پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

نامزدی قابل تحسین دختر و پسر بد ریخت!! (عکس) نامزدی قابل تحسین دختر و پسر بد ریخت!! (عکس) مفهوم استرس از نظر روانشناسی چیست؟ مفهوم استرس از نظر روانشناسی چیست؟ ازدواج این مرد عجیب با عروسک بادی (عکس) ازدواج این مرد عجیب با عروسک بادی (عکس) راه پله آسمانی + عکس راه پله آسمانی + عکس حیوانات خانگی عجیب و غریب یک مرد ژاپنی (عکس) حیوانات خانگی عجیب و غریب یک مرد ژاپنی (عکس) تصاویری از رد پای واقعی دایناسورها در استرالیا تصاویری از رد پای واقعی دایناسورها در استرالیا دلایل جالب برای خواب رفتن دست و پایمان دلایل جالب برای خواب رفتن دست و پایمان پسر زیبایی که تنها میتواند از چند نوع مواد غذایی استفاده کند پسر زیبایی که تنها میتواند از چند نوع مواد غذایی استفاده کند حادثه ای که این خانم را به جنگ دوم جهانی برگرداند! +عکس حادثه ای که این خانم را به جنگ دوم جهانی برگرداند! +عکس این مرد پس از طلاق از همسرش به این غار فرار کرد این مرد پس از طلاق از همسرش به این غار فرار کرد معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس لباس عروسی که 11 نسل را به خانه بخت فرستاد +عکس لباس عروسی که 11 نسل را به خانه بخت فرستاد +عکس دختر روسی و سلفی های اعجاب انگیزش را ببینید دختر روسی و سلفی های اعجاب انگیزش را ببینید عکس های وحشتناک از خوردن خون مار کبری توسط نظامیان عکس های وحشتناک از خوردن خون مار کبری توسط نظامیان فداکاری بازیگر معروف در آتش سوزی خودرو +عکس فداکاری بازیگر معروف در آتش سوزی خودرو +عکس رکوردهای باورنکردنی و شگفت انگیز ثبت شده در گینس رکوردهای باورنکردنی و شگفت انگیز ثبت شده در گینس قدکوتاه ترین زن و شوهر دنیا را ببینید +عکس قدکوتاه ترین زن و شوهر دنیا را ببینید +عکس مردی به علت زشت بودن زنش او را طلاق داد مردی به علت زشت بودن زنش او را طلاق داد پیرترین زن دی جی در جهان + عکس پیرترین زن دی جی در جهان + عکس فستیوال عجیب کتک کاری در این کشور (عکس) فستیوال عجیب کتک کاری در این کشور (عکس)

کشتی گیر سر زنده و پر تحرک 86 ساله (عکس)

کشتی گیر سر زنده و پر تحرک  86 ساله (عکس)

محمدرضا صحرایی متولد 1306 در صحرا بند اراک حتی ماه تولدش را فراموش کرده اما یادش هست که در هشت سالگی همراه پدر و برادرش از اراک به تهران آمده و در 18 سالگی به کشتی روی آورده است. کشتی‌گیر 86 ساله، 68 سال پیش کشتی را شروع کرده. بهترین خاطره‌اش را از کشتی اولین خاطره‌اش می‌داند: «بچه‌های محل می‌گفتند که تو زورت زیاد است و اگر به باشگاه کشتی بروی پیشرفت می‌کنی. 18 ساله بودم که به سالن هفتم تیر رفتم. در زدم و کسی که در را باز کرد گفت چه کار داری؟ گفتم که می‌خواهم کشتی بگیرم. خندید و گفت که برو بچه‌جان تو باید قاطی دختر‌ها بازی کنی! سه بار رفتم و آمدم تا سرانجام حبیب‌الله بلور من را دید. گفت بچه‌جان کشتی برایت نان و آب نمی شود، برو سراغ زندگی. آنقدر اصرار کردم که گفت تو آخر ما را از رو بردی!»

کشتی را زیر نظر نبی سروری شروع می‌کند؛ «روز اول که شروع کردم می‌خواستم با هر کس که روبرویم می‌آید کشتی بگیرم! وقتی کشتی می‌گرفتم همه می‌ترسیدند. می‌گفتند بیش از حد محکم کشتی می‌گیری اما من معتقد بودم که بایدهمیشه محکم و جدی کشتی گرفت.»

در وزن 58 کیلو کشتی می‌گرفته و هنوز هم 58 کیلو است. حریف اصلی و هم وزنش خورشیدی بوده و الگویش آقا تختی. «وقتی خبر فوت تختی را شنیدم باور نمی‌کردم. مثل گیج‌ها بودم. تا سرخاکش رفتم باورم نشد که تختی از دنیا رفته. این تنها خاطره بد من از کشتی است.»

مدال‌هایش را هنوز نگه داشته و به دیوار‌ اتاقش نصب کرده است. «تا قبل از 24 سالگی چند بار در رقابت‌های مختلف داخلی مدال‌های طلا و برنزه گرفتم ولی یادم نیست چه سال‌هایی و دقیقا چند مدال! البته هیچ وقت به مسابقه‌های بین‌المللی اعزام نشدم.»

خانواده‌اش مخالف کشتی‌ گرفتنش نبوده‌اند و همزمان با کشتی، بنایی هم می‌کرده. «پدرم گفت حالا که می‌خواهی کشتی‌ بگیری باید ازدواج کنی. گفتم پول ندارم ولی گفت همین که من می‌گویم. 24 سالم بود که ازدواج کردم. همسرم موافق کشتی گرفتنم بود و مثل بچه‌ها از من مواظبت می‌کرد. هر روز صبح لباس‌ها و ساکم را آماده می‌کرد.

چهار بچه و هفت نوه دارد. سه پسر و یک دختر. وقتی به نوه‌هایش می‌رسد لبخند می‌زند. «یکی از نوه‌هایم به زودی به خانه شوهر می‌رود. دوست دارم نتیجه‌ام را هم ببینم».

از خاطراتش چیز زیادی یادش نیست ولی دوباره به یاد تختی می‌افتد: «من دو سال از تختی بزرگ‌تر بودم و در تمرین‌ها زیاد او را می‌دیدم. او خیلی انسان بزرگی بود. 98 کیلو بود و من 58 کیلو ولی بعضی وقت‌ها با من تمرین می‌کرد. وقتی با من تمرین می‌کرد هیچ فشاری روی من نمی‌آورد تا مبادا مشکلی برایم ایجاد شود».

بعد از ازدواج دیگر نمی‌تواند در سطح بالا کشتی بگیرد و فقط تمرین می‌کند تا این‌که در باشگاه ایزد فردوسی به مربیگری رو می‌آورد. با مرگ تختی مثل خیلی‌های دیگر از کشتی دلسرد می‌شود. «تختی که مرد از کشتی دلسرد شدم. بیشتر از 20 سال سمت کشتی نرفتم تا این‌که آقای زیبا آمد و گفت حیف است که تمرین نمی‌کنی. حدود 70 سالم بود که تمرینات کشتی را دوباره شروع کردم!».هفته‌ای دو روز تمرین می‌کند و تنهاهدفش از کشتی، سلامتی است. «هیچ وقت از کشتی گرفتن و تمرین کردن پشیمان نشدم و تنها آرزویم سلامتی همه مردم است.»

 

کشتی گیر سر زنده و پر تحرک  86 ساله (عکس)
 

کشتی گیر سر زنده و پر تحرک  86 ساله (عکس)
 

کشتی گیر سر زنده و پر تحرک  86 ساله (عکس)
 

معتقد است که جوان‌های امروز کشتی نمی‌گیرند. «قدیم‌ها همه واقعا کشتی‌گیر بودند. ما 12 دقیقه کشتی می‌گرفتیم و وقتی از تشک بیرون می‌آمدیم هم‌چنان انرژی داشتم. الان جوان‌ها قدرت ندارند و روی تشک زانوهایشان می‌ لرزد. کشتی گرفتن فقط شده هل دادن!»

به خاطر سن بالای بیشتر از 70 سال اجازه حضور در رقابت‌های بین‌المللی پیشکسوتان را ندارد. «چند سال پیش در مسابقه‌های کشوری پیشکسوتان به زور لختم کردند و رفتم کشتی گرفتم. وقتی روی تشک رفتم جمعیت به وجد آمد. همه مات مانده بودند.»

او از فدراسیون گلایه دارد و می‌گوید که به پیشکسوتان اهمیتی نمی‌دهند: «البته من هیچ وقت از کشتی توقع خاصی نداشتم و کشتی هم به من ضرری نزده. کشتی‌گیر باید مطیع باشد و نباید با کسی لج کند.»

محمدرضا صحرایی بعد از یک ساعت تمرین سخت حتی احساس خستگی هم نمی‌کند. وقتی با کت و شلوار و کلاه شاپو وارد سالن پیر تهران شد و ساکش را به دستم نداد فکرش را هم نمی‌کردم بعد از تمرین باز هم مثل ساعت اول سرحال باشد و اصرار کند که هم‌چنان ساک را خودش ببرد. می‌گوید «تا نفس دارم کشتی می‌گیرم». او پیرترین کشتی‌گیر ایران است.
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ