پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

کشف یک پیرمرد فسیل شده (عکس) کشف یک پیرمرد فسیل شده (عکس) رکوردهای باورنکردنی و شگفت انگیز ثبت شده در گینس رکوردهای باورنکردنی و شگفت انگیز ثبت شده در گینس خود درمانی یک زن او را از قیافه انداخت + عکس خود درمانی یک زن او را از قیافه انداخت + عکس اتاق جالب بازی های پلی استیشن کشف شد + عکس اتاق جالب بازی های پلی استیشن کشف شد + عکس ازدواج کردن دخترک یک ساله با مردی 30 ساله در عربستان سعودی ! ازدواج کردن دخترک یک ساله با مردی 30 ساله در عربستان سعودی ! ازدواج عاشقانه پلیس های گروه ضربت ازدواج عاشقانه پلیس های گروه ضربت تصویر خشکسالی حتی در ویندوز XP تصویر خشکسالی حتی در ویندوز XP تصاویر افتتاح هتل جدید و مجلل داعشی تصاویر افتتاح هتل جدید و مجلل داعشی parsnaz قدرت عجیب و خارق العاده پسر پنج ساله +عکس چگونه این ماست فروش میلیونر شد (عکس) چگونه این ماست فروش میلیونر شد (عکس) متولد شدن حیوان بسیار عجیب در چین (عکس) متولد شدن حیوان بسیار عجیب در چین (عکس) این مرد ایرانی در اینستاگرام بیش از ۳۰ هزار فالور دارد این مرد ایرانی در اینستاگرام بیش از ۳۰ هزار فالور دارد این خانم نپالی همزمان با 2 برادر ازدواج کرد (عکس) این خانم نپالی همزمان با 2 برادر ازدواج کرد (عکس) این خانم سالانه 36 لیتر سس کچاب مصرف میکنه ! این خانم سالانه 36 لیتر سس کچاب مصرف میکنه ! عکس های جنجالی مسن ترین ایرانی عکس های جنجالی مسن ترین ایرانی زن 30 ساله ثروتمندترین زن در قاره آسیا شد + تصویر زن 30 ساله ثروتمندترین زن در قاره آسیا شد + تصویر دختری عجیب با پاهای غول پیکر + عکس دختری عجیب با پاهای غول پیکر + عکس چرا آقایون در زندگی  نیازمند خانم ها هستند چرا آقایون در زندگی نیازمند خانم ها هستند نماینده زنی که با لحاف خوابش وارد صحن مجلس شد +عکس نماینده زنی که با لحاف خوابش وارد صحن مجلس شد +عکس تزئین شگفت انگیز سه بعدی روی قهوه (عکس) تزئین شگفت انگیز سه بعدی روی قهوه (عکس)

تستی جهت باور و شناخت توانایی های خود

تستی جهت باور و  شناخت توانایی های خود


متداول‌ترین رفتارهای خودشكنانه و بی‌حاصل در زیر فهرست شده‌اند. این تست به شما كمك می‌كند آگاه شوید كه آیا‌ دچار خودتخریبی هستید یا نه.

 

چند وقت پیش برای پیدا كردن كار به موسسه‌ای رفتم. شرایط، حقوق و ساعت كاری آنها خیلی خوب بود اما كارم با یك نرم افزار بود كه من به روش كار با آن آشنایی نداشتم. به آنها نگفتم كار با آن را بلد نیستم چون یك هفته تا زمان شركت در آزمایش عملی زمان داشتم و می‌توانستم روش كار با آن را یاد بگیرم.

 

در این یك هفته نزد دوستی رفتم و كاملا كار با آن نرم‌افزار اداری را یاد گرفتم اما هرچه روز مصاحبه نزدیك می‌شد اضطرابم بیشتر می‌شد؛ تا جایی كه روز مصاحبه احساس بیماری كردم و تصمیم گرفتم قید شركت در آزمون عملی را بزنم و به آنجا نروم!

این اولین بار نبود كه چنین كاری با خودم می‌كردم. انگار من آخرین كسی هستم كه خودم را دوست دارد! گویی كسی درون من است كه با یك قدرت خارق‌العاده سعی می‌كند به من سركوفت بزند و جلوی موفقیت‌های مرا بگیرد. هر وقت قصد بروز توانایی‌هایم را دارم این اتفاق می‌افتد.

 

خود مغلوب‌سازی

صحبت‌های این دوست عزیز نشانه یك واكنش روانی است: خود مغلوب‌سازی!

روانشناسان معتقدند افراد می‌توانند از طریق روش‌هایی چون خودتخریبی اولیه، معامله كردن، راهبردهای ناكارآمد و تحقیر خویشتن خود را مغلوب یا ناكام سازند اما آگاهی از این تمایلات خود ویرانگرانه به شما كمك می‌كند تا از آنها اجتناب كنید.

 

خودتخریبی اولیه

متداول‌ترین رفتارهای خودشكنانه و بی‌حاصل در زیر فهرست شده‌اند. این تست به شما كمك می‌كند آگاه شوید كه آیا‌ دچار خودتخریبی هستید یا نه.

 

1 – به خاطر هیجان دست به كارهای خطرناك زده‌ام

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

2 – گاهی اوقات در مقابل حادثه از خودم مراقبت نمی‌كنم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

3 – اغلب از خودم خوب مراقبت نمی‌كنم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

4 – معمولا زمانی با دكتر تماس می‌گیرم كه مطمئن می‌شوم مریض شده‌ام

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

5 – برخی از اشتباهات خودم را تكرار می‌كنم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

6 – معمولا دیر سر قرار‌های مهم حاضر می‌شوم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

7 – اعتقادی به ریسك و قمار ندارم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

8 – هر روز بیش از یك بسته سیگار می‌كشم

كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

 

با مشخص كردن پاسخ عبارات مذكور می‌توان خود تخریبی مزمن را سنجید. كسانی كه با عبارات 1، 2، 3، 5، 6 و 8 موافق و با عبارات4 و 7مخالفند، گرایش بیشتری به خود تخریبی دارند. كسانی كه خود تخریبی بالایی دارند در مقابل سلامت خود مسئولیت قبول نمی‌كنند. آنها از احساس كنترل درونی پایینی برخوردارند و اغلب دست به كارهایی می‌زنند كه به ضررشان تمام می‌شود؛ مانند تقلب كردن، رانندگی به‌طور خطرناك و بی‌توجهی به سلامت خود.

 

اگر شما نیز خودآزاری، اختلال‌های خوردن، سوءمصرف دارو، بی‌احتیاطی و خودكشی را تجربه كرده‌اید ممكن است در این گروه قرار بگیرید. گاهی كسانی كه در این گروه قرار دارند قادر به تغییر وضعیت خود نیستند و باید از شیوه‌های روان درمانی كمك بگیرند.

 

معامله‌گرهای بد

معامله كردن زمانی به خودشكنی منجر می‌شود كه افراد آرامش یا لذت موقت را به عوارض بلند مدت خطر برای سلامتی یا اضطراب ترجیح می‌دهند. سیگار كشیدن، مشروب خوردن، استفاده نكردن از كمربند ایمنی به بهانه گرما، تغذیه بد، ورزش نكردن و… نمونه‌هایی از اعمال خودشكنانه به شیوه معامله‌اند. اگر در طول زندگی نحوه مقابله با شكست را نیاموخته باشید یك معامله‌گر ضعیف می‌شوید. نمونه‌ای تلخ از این معامله در طلاق دیده می‌شود. شخصی كه لذت یك زندگی طولانی در كنار همسرش را از دست می‌دهد به خاطر این است ‌كه حاضر نیست شیوه گفت‌وگوی خود و مهارت حل مساله را در خود پرورش دهد.

 

راهبردهای ناكارآمد

روانشناسان راهبردهای ناكارآمد را یكی دیگر از اعمال خودتخریبی می‌دانند. بینش ضعیف و فقدان قضاوت خوب باعث این شیوه می‌شود.

اگر در زمان مواجهه با مشكلی نتوانید تمام امكانات موجود را در نظر بگیرید و فقط به یك راه حل بچسبید و توقع بیش از اندازه و غیر قابل تعدیل از خود داشته باشید راهبردهای ناكارآمدی را انتخاب كرده‌اید.

 

تحقیر خویشتن

بیشتر ما از این‌كه دیگران ما را جدی نمی‌گیرند نا راحت می‌شویم، اما گاهی غافل می‌شویم كه خودمان هستیم كه خود را جدی نمی‌گیریم و تحقیر می‌كنیم. پاسخ به عبارات زیر نشان می‌دهد چقدر به این كار اصرار می‌ورزیم :

1 – دلم می‌خواست بیش از این به خودم احترام بگذارم

درست|غلط

 

2 – دركل از خودم راضی هستم

درست|غلط

 

3 – احساس می‌كنم چیزی ندارم كه به آن افتخار كنم

درست|غلط

 

4 – مایلم خودم را به عنوان یك فرد شكست خورده تلقی كنم

درست|غلط

 

5 – نگرشی مثبت به خود دارم

درست|غلط

 

6 – بارها فكر می‌كنم كه اصلا خوب نیستم

درست|غلط

 

7 – گاهی احساس می‌كنم فرد بی‌ثمری هستم

درست|غلط

 

كسانی كه میل دارند خودشان را تحقیر كنند با عبارات 1، 3، 4، 6 و7 موافق و با عبارات 2 و 5 مخالفند. آنها بسختی با مشكلات زندگی منطبق می‌شوند و فشار روانی و جسمی بیشتری را تجربه كرده، ممكن است دست به خودكشی بزنند یا اقدام به مصرف مواد مخدر یا رفتار خشونت‌آمیز كنند.

خودكم‌بینی نتیجه رشد در خانواده یا گروهی اجتماعی است كه در آن رفتارهای درست و مناسب هیچ ارزشی ندارد. افرادی كه سابقه طردشدگی دارند اغلب مانند بازنده‌ها عمل كرده و خود را از گروه بیگانه می‌شناسند، زیرا آنان با پیروی از هنجارهای اجتماعی نتوانسته‌اند عزت نفس و ارزشمندی كسب كنند. در نتیجه گاهی ضداجتماعی می‌شوند. اگر شما در این وضعیت قرار دارید باید رفتارها و نگرش‌های خود را كنترل كنید و احساس توانایی و ارزشمندی را در خود تقویت كنید.

 

با خود ویرانگری مبارزه كنید

اگر شما هم كم و بیش جزو كسانی هستید كه تیشه به ریشه خود می‌زنند بهتر است دست به كار شوید و از این شیوه‌های مقابله‌ای كمك بگیرید :

انعطاف‌پذیر باشید و راه‌حل‌های دیگری را نیز تجربه كنید.

دوراندیش باشید و اثرات طولانی‌مدت راهكارهای خود را پیش‌بینی كنید.

منطقی باشید و سعی كنید ارزیابی‌های دقیق و درستی انجام دهید. كسانی كه در این راه موفقند با پذیرفتن مسئولیت و یافتن راه حل مشكلات خود، به مسائل پاسخ می‌دهند و با احساس تسلط و كفایت و كمك گرفتن از حمایت دیگران و سعی در رشد و تعالی، خود را از ورطه نابودی بیرون می‌كشند.تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ