پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

سوپر استارها و کمد لباس شخصی شان +عکس سوپر استارها و کمد لباس شخصی شان +عکس مسابقه طناب کشی با حیوانات در باغ وحش مسابقه طناب کشی با حیوانات در باغ وحش این مرد میمونی رکورد جهانی 100 متر را شکست (عکس) این مرد میمونی رکورد جهانی 100 متر را شکست (عکس) محمد علیزاده در جدیدترین اجرایش اشک اسطوره عشق را درآورد محمد علیزاده در جدیدترین اجرایش اشک اسطوره عشق را درآورد ساختمان اداری با ظاهری عجیب و جالب (عکس) ساختمان اداری با ظاهری عجیب و جالب (عکس) رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس از حرف دیگران بگذریم و یا به آنها توجه کنیم ؟ از حرف دیگران بگذریم و یا به آنها توجه کنیم ؟ غذاهای مضری که برای این دو کودک مفید است غذاهای مضری که برای این دو کودک مفید است ازدواج عاشقانه پلیس های گروه ضربت ازدواج عاشقانه پلیس های گروه ضربت parsnaz عجیب ترین دختری که تاحالا دیده‌اید + تصویر ازدواج یک پسر با زن پلاستیکی زیبا و خوش اندام + عکس ازدواج یک پسر با زن پلاستیکی زیبا و خوش اندام + عکس زیباترین زنان جهان در 50 سال گذشته انتخاب شد +عکس زیباترین زنان جهان در 50 سال گذشته انتخاب شد +عکس خصوصیات جسمی و اخلاقی پسران از روی ظاهرآنها..! خصوصیات جسمی و اخلاقی پسران از روی ظاهرآنها..! اسکی بازی جالب پیرزن 100 ساله اسکی بازی جالب پیرزن 100 ساله اقدام عجیب این مرد گردو شکستن با سر (عکس) اقدام عجیب این مرد گردو شکستن با سر (عکس) این دخترمثل بیسکویت آجر می خورد + تصویر این دخترمثل بیسکویت آجر می خورد + تصویر اکثریت مردم برای دیدن این نقاشی سر و دست می شکنند اکثریت مردم برای دیدن این نقاشی سر و دست می شکنند چگونه به دوستانمان هدیه بدهیم و هدیه بگیریم چگونه به دوستانمان هدیه بدهیم و هدیه بگیریم زیباترین دختر باربی جهان را ببنیید +عکس زیباترین دختر باربی جهان را ببنیید +عکس زن و شوهر های عجیب (عکس) زن و شوهر های عجیب (عکس)

ایمان از نگاه حضرت علی (ع)

مجموعه : مذهبی

ایمان از نگاه حضرت علی (ع)

ایمان از نگاه حضرت علی (ع) ایمان بر چهار پایه استوار است‏ بر شكیبائى، و یقین، و عدالت و جهاد. شكیبائى و صبر را چهار شاخه است: آرزومند بودن، ترسیدن، و پارسائى و چشم امید داشتن. پس آن كه مشتاق و آرزومند بهشت‏ بود شهوتها را از دل زدود، و آن كه از دوزخ ترسید، از آنچه حرام است دورى گزید، و آن كه خواهان دنیا نبود و پارسائى داشت مصیبتها بروى آسان نمود، و آن كه مرگ را چشم داشت، در كارهاى نیك پاى پیش گذاشت.

 
در كتاب شریف نهج البلاغه كه حاوى سخنان نغز و حكیمانه حضرت على علیه‏السلام مى‏ باشد، مساله ایمان از جایگاه و اهمیت ویژه ‏اى برخوردار است و به جهات گوناگون آن پرداخته شده است كه در این نوشتار به نمونه‏ هایى از آن اشاره مى‏ شود:

 

الف) فضیلت ایمان
«همانا بهترین چیز كه نزدیكى خواهان به خدا سبحان بدان توسل مى‏جویند ایمان به خدا و پیامبر … است‏» (1)

 

ب) اقسام ایمان
«برخى ایمان در دلها برقرار است، و برخى دیگر میان دلها و سینه‏ها عاریت و ناپایدار» (2)

 

ج) پایه‏ هاى ایمان
«ایمان بر چهار پایه استوار است‏ بر شكیبائى، و یقین، و عدالت و جهاد. شكیبائى و صبر را چهار شاخه است: آرزومند بودن، ترسیدن، و پارسائى و چشم امید داشتن. پس آن كه مشتاق و آرزومند بهشت‏ بود شهوتها را از دل زدود، و آن كه از دوزخ ترسید، از آنچه حرام است دورى گزید، و آن كه خواهان دنیا نبود و پارسائى داشت مصیبتها بروى آسان نمود، و آن كه مرگ را چشم داشت، در كارهاى نیك پاى پیش گذاشت.

 

و یقین بر چهار شعبه است: بر بینائى زیركانه، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان. پس آن كه زیركانه دید حكمت‏بروى آشكار گردید، و آن را كه حكمت آشكار گردید عبرت آموخت، و آن كه عبرت آموخت چنان است كه پشینیان زندگى را در نوردید.

 

و عدل بر چهار شعبه است: بر فهمى ژرف نگرنده، و دانشى پى به حقیقت ‏برنده و نیكو داورى فرمودن، و در بردبارى استوار بودن. پس آن كه فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنكه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت‏ سیراب گردید و آن كه بردبار بود، تقصیر نكرد و میان مردم با نیكنامى زندگى نمود.
و جهاد بر چهار شعبه است:

 

به نیك وادار نمودن و از كار زشت منع فرمودن و پایدارى در پیكار با دشمنان، و دشمنى با فاسقان. پس آنكه به كار نیك واداشت، پشت مومنان را استوار داشت، و آن كه از كار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاك سود؛ و آن كه در پیكار با دشمنان پایدار بود، حقى را كه برگردن دارد ادا نمود؛ و آن كه با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید» (3)

 

و در جاى دیگر درباره حقیقت ایمان فرمودند
«ایمان، شناختن به دل، و اقرار به زبان و فرمان بردن با اندامها است‏» (4)

 

د) نشانه‏ هاى ایمان
1 – «ایمان بنده راست نباشد، جز آنگاه كه اعتماد او بدانچه در دست ‏خداست بیش از اعتماد وى بدانچه در دست‏خود اوست‏ بود.» (5)

 

2 – كلمه 333 كلمات قصار ص 420 نهج البلاغه:
(در صفت مؤمن فرمود:) شادمانى مؤمن در رخسار اوست و اندوه وى در دلش. سینه او هر چه فراختر است و نفس وى هر چه خوارتر. برترى جستن را خوش نمى‏ دارد، و شنواندن نیكى خود را به دیگران دشمن مى‏ شمارد. اندوهش دراز است، همتش فراز. خاموشى‏اش بسیارست، اوقاتش گرفتار؛ سپاسگزار است، شكیبایى پیشه است، فرو رفته در اندیشه است،

 

نیاز خود به كس نگوید، خوى آرام دارد، راه نرمى پوید. نفس او سخت‏تر از سنگ خارا – در راه دیندارى – و او خوارتر از بنده – در فروتنى و بى ‏آزارى -.
و نیز فرمود: «ایمان آن است كه راستى را برگزینى كه به زیان تو بود بر دروغى كه تو را سود دهد، و گفتارت بركردارت نیفزاید و چون از دیگرى سخن گویى ترس از خدا در دست آید» (6)

 

ه) آفات ایمان
1 – همنشینى با اهل هوى و هوس

2 – دروغ گفتن

3 – حسد ورزیدن
«همنشینى پیروان هوا فراموش كردن ایمان و جاى حاضر شدن شیطان است. از دروغ دورى گزینید كه از ایمان به دور است … بر هم حسد مبرید كه حسد ایمان را مى‏ خورد چنانكه آتش هیزم را» (7)

 

و) عوامل تقویت ایمان
1 – اعمال صالح
«ایمان را بر كرده‏ هاى نیك دلیل توان ساخت، و از كردار نیك ایمان را توان شناخت‏» (8)

 

2 – سلامت قلب
«ایمان بنده‏اى استوار نگردد تا دل او استوار نشود و دل او استوار نشود تا زبان او استوار نگردد» (9)

 

3 – صبر
«صبر و شكیبائى نسبت‏به ایمان مثل سر است نسبت‏به تن، همانطور كه تنى سر ندارد فایده‏اى ندارد، ایمانى هم كه صبر و شكیبائى در او نباشد فائده‏اى ندارد» (10)

 

4 – حیاء
«هیچ ایمانى مثل حیاء نیست‏» (11)

 

ز) نتائج ایمان
1 – شهود حق
«دیده‏ها او را آشكارا نتوان دید، اما دلها با ایمان درست ‏بدو خواهد رسید» (12)

 

2 – توان فهم معارف عالى
«دانستن امر ما (ولایت) كارى سخت است و تحمل آن دشوار كسى آن را تحمل نكند جز انسان با ایمانى كه خداوند قلب او رابراى ایمان آزموده باشد» (13)

 

 

پى‏نوشت‏ها:
(1)نهج البلاغه، خطبه 110
(2)همان خطبه 189
(3)همان، كلمات قصار، 31
(4)همان، 227
(5)همان 310
(6)همان، 458
(7)همان، خطبه، 86
(8)نهج البلاغه، خطبه، 156
(9)همان، 176
(10)همان، كلمات قصار، 82
(11)همان، 113
(12) همان، خطبه، 179
(13)همان، خطبه 189

 

 

 

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ