پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

دلیل های علمی بودن قران کریم

مجموعه : مذهبی

دلیل های علمی بودن قران کریم


از میان اسامى كتاب نازل شده بر پیامبر اكرم(ص) قرآن مشهورترین و شایع‏ترین نام در میان مسلمانان است. بسیارى را عقیده بر این است كه این نام از میان سایر نام‏ها براى این كتاب جنبه علمیت پیدا كرده و به صورت اسم خاص درآمده است. (1)

 

 

اما آیا علم بودن قرآن، از همان ابتدا از متن آیات برخاسته است، یا این‏كه این نام به‏تدریج و در طول زمان، در عرف مسلمانان، صورت علمیت به خود گرفته است؟ دلایلى وجود دارد كه قرآن از همان آغاز «علم‏» استعمال گردیده است:

 

 

1. در چند مورد، وقتى سخن از ذكر كتب آسمانى به میان آمده است، قرآن در ردیف تورات و انجیل ذكر گردیده است:

 

وعدا علیه حقا فى التوراة والانجیل والقرآن. (2)

 

 

2. خداوند در سوره‏هاى «ق‏»، «یس‏» و «ص‏» به ترتیب، هنگام سوگند به كتاب مقدس خویش از میان همه عناوین به «قرآن مجید»، «قرآن حكیم‏» و «قرآن ذى‏الذكر» سوگند خورده است. البته در دو مورد دیگر، یعنى سوره‏هاى زخرف و دخان، سوگند به «كتاب مبین‏» نیز آمده است.

 

 

3. از میان اسامى چهار گانه – كه در فصل دوم گذشت – امتیاز نام قرآن بر سایر نام‏ها در این است كه اسم خاص بوده، در حالى كه نام‏هاى دیگر در مورد كتب آسمانى دیگر نیز به كار رفته‏اند.

 

 

واذ آتینا موسى الكتاب والفرقان لعلكم تهتدون. (3)

 

 

ولقد آتینا موسى وهارون الفرقان وضیاء وذكرا للمتقین. (4)

 

 

4. نام قرآن در سوره مزمل، كه سومین سوره در ترتیب نزول سوره‏هاست، براى نخستین بار، دو بار ذكر گردیده و در هر بار به تلاوت قرآن امر شده است. بنابراین، عنوان قرآن از همان آغاز نزول، به عنوان نام برتر و اسم خاص از سوى خدا انتخاب شده است.

 

 

5. گرچه نام كتاب، بیشتر از قرآن استعمال شده است، اما به لحاظ آن كه كتاب در معناى خود، مفهومى عام دارد و به همین جهت در مورد تورات و انجیل نیز به كار رفته است، نام قرآن در مقایسه با عناوین و اسامى دیگر، كاربرد بیشترى در قرآن دارد.

 

 

6. كاربرد این عنوان در بیان پیامبر اسلام(ص) و امیرمؤمنان(ع) و سایر امامان، باتوجه به روایات فراوانى كه در اختیار ماست، مبین آن است كه «قرآن‏» عنوانى منتخب و برگرفته از متن آیات است.

 

 

از آن چه گفتیم، روشن شد قرآن به حسب استعمال خودش به صورت علم و اسم خاص آمده و از همین رو در عرف مسلمانان نیز بدین شكل درآمده است.
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ