پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

مسابقه خودکشی در آمریکا را ببینید +عکس مسابقه خودکشی در آمریکا را ببینید +عکس انتخاب جالب مادر و دختر به عنوان ملکه زیبایی (عکس) انتخاب جالب مادر و دختر به عنوان ملکه زیبایی (عکس) اقدام انسان دوستانه پرستار زن شیرازی اقدام انسان دوستانه پرستار زن شیرازی دختری که به خاطر عروسک کیتی نمی تواند مرد رویاهایش را بیابد دختری که به خاطر عروسک کیتی نمی تواند مرد رویاهایش را بیابد کثیف ترین زن در جهان +عکس کثیف ترین زن در جهان +عکس این سه خواهر به صورت عجیبی در یک روز زایمان کردند این سه خواهر به صورت عجیبی در یک روز زایمان کردند این خانم زیبا می گوید از سرزمین پریان آمده است +عکس این خانم زیبا می گوید از سرزمین پریان آمده است +عکس این دختر 19 ساله هر شب حافظه‌ اش پاک می‌ شود! (عکس) این دختر 19 ساله هر شب حافظه‌ اش پاک می‌ شود! (عکس) دختر 5 ساله در دادگاه همراه با شاهزاده دیزنی دختر 5 ساله در دادگاه همراه با شاهزاده دیزنی عکس و خبر داغ مرگ بلند قد ترین مرد دنیا عکس و خبر داغ مرگ بلند قد ترین مرد دنیا این کیک عروسی قدیمی ترین کیک در جهان است +عکس این کیک عروسی قدیمی ترین کیک در جهان است +عکس مرگ همزمان كشیش‌ های دوقلوی جدانشدنی در 92 سالگی (تصاویر) مرگ همزمان كشیش‌ های دوقلوی جدانشدنی در 92 سالگی (تصاویر) عجیب ترین زنی که در خواب آشپزی می کند!! عکس عجیب ترین زنی که در خواب آشپزی می کند!! عکس عاشق پیشه ترین همسر و پدر دنیا عاشق پیشه ترین همسر و پدر دنیا این دختر عجیب در رگ هایش خون وجود ندارد + عکس این دختر عجیب در رگ هایش خون وجود ندارد + عکس هدایای لوکس به خطوط هوایی برای مسافران فرست کلاس هدایای لوکس به خطوط هوایی برای مسافران فرست کلاس شباهت  عجیب این گربه به هیتلر  (عکس) شباهت عجیب این گربه به هیتلر (عکس) اقدام این پیرزن سوژه جهانی شد + عکس اقدام این پیرزن سوژه جهانی شد + عکس این دختر زیبا خود را با عمل زیبایی زشت کرد این دختر زیبا خود را با عمل زیبایی زشت کرد قدکوتاه ترین زن و شوهر دنیا را ببینید +عکس قدکوتاه ترین زن و شوهر دنیا را ببینید +عکس

حواس پرتی و زندگی روزمره

حواس پرتی و زندگی روزمره


حواس انسان در هر لحظه ، محرک های بیشماری را از محیط اطراف دریافت می کند که از میان آنها ، فقط تعداد اندکی برای ادراک و سایر فرآیندهای ذهنی برگزیده می شود.

 

این توانایی ، حکایت از فرآیند " توجه " دارد . انسان موجودی است متفکر که به کمک حواس گوناگون خود با دنیای خارج ارتباط برقرار می کند. حتی دانش او از دنیای خارج از طریق همین حواس حاصل می شود، اما حواس در هر لحظه با محرک های مختلفی تحریک می شوند و می توان گفت که محرک ها، انسان را به طور دایم مورد هجوم و بمباران خود قرار می دهند.

 

البته همه این تحریکات یکجا و همراه با هم وارد ذهن نمی شوند. ادراک به عنوان اساس همه فعالیت های عالی ذهن ، هنگامی به خوبی انجام خواهد گرفت که حالت تمرکز و دقت در شخص وجود داشته باشد، پس می توان گفت که دقت یا توجه ، بر ادراک مقدم است.

 

ادراک اشخاص از موقعیت های مختلف ، بستگی به میزان دقت آنها دارد. هرچه بیشتر به چیزی توجه کنند، آن را بهتر درک می کنند. میزان دقت ممکن است در اوقات مختلف تغییر کند ؛ بنابراین " زمان " در میزان ادراک اثر می گذارد.یکی دیگر از فرآیندهای ذهنی ، حافظه است.

 

سه نوع حافظه یا نظام انباشتگی وجود دارد:

انباشت حسی یا ثبتی، انباشت کوتاه مدت، انباشت بلند مدت.

وقتی اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت می شوند، اگر به آنها توجه نشود ، از بین می روند ولی اگر همین اطلاعات به دلیلی مورد توجه قرار گیرند و رمزگردانی شوند برای مدت کوتاهی در خاطر می مانند.

 

محرک های مختلفی ما را احاطه کرده اند که در هر لحظه فقط به بخش کوچکی از این محرک ها توجه می کنیم و به واحد کوچکتری از آن پاسخ می دهیم.

با گذشت زمان، کودک انسان یاد می گیرد که اشیا و امور را بهتر و صحیح تر ادراک کند و نیز می آموزد که محرک های بیشتری را درک نماید. همچنین با رشد کودک میزان دقت و توجه او به امور زیادتر می شود و مطالب بیشتری را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد و چه بسا به موضوعات ویژه ای علاقمند می گردد.

 

در کتاب های تخصصی لغت، "توجه" به معنی رو کردن، رو آوردن ، قصد کردن به سوی چیزی یا کسی است و واژه " دقت" به معنی باریک بینی، نازک اندیشی، توجه کامل، تمرکز فکر، به یک موضوع می باشد.

 

بی توجهی ، حالتی است که در آن دقت متمرکز نیست و توجه شخص از چیزی به چیز دیگر منحرف می شود، بدون این که انتخابی در بین باشد.

توجه به عنوان تمرکز یا عمل متمرکز کردن فعالیت ذهنی تعریف می شود. توجه کردن به بعضی از جنبه های محیط یا بعضی از فرآیندهای بدنی ، باعث می شود که این جنبه ها یا فرآیندها را روشن تر و بهتر از قبل درک کنیم.

اختلال توجه در ناتوانی های یادگیری نیز وجود دارد. کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری، ویژگی های متنوع و گوناگونی از خود ظاهر می کنند. اکثر مشکلات این کودکان مربوط به مدرسه است . از قبیل : گوش دادن، فکر کردن، خواندن و…

 

دقت یا توجه را می توان به جنبه های مختلفی تقسیم کرد : ارادی، غیرارادی و عادی

 دقت ارادی که آن را دقت فعال نیز می نامند مستلزم کوشش و فعالیت فرد است و از روی قصد و اراده ظاهر می گردد.

 

دقت غیرارادی را دقت انفعالی نیز می گویند. پاره ای از محرک ها بدون اراده نظر ما را به خود جلب می کنند. دقت عادی مهمترین نوع دقت است. این دقت را در متخصصان می بینیم زیرا عواملی که موجب پراکندگی دقت می شوند در ایشان از بین رفته است.

 

دقت یک عمل متحول و ناپایدار است و از این رو نمی توان برای مدت درازی به یک محرک ساده دقت کرد. مدت تمرکز دقت بر جزئیات بسیار محدود است و هر اندازه جزئیات ساده تر باشد زمانی که برای دقت بدان صرف می گردد کمتر می شود.

 

قدرت نگهداری دقت از مشخصات بارز رشد عقلانی است. در دوره طفولیت و به خصوص در سال های اول و دوم ، دقت طفل در اثر عدم رشد دستگاه عصبی ناپایدار است. کودکان هنگامی که بزرگتر می شوند، قدرت کنترل توجهشان بیشتر می گردد. آنها نه فقط توجه طولانی تری دارند بلکه در تمرکز بر آنچه مهم است و نیز نادیده گرفتن جزئیات غیرمربوط، تواناتر می شوند.

 

کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری

کودکان از لحاظ فعالیت های حرکتی با یکدیگر تفاوت دارند. ممکن است همه کودکان به نظر بزرگسالان بیش فعال باشند. اما این کودکان فقط مشکلاتی در توجه و تمرکز دارند و برخی نشانه های عصبی در این کودکان دیده می شود. البته بعضی از رفتارهای بیش فعالی ارثی هستند .

 

اختلال توجه در ناتوانی های یادگیری نیز وجود دارد. کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری، ویژگی های متنوع و گوناگونی از خود ظاهر می کنند. اکثر مشکلات این کودکان مربوط به مدرسه است . از قبیل : گوش دادن، فکر کردن، خواندن و…

 

یکی از ویژگی های مورد توجه در کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری، حواس پرتی آنان است. کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری که دچار حواس پرتی است ، نمی تواند حواس خود را بیش از چند دقیقه بر یک فعالیت متمرکز کند و توجه وی به آسانی به محرک های نامربوط منحرف می شود.

 

کودک حتی زمانی که از مسئله آگاه است درمی یابد که تمرکز داشتن بر یک کار به خصوص برایش فوق العاده دشوار است. ویژگی حواس پرتی در کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری، احتمالا در همه درس ها در مدرسه مورد توجه قرار می گیرد.

 

با ذکر این مطالب ، تا حدی با مبحث " توجه " که در روند زندگی بسیار مهم و حیاتی است آشنا شدیم .
تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ