پارس ناز پورتال

درباره IUD جلوگیری از بارداری بیشتر بدانیم

مجموعه : بهداشت زنان

درباره IUD جلوگیری از بارداری بیشتر بدانیم

درباره IUD جلوگیری از بارداری بیشتر بدانیم 

شما تصویر یک IUD را در بالا می بینید.این وسیله یکی از راه های جلوگیری از بارداری است که فواید دیگری هم برای خانم ها دارد. یكی از روش‌های ضد بارداری برای خانم‌ها IUD است كه به صورت سرپایی و داخل مطب یا مركز درمانی در رحم جایگذاری می‌شود و سال‌هاست در دنیا و ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. IUD میرنا در دهه اخیر به‌طور وسیع مورد استفاده قرار گرفته است.

 

این وسیله ضد بارداری حاوی هورمون پروژسترون است كه روزانه مقدار 20 میكروگرم از آن آزاد شده و عمدتاً روی لایه پوشاننده داخل رحم (آندومتر) تاثیر می‌گذارد و مانع رشد بیش از حد آن می‌شود.غلظت دارو در خون بسیار كمتر از غلظت آن در داخل رحم و كمتر از نصف میزانی است كه توسط كپسول‌های زیر جلدی در خون جریان دارد و حتی بسیار كمتر از هنگامی است كه قرص ضد حاملگی دوران شیردهی مصرف می‌شود.

 

كاهش خونریزی قاعدگی به سلامت خانم‌ها كمك می‌كند. میزان خونریزی ماهانه باید در حد 30-80 سانتی‌مترمكعب (2-5 قاشق غذاخوری) باشد؛ بنابراین خانم‌هایی كه بیش از این مقدار خون دفع می‌كنند، دچار عوارض كم‌خونی خواهند شد.پس IUD میرنا در خانمی كه خونریزی قاعدگی زیاد دارد می‌تواند به كم كردن خونریزی كمك كند.

 

 تاثیر بر درد قاعدگی 
یكی از علل قاعدگی دردناك، خونریزی زیاد است. علت دیگر فیبروم رحمی و دیگری آدنومیوزیس و نیزآندومتریوزیس می‌باشد. IUD میرنا درد قاعدگی با علت‌های فوق را بهبود می‌بخشد.

 

جلوگیری از هیپرپلازی آندومتر 
همانطور كه می‌دانید، امروزه تعداد افراد چاق به‌دلیل سبك زندگی (كم‌تحركی، استفاده از تكنولوژی‌هایی مثل جاروبرقی، ماشین لباسشویی، ظرفشویی، اتومبیل) و مصرف زیاد مواد غذایی و كالری، به‌ویژه چربی‌ها و مواد مغذی بیشتر شده است. خانم‌های چاق بیشتر از افراد عادی دچار مقاومت به انسولین و نیز تخمدان پلی كیستیك (تنبلی تخمدان) می‌شوند.

 

معمولاً نیز تاخیر قاعدگی همراه با حجم زیاد خونریزی قاعدگی دارند. در این افراد هورمون استروژن در بافت چربی ساخته می‌شود.مخاط رحم رشد بیش از حد دارد، به‌طوری كه گاه منجر به مراحل اولیه بدخیمی آندومتر می‌شود. استفاده از IUD میرنا در این افراد مانع رشد اضافی مخاط رحم شده و حجم خونریزی را كم می‌كند.

 

بدیهی است كه اولین توصیه به این افراد رساندن وزن به حد طبیعی است. تاثیر برمیوم رحمی فیبروم رحمی، بیماری شایع خانم‌های در سن باروری است؛به‌طوری كه از هر سه خانم 15-50 ساله یك نفر به آن مبتلاست (یعنی 30 درصد زنان). یكی از عوامل مهم در رشد فیبروم رحمی هورمون استروژن است كه می‌تواند آن را كنترل و كم كند؛ بنابراین پروژسترون ترشحه از IUD میرنا در كاهش رشد فیبروم موثر است.

 

از طرف دیگر خانمی كه فیبروم رحمی دارد، معمولاً از خونریزی زیاد قاعدگی و درد قاعدگی رنج می‌برد و میرنا این دو عارضه را نیز كنترل می‌كند.البته از میرنا در میوم رحمی بیشتر برای سایزهای كوچك فیبروم استفاده می‌شود و فیبرومی كه به‌دلیل بزرگی‌اش به اعضای مجاور فشار می‌آورد، باید جراحی شود.

 

استفاده از IUD در بیماری‌های خاص

IUD میرنا در افرادی كه اختلالات انعقادی و در نتیجه خونریزی رحمی زیاد دارند، بسیار كمك كننده است. همچنین در بیماران كلیوی و در افرادی كه پیوند كلیه شده و اختلالات قاعدگی دارند و خونریزی برایشان بسیار مضر است، تاثیر بسزایی دارد. در افرادی كه از IUD میرنا استفاده می‌كنند، احتمال ابتلا به سرطان آندومترو دهانه رحم كمتر است و این موضوع در مطالعات گسترده‌ای به اثبات رسیده است.

 

IUD میرنا وسیله‌ای مطمئن برای جلوگیری از بارداری است و احتمال حامله شدن را تقریباً به صفر می‌رساند (9/99 درصد مؤثر است) این وسیله در مشاغلی مثل پرسنل پرواز، ورزشكاران، مشاغل ماموریتی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. افرادی كه سرطان پستان، تومور كبدی و یا بیماری فعال كبدی دارند،

 

نباید از این روش استفاده كنند. 75 درصد از كسانی كه از این روش استفاده می‌كنند، تخمك‌گذاری ماهانه دارند و یك پنجم، درجاتی از قطع قاعدگی موقت را تجربه می‌كنند.با اینكه این وسیله گران به‌نظر می‌رسد (در ایران حدود 220 هزار تومان است)، ولی وقتی كه در مدت پنج سال آن‌را در نظر می‌گیریم، بسیار به صرفه است.

 

تأثیرشیردهی
در افراد شیرده، با شروع قاعدگی حجم شیر كم می‌شود و IUD میرنا چون مدت و مقدار خونریزی را كم می‌كند و گاه قطع قاعدگی می‌دهد، می‌تواند از كم شدن شیر در اثر خونریزی قاعدگی جلوگیری كند و مانع اختلالات قاعدگی شیردهی كه گاه به صورت خونریزی شدید ظاهر می‌شوند، گردد.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات