پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

کمپین اینترنتی سیب خوردن برای ناراحت کردن رئیس جمهور کمپین اینترنتی سیب خوردن برای ناراحت کردن رئیس جمهور کنسرتی که نوازنده ها یخ زدند (عکس) کنسرتی که نوازنده ها یخ زدند (عکس) این مرد هندی 25 سال خلاف جهت راه رفت +عکس این مرد هندی 25 سال خلاف جهت راه رفت +عکس اشتیاق زیاد این دختر برای دیدن دوست پسر اینترنتی خود اشتیاق زیاد این دختر برای دیدن دوست پسر اینترنتی خود عکس های دیدنی و جالب از  پشمالوترین خودرو دنیا + عکس عکس های دیدنی و جالب از پشمالوترین خودرو دنیا + عکس عجیب ترین زوج جهان که تاکنون 15 بار ازدواج کردن + عکس عجیب ترین زوج جهان که تاکنون 15 بار ازدواج کردن + عکس اندام جنجالی زن 37 ساله 18 کیلویی با بیماری عجیبش اندام جنجالی زن 37 ساله 18 کیلویی با بیماری عجیبش تصاویری از چهره و قد و اندام زیبای این دختر تصاویری از چهره و قد و اندام زیبای این دختر دختری برای زنده ماندنش باید دو برابر وزنش آرد ذرت بخورد دختری برای زنده ماندنش باید دو برابر وزنش آرد ذرت بخورد بارداری و زایمان عجیب یک مرد آمریکایی + عکس بارداری و زایمان عجیب یک مرد آمریکایی + عکس ازدواج عجیب زن ریش دار با مرد خرچنگی (عکس) ازدواج عجیب زن ریش دار با مرد خرچنگی (عکس) بیماری خارش 24 ساعته (عکس) بیماری خارش 24 ساعته (عکس) عطر های مناسب برای نشان دادن محبت کدامند؟ +عکس عطر های مناسب برای نشان دادن محبت کدامند؟ +عکس عکس های دیدنی از تزئین دیوارهای خانه با هزاران صدف عکس های دیدنی از تزئین دیوارهای خانه با هزاران صدف این عنکبوت پنج روز در گوش یک زن چینی بود + عکس این عنکبوت پنج روز در گوش یک زن چینی بود + عکس یک ایرانی دیوار برلین را برای همیشه جاویدان ساخت + عکس یک ایرانی دیوار برلین را برای همیشه جاویدان ساخت + عکس آیا واقعا ریشه انسان از شامپازه است آیا واقعا ریشه انسان از شامپازه است شباهت بیش از حد این دو خواهر دو قلو دردسر ساز شده شباهت بیش از حد این دو خواهر دو قلو دردسر ساز شده پیرزن 102 ساله بخاطر جوراب رنگی بازداشت شد پیرزن 102 ساله بخاطر جوراب رنگی بازداشت شد زیباترین پسر دانش اموز دبیرستان پسرانه ملکه زیبایی شد + عکس زیباترین پسر دانش اموز دبیرستان پسرانه ملکه زیبایی شد + عکس

بيکاري‌هاي جالب جوانان ايراني ؟؟

بيکاري‌هاي جالب جوانان ايراني ؟؟

بيکاري‌هاي جالب جوانان ايراني,ديگر مشاغل سنتي جايي در دنياي امروزه جوانان ايراني ندارند. مشاغل قديم از پدر به پسر منتقل نمي‌شود. همان مي‌شود که مدرک ها را مي‌گذارند در کوزه تا آبش را بخورند!

 

ديگر مشاغل سنتي جايي در دنياي امروزه جوانان ايراني ندارند. مشاغل قديم از پدر به پسر منتقل نمي‌شود. همان مي‌شود که مدرک ها را مي‌گذارند در کوزه تا آبش را بخورند!

 

اخبار مختلفي در مورد بيکاري و وضعيت اشتغال منتشر مي‌شود. کافي است که هر روز سري به پايگاه هاي خبري يا رسانه هاي نوشتاري و غير نوشتاري بزني و از درددل جواناني بخواني و بشنوي که داد بيکاري سر داده اند.

 

خيابان ها پر مي‌شود از «دور دور» کردن هاي بيخودي. تحصيل کردگاني که با واسطه و بي واسطه به دنبال اين هستند که شغل مناسبي را براي خود دست و پا کنند تا اگر به خواستگاري دختر خانمي رفتند، مادر سرش را بالا بگيرد و بگويد جوان ما مدير فلان جا يا بهمان جاست.

 

هميشه شنيده ايم که گفته اند، کار عار نيست پس چطور مي‌شود که شعار مي‌دهيم و بعد از آن، همان شعار را به باد مي‌سپاريم و فراموش مي‌کنيم؟

 

آنچه علي ربيعي گفته بود
وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي در يکي از جلسات کارگروه اشتغال در شهرستان ورامين عنوان کرده بود: متأسفانه در کل کشور سخت کوشي و همت اجتماعي رو به افول است و بايد برنامه ريزي لازم صورت بگيرد تا فرهنگ کار در افراد نهادينه شود.

 

در حال حاضر دو و نيم ميليون شغل در کشور وجود دارد که ايراني ها تمايلي به انجام آن ندارند و اين مطلب باعث مي‌شود که براي شغلي نظير چوپاني نيز از اتباع افغان استفاده کنيم که اين اتفاق خوبي براي جامعه نيست.

 

براي نهادينه شدن فرهنگ کار بايد از ظرفيت ائمه جمعه و از عقبه عظيم تريبونهاي ديني استفاده کرد و نيز حوزه هاي علميه مطالعاتي انجام دهند که از ارزش ها ديني در اين خصوص استفاده کنيم.

 

آنچه امروز گفته مي‌شود
نرخ بيکاري جوانان در نقطه بحران قرار گرفته است. تيتر خبري است که از ميان صحبت هاي حسن راغفر بيرون آمده است.

 

وي در يکي از گفتگو هاي خود عنوان کرده است، نرخ بيکاري جوانان 15 تا 29 سال 21.8 درصد برآورد مي‌شود در حالي که ميانگين نرخ بيکاري 10.5 درصد است.

 

با توجه به اينکه اين کارشناس مسايل اقتصادي در بين صحبت هاي خود مي‌گويد که پيامدهاي اقتصادي و اجتماعي زيادي به دنبال بيکاري خواهد آمد. ابراز تاسف خود را بابت به نقطه بحران رسيدن بيکاري عنوان مي‌کند. به واقع راهکار گذر از اين بحران چه خواهد بود؟

 

مواردي را که به آن واقفيم
به خوبي واقفيم و بسياري از کارشناسان آسيب هاي اجتماعي نيز بر اين باور هستند که آسيب هاي جدي به روحيه جوانان به اشکال مختلف وارد مي‌شود.

 

از ناآرامي هاي اجتماعي تا اعتصاب و… که راغفر نيز بر آن تاکيد فراوان کرده است زاييده پديده اي است که به آن بيکاري مي‌گويند. افسردگي و آسيب رواني هم جاي خود را دارد.

 

«بيکاري براي گروهي از جوانان که در سن ازدواج قرار دارند و قادر به اين کار نيستند، بحران‌هاي رشد جمعيت را در پي خواهد داشت.

 

گروهي ديگر از جوانان که ازدواج کرده‌اند و با فقدان کار مواجه شده‌اند، ممکن است به از هم گسيختگي زندگي دچار شوند که اين موضوع در افزايش نرخ طلاق در جامعه خود را نشان مي‌دهد.

 

شکل‌گيري احساس نابرابري و تبعيض در ميان اقشار جامعه حتي بحران‌هاي جدي‌تري را در سطح جامعه ايجاد خواهد کرد.

 

آنچه چندي پيش در فرانسه به عنوان نا آرامي خود را نشان داد ريشه در بيکاري چند جوان داشت و شايد اين موضوع از اختلافات ديني دليل محکمتري براي شکل گيري اين جريانات بود.

 

اين اقتصاددان ادامه داد: بايد به اشتغال جوانان توجه جدي‌تري شود. براي اين کار بايد به ظرفيت‌هاي مردمي بيشتر توجه شود.

 

تصحيح فضاي کسب و کار کشور بايد در دستور کار قرار گيرد تا سرمايه‌ها و منابع بانکي به سمت بخش‌هاي مولد هدايت و با شکل‌گيري توليد فضا براي اشتغال جوانان فراهم شود.» همه اينها صحبت هاي يک عضو هيات علمي دانشگاه است. و اما…

 

وعده اي که محقق نشد؟
چهاردهم بهمن ماه، يعني سه روز قبل، معاون اول رييس جمهوري در سفر يک روزه اي که به استان لرستان داشت با اين مطلب روبرو شد که «يکي از مهم ترين وعده هاي دولت تدبير و اميد، مبارزه با بيکاري و تلاش براي خروج بازار کار از بحران بيکاري بود؛

 

وعده اي که تا به امروز در استان لرستان محقق نشده و لرستان را هنوز در صدر استانهاي بيکار کشور نگه داشته است.» مردم لرستان مي‌گويند جذام فقر بر دستان جوانان اين استان جاي خوش کرده است و باز هم اما…

 

جدول مشاغل افاغنه
تمام اينها را گفتيم و نوشتيم براي اينکه بدانيد که مي‌دانيم که آمار چيست ولي جالب است بدانيد سايت خبري پارسينه چندي پيش جدولي را منتشر کرده بود که در آن ليست مشاغل چهارگانه که الزاما توسط اتباع افغان مجاز انجام مي‌شود به خوبي ديده مي‌شد.

 

مشاغلي همچون گچ پز، آهک پز، کوره چين، قالب زن، کوره سوز، بسته بندي مصالح ساختماني، چاه کن، آسفالت کار، بتن ريز، بلوک ساز، پله ساز، سنگ تراش، کارگر بيل زن، زراعت کار، سمپاش، علوفه جمع کن، دامپرور و دامدار، مرغداري، چوپان، سلاخ دام و طيور، حناسايي، کمپوست ساز، سريشم پز و…

 

و حالا بايد به اين فکر کنيم که جوان ايراني در کجاي اين مشاغل جاي مي‌گيرد؟

 

تن به مشاغل سنتي نمي‌دهند
در صحبت با بسياري از جامعه شناسان به اين نکته مي‌رسيم که ديگر مشاغل سنتي جايي در دنياي امروزه جوانان ايراني ندارند. مشاغل قديم از پدر به پسر منتقل نمي‌شود. همان مي‌شود که مدرک ها را مي‌گذارند در کوزه تا آبش را بخورند!

 

البته اين مثالي است که بسيار دهان به دهان مي‌چرخد. حال همين جوان را که نگاه کنيد مدرک خود را برمي دارد و از خانواده خود خداحافظي مي‌کند و راه سفر را در پيش مي‌گيرد. حاضر است در کشوري ديگر به تمام کارهايي که در اينجا انجام نمي‌دهد، تن دهد.

 

و حال جوان افغانستاني به ايران مي‌آيد و ليست مشاغلي را جلوي رويش مي‌گذاريم که هيچ يک از جوان هاي ايراني، حاضر به انجامش هستند و حالا…

 

تقصير گردن کدام يک است؟
لطيفه ها مي‌سازيم و با لهجه افغانستاني شروع مي‌کنيم به تعريف کردن و خنديدن به آن «دو صد پول دارم…» «کنده کاري بلدم» و «دنبال کار مي‌گردم» «چه کار مي‌کنم؟» و بسياري از جملات شبيه اين ولي وقتي به خيابان ها مي‌رويم،

 

همين جوان هاي افغانستاني را مي‌بينيم که کيسه کيسه مصالح ساختماني را بر دوش مي‌کشند. ميلگردها را برداشته و طبقه طبقه به بالاي ساختمان مي‌برند.

 

حال بايد از همان جوان ايراني که به دنبال کاري است و جذام فقر و بيکاري بر دستش پينه ها بسته است يا کساني که آمار بيکاري را به ما مي‌رسانند پرسيد،

 

آيا حاضري صبح زود از خواب برخيزي و دام خود را به چراگاه ببري يا به ماست بندي پدرت سر بزني و با تخصصت بار مسئوليتش را به دوش بکشي؟ يا اينکه به انتظار ميزي نشسته اي که تنها لقب «آقاي مدير» را با آن يدک بکشي؟ تقصير گردن کيست؟

 

 

منبع:پارسینه

 

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ