پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

مطالب جالب و خواندنی درمورد دیوید کاپرفیلد! (عکس) مطالب جالب و خواندنی درمورد دیوید کاپرفیلد! (عکس) این حیوانات سرشار از هوش و استعداد هستند (عکس) این حیوانات سرشار از هوش و استعداد هستند (عکس) واقعیت وحشتناک و چندش آور در مورد فست فود + عکس واقعیت وحشتناک و چندش آور در مورد فست فود + عکس تصاویر جنجالی از 9 هزار جسد شنی تصاویر جنجالی از 9 هزار جسد شنی مردی که به خاطر افسردگی خودش را طعمه ببر ها کرد مردی که به خاطر افسردگی خودش را طعمه ببر ها کرد زندگی موفق اولین خانم جانباز آمریکایی در جنگ عراق (عکس) زندگی موفق اولین خانم جانباز آمریکایی در جنگ عراق (عکس) حلقه ازدواج گمشده این خانم در بین هزاران زباله شهری حلقه ازدواج گمشده این خانم در بین هزاران زباله شهری رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس بیمه یک میلیون دلاری موهای عجیب این زن + عکس بیمه یک میلیون دلاری موهای عجیب این زن + عکس خوشگذرانی های جالب ناصرالدین شاه +عکس خوشگذرانی های جالب ناصرالدین شاه +عکس زن 30 ساله ثروتمندترین زن در قاره آسیا شد + تصویر زن 30 ساله ثروتمندترین زن در قاره آسیا شد + تصویر این خانم ریش دار بعد از 33 سال پسر خود را پیدا کرد (عکس) این خانم ریش دار بعد از 33 سال پسر خود را پیدا کرد (عکس) فرود اضطراری هواپیما به خاطر حرکات شرم آور مرد لخت +عکس فرود اضطراری هواپیما به خاطر حرکات شرم آور مرد لخت +عکس عکس افراد مشهور خوش تیپ با زیباترین اندام عکس افراد مشهور خوش تیپ با زیباترین اندام پسری که عاشق درد کشیدن است (عکس) پسری که عاشق درد کشیدن است (عکس) هنرمندی که با پیچ آثار بسیار زیبایی خلق کرده است هنرمندی که با پیچ آثار بسیار زیبایی خلق کرده است آرایشگر نروژی زن با حجاب را راه نداد آرایشگر نروژی زن با حجاب را راه نداد چندین عمل زیبایی برای شبیه شدن به مدل معروف میراندا کر چندین عمل زیبایی برای شبیه شدن به مدل معروف میراندا کر رستورانی که به زنان با دامن کوتاه تخفیف میدهد + عکس رستورانی که به زنان با دامن کوتاه تخفیف میدهد + عکس جمع شدن جالب 700 دختر با پیژامه های یک رنگ ( عکس ) جمع شدن جالب 700 دختر با پیژامه های یک رنگ ( عکس )

چون و چراهای علمی و دانستنی

چون و چراهای علمی و دانستنی


صوت چیست ؟

 

 

صوت یکی از انواع انرژی است. وقتی حرکات بسیار سریع هوا, یعنی ارتعاش ها به گوش ما می رسند, صدا را می شنویم.

 

وقتی دو سنج را به هم می زنید. آنها را به لرزه در می آورید و صوت ایجاد می کنید.

 

با این آزمایش می توانید ارتعاش صوت را ببینید : به یک نخ. یک تکه کاغذ کوچک وصل کنید. سپس آن را جلو یک بلندگو قرار دهید. حالا صدای موسیقی را زیاد کنید. می بینید که تکه کاغذ چه طور تکان می خورد.

 

صدای بعضی از خواننده ها آن قدر بلند است که حتی می تواند یک لیوان را بشکند.

 

صوت در خلاء منتشر نمی شود. به همین علت فضانوردان برای صحبت با یکدیگر, از امواج رادیویی استفاده می کنند.

 

 

چرا شیپور زن ها در هنگام نواختن شیپور, لپ هایشان را پر از هوا می کنند؟

 

وقتی لپ هایمان را پر از هوا می کنیم, در واقع هوا را در آن حبس می کنیم و بعد از بین لب ها بیرون می دهیم تا به لرزش در آیند. این ارتعاش با لرزش لب ها هوای داخل شیپور را به ارتعاش در می آورد و تقویت می شود. به این ترتیب, صوت به صورت نت های موسیقی از راه لوله شیپور خارج می شود.

 

صوت با سرعت 340 متر در ثانیه در هوا حرکت می کند. این مسافت چهار برابر طول زمین فوتبال است.

 

 

آیا صوت می تواند از آب عبور کند؟

 

 

عبور صوت از آب

 

 

بله در آب صوت, چهار برابر سریع تر جابه جا می شود تا در هوا. به همین علت است که بالن ها صدای یکدیگر را از فاصله بیش از صد کیلومتری هم می شنوند.

 

 

سایه چیست ؟

 

 

نور در خط مستقیم, به شکل پرتو ( یا شعاع نوری ) جابه جا می شود. وقتی این پرتوها با مانعی روبه رو می شوند, نمی توانند از آن عبور کنند و متوقف می شوند. در نتیجه, سایه ای پشت آن مانع تشکیل می شود.

 

نور نمی تواند از بعضی اجسام مثل دیوار, مبل و بدن انسان عبور کند. این ها اجسام تار یا غیره شفاف نام دارند.

 

نور, یکی از شکل های انرژی است. گیاهان از این انرژی به عنوان غذا در برگ های خود استفاده می کنند. گل آفتاب گردان در طول روز, روبه خورشید می چرخد تا همیشه در مقابل آفتاب باشد.

 

 

آیا می دانید که از سایه می توان برای دانستن وقت و ساعت استفاده کرد؟

 

 

از یک قرقره مدادی عبور دهید و آن را در مقابل آفتاب بگذارید. در هر ساعت, در برابر سایه مداد یک خط روی کاغذ بکشید. به این ترتیب, یک ساعت آفتابی خواهید داشت.

 

 

چرا می توانیم اشیاء را از آن سوی شیشه ببینیم؟

 

 

 

اشیاء از پشت شیشه دیده می شوند, چون شیشه جسمی شفاف است, یعنی پرتوهای نور خورشید از آن عبور می کنند. روشنایی نور خورشید از شیشه ها عبور می کند و وارد خانه ها می شود. به این ترتیب ما می توانیم آنچه را بیرون اتفاق می افتد, ببینیم !

 

معمولا شیشه پنجره حمام یا استخرها تار و کدر است. این شیشه ها نور را از خود عبور می دهند. ولی ما نمی توانیم بیرون را ببینیم.

 

 

آیا نور منعکس می شود؟

 

 

 

 

وقتی پرتوهای نور خورشید نمی توانند از جسمی عبور کنند, بر می گردند یا به اصطلاح منعکس می شوند, مثل توپی که روی زمین می خورد و بر می گردد. ما اجسام را می بینیم چون نور روی آنها باز می تابد و به چشم های ما منعکس می شود.

 

ما می توانیم عکس خود را در آب ببینیم, چون آب نور را به طرف چشم های ما می فرستد.

 

افرادی که در زیر دریایی ها هستند. سطح آب را به وسیله دوربین هایی می بینند. آینه هایی که در این دوربین ها کار گذاشته می شوند. نور را به طرف چشم های ما منعکس می کنند.

 

ماه نور خورشید را منعکس می کند و خودش به تنهایی نوری ندارد.

 

یک ماهی در زیر آب بزرگ تر از اندازه واقعی اش به نظر می رسد. در واقع او در آن جایی که تصور می کنیم. قرار نگرفته است و به همین دلیل در هنگام ماهیگیری دچار مشکل می شویم.

 

 

اندازه گیری

 

 

سوراخی در یک مقوا ایجاد کنید. آن را با یک چسب نواری شفاف بپوشانید. به آرامی یک قطره آب روی سوراخ قرار دهید. سعی کنید از آن سوراخ به جسم کوچکی, برای مثال یک کفش دوزک نگاه کنید. اندازه کفش دوزک از اندازه معمول آن بزرگتر به نظر می رسد. قطره آب در این جا نقش یک ذره بین را دارد.

 

 

چرا وقتی پاهای خود را در آب فرو می بریم, کوتاه تر به نظر می رسند؟

 

 

پرتوهای نور خورشید در آب کندتر جابه جا می شوند تا در هوا و دید ما نیز در این دو محیط متفاوت است, به همین دلیل وقتی پاهایمان را در آب قرار می دهیم, کوتاه تر و چاق تر به نظر می رسند.

 

 

 

 

رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟

 

 

نور خورشید به نظر سفید رنگ می آید, در صورتی که از رنگ های بسیاری تشکیل شده است وقتی باران می بارد و همزمان هوا آفتابی می شود, نور از میان قطره های باران عبور می کند و به چند رنگ تجزیه می شود. این رنگ ها همواره طبق نظم خاصی ( از قرمز تا بنفش ) قرار می گیرند که رنگین کماژن نام دارد.

 

 

چگونه می توانید یک رنگین کمان کوچک بسازید؟

 

 

آینه ای را درون یک ظرف آب قرار دهید. در مقابل آن, یک مقوای سفید بگذارید. اکنون نور شدیدی را به آینه بتابانید. به این ترتیب رنگ های رنگین کمان را روی مقوا خواهید دید.

 

برای دیدن رنگین کمان لازم نیست که منتظر باران باشید. اگر در یک روز آفتابی باغچه خانه را آب بدهید. می توانید رنگین کمان را ببینید.تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ