه دوزی روی پارچه آشنا شوید با نحوه دوخت تکه دوزی روی پارچه آشنا شوید این دختر جوان نرم افزار تشخیص سرطان سینه ساخت +عکس این دختر جوان نرم افزار تشخیص سرطان سینه ساخت +عکس این دختر 20 سال پیش بخاطر چشمان جادویی‌ مشهور شد این دختر 20 سال پیش بخاطر چشمان جادویی‌ مشهور شد این ماهی به خاطر شکار اردک خودش صید شد این ماهی به خاطر شکار اردک خودش صید شد زشت ترین و گران ترین سبیل در دنیا زشت ترین و گران ترین سبیل در دنیا عجیب ترین اسم ها کدامند عجیب ترین اسم ها کدامند بیشترین درآمدها در ورزش و هنر از آن چه کسانی است؟ بیشترین درآمدها در ورزش و هنر از آن چه کسانی است؟ ویدیویی که در یوتیوب برای خود رکورد زد +عکس ویدیویی که در یوتیوب برای خود رکورد زد +عکس

معیار های ازدواج در ایران و سایر کشورها

معیار های ازدواج در ایران و سایر کشورها


تغییرات در قانون ازدواج، نگرشی آزادانه‌تر به موضوعات جنسی، دسترسی آسان به راه‌های جلوگیری  از بارداری، رشد قدرت مالی و سیاسی زنان، باعث شده است كه انتظارات و الزامات ازدواج بسیار فراتر رود.

 

تغییرات فرهنگی چشمگیری كه در نیمه دوم قرن گذشته به وقوع پیوست، تاثیر عظیمی بر ازدواج و انتظارات و تجربیات آنها كه ازدواج كرده‌اند، گذاشته است. خانواده‌درمانگر معروف گورمن، اعتقاد دارد تغییرات در قانون ازدواج، نگرشی آزادانه‌تر به موضوعات جنسی، دسترسی آسان به راه‌های جلوگیری از بارداری، رشد قدرت مالی و سیاسی زنان، همه و همه باعث شده است كه انتظارات و الزامات ازدواج، تنها داشتن وضعیت مالی مناسب و اطمینان از تولیدمثل نباشد و بسیار فراتر از آن رود.

 

معیارهای هر كشور

 

در هر كشور ازدواج بر اساس فرهنگ و سنت‌های آن جامعه صورت می‌گیرد. افراد یكدیگر را براساس وجوهی كه به نظر خودشان مهم است، ‌مانند زمینه‌های مذهبی، هوشی، مالی، موقعیت اجتماعی، ‌خانوادگی، تحصیلی و فردی به عنوان زوج خودشان انتخاب می‌كنند. موضوعی كه قابل بررسی است، این است كه چرا و چگونه برخی از زوج‌ها در حل كردن ساده‌ترین مسائل زندگی با دشواری و سردرگمی مواجه هستند؟ عناصر اصلی یك انتخاب خوب در ازدواج چه می‌توانند باشند.

 

جهت یافتن پاسخ این سوال‌ها و سوال‌های مشابه، تحقیقات بسیار گوناگون و فراوانی صورت گرفت كه ازدواج تعریف شد و كاركردهایی كه ازدواج دارد، مشخص‌تر شد. خانواده درمانگران و زوج درمانگران مختلف با گرایش‌های نظری متفاوت منشأ مشكلات و شیوه‌های حل كردن آنها را تعریف كرده و پژوهش‌های میدانی متفاوتی جهت مشخص كردن میزان اثربخشی آنها انجام دادند.

 

پیش‌آگهی‌های مثبت و منفی

 

پیروی همین تحقیقات، متخصصان عوامل منفی و مثبت در ازدواج را تعیین كرده و نام بردند. عوامل منفی به عنوان پیش‌آگهی منفی و وجود عوامل مثبت به عنوان پیش‌آگهی مثبت در ازدواج در نظر گرفته می‌شوند. برخی از عوامل منفی، وابستگی مالی و عاطفی زیاد به والدین،‌تفاوت سنی زیاد، تفاوت در فرهنگ و خرده‌فرهنگ، وجود مشكلات در خانواده اصلی با والدین یا برادر و خواهرها، اعتیاد و مشكلات شخصیتی؛ عوامل مثبت: تشابه در وضعیت تحصیلی، اقتصادی – اجتماعی، علایق، هوش و شخصیت هستند.

 

هنری بیكس همین مفهوم را به نوع دیگر ابراز بیان كرده. او اعتقاد داشت دو نفر كه ازدواج می‌كنند، در سه «زیر سیستم» با یكدیگر درگیر می‌شوند و «مكمل بودن» افراد در آنهاست كه اهمیت دارد. «زیرسیستم عمومی» كه نژاد و قومیت، طبقه اجتماعی، ارزش‌های فرهنگی و زمینه‌های مذهبی در آن قرار دارند. «زیرسیستم من مركزی» كه ارزش‌ها و اهداف شخصی فرد را دربر می‌گیرند و زیرسیستم سوم كه بیانگر «تناسب ناهشیار» بین زوج است. او اعتقاد داشت مكمل بودن در دو زیرسیستم می‌تواند پیش‌آگهی خوبی برای ازدواج باشد و روابط را از ثبات نسبی برخوردار كند و منجر به رضایت‌مندی در رابطه شود. مثلا اگر زوجی ارزش‌های فرهنگی و طبقه اجتماعی (زیر سیستم1) و در تصمیمات شخصی (زیر سیستم 2) با یكدیگر هماهنگی و تناسب داشته باشند یعنی مكمل باشند، می‌توان گفت كه می‌توانند زندگی زناشویی بهتری داشته باشند. او اعتقاد داشت با بررسی این تناسب‌ها چه در جهت مشاوره ازدواج و چه در زوج‌درمانی، می‌توان مراجعه‌كنندگان را راهنمایی و كمك كرد.

 

بدین ترتیب برقراری یك رابطه خوب و صمیمانه بستگی به این دارد كه هر فرد چه خصوصیاتی دارد و آن خصوصیات برای طرف مقابل چه ارزشی دارد. ارزش هر خصوصیتی بسته به این است كه طرف مقابل از چه فرهنگ و طبقه اجتماعی آمده و ارزش‌ها و اهداف شخصی وی چگونه است. در میان تحصیلات نیز از آن دسته خصوصیاتی است كه تاثیرگذاری آن در وهله اول بستگی به فرهنگ و طبقه اجتماعی كه زوجین در آن زندگی می‌كنند، دارد. در برخی كشورها و فرهنگ‌ها هنوز برای زن‌ها و مردها تحصیل امری لازم شمرده نمی‌شود و در برخی، ارزش‌ اجتماعی محسوب می‌شود یا در برخی طبقات اجتماعی و خانواده‌ها تحصیلات عالی امری بسیار مهم و در برخی بی‌اهمیت است. در وهله دوم به اهداف و ارزش‌های هر فرد مربوط می‌شود یعنی این مساله برای هر فرد چه اهمیتی دارد.

 

معیارها در كشور ما

 

در ایران میزان تحصیلات از عوامل مهم و تعیین‌كننده وجهه اجتماعی است. بیشتر تحقیقات نشان داده‌اند كه اگر مرد دارای تحصیلات عالی باشد و زن دارای تحصیلات متوسطه یا هر دو دارای تحصیلات یكسان باشند، احتمال اینكه مشكل پیش آید كمتر است ولی اگر زن دارای تحصیلات عالی باشد و تحصیلات مرد در سطح عادی یا كم باشد یا مرد دارای تحصیلات عالی باشد و تحصیلات زن كم یا وی بی‌سواد باشد احتمال اینكه مشكل پیش بیاید، بیشتر است. گاهی این امر یعنی كسب تحصیلات بالاتر یكی از زوج‌ها حین زندگی زناشویی اتفاق می‌افتد و كم نیستند خانواده‌هایی كه به دلیل همین اتفاق مثبت از هم می‌پاشند؛ اصولا بهتر است سطح تحصیلات زوجین با یكدیگر تفاوت زیادی نداشته باشد.

 

افرادی وجود دارند كه سطح و نوع تحصیل برایشان مساله‌ای بسیار مهم است و در صورت كوچك‌ترین احساس برتری نسبت به همسرشان از این جهت، احساس برتر بودن پیدا می‌كنند زیرا آنها افراد را براساس سطح و نوع تحصیلاتشان ارزش‌گذاری می‌كنند. اینها اصولا افرادی هستند كه یا در هنجارها و ارزش‌های اجتماعی‌شان سطح تحصیلات امری بسیار مهم شمرده می‌‌شود یا در ارزش‌ها و اهداف فردی خودشان این‌گونه است، مثلا بعضی افراد بزرگ‌ترین هدف برایشان كسب تحصیلات عالی است، بعضی در دوستیابی داشتن تحصیلات بالا برایشان ارزش مهمی محسوب می‌شود و بعضی با تحصیلات بالا سعی می‌كنند احساس‌های كهتری خودشان را بپوشانند.

 

در صورت وجود اختلاف سطح تحصیل، افراد قبل از ازدواج باید از آگاهی این تفاوت در به وجود آوردن اختلاف آگاه شوند تا با پیش‌زمینه بیشتری ازدواج كنند یا اگر ازدواج كرده‌اند، با آگاهی بیشتری اقدام به تحصیل یا ادامه تحصیل دهند.
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ