پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

با پیام واسه چند نفر بفرست تا حاجت بگیری چه کنیم ؟ با پیام واسه چند نفر بفرست تا حاجت بگیری چه کنیم ؟ معرفی و آشنایی با کشورهایی که میلیاردها دلار خرج جنگ می کنند معرفی و آشنایی با کشورهایی که میلیاردها دلار خرج جنگ می کنند تومور غیرعادی مردی به اندازه دو برابر سرش! +عکس تومور غیرعادی مردی به اندازه دو برابر سرش! +عکس شلختگی این خانواده همه ی مردم را شوکه کرد شلختگی این خانواده همه ی مردم را شوکه کرد معرفی برترین فرودگاههای دنیا در 2014 + عکس معرفی برترین فرودگاههای دنیا در 2014 + عکس چهره این دختر زیبا را بعد از کتک خوردن ببینید چهره این دختر زیبا را بعد از کتک خوردن ببینید دختر مسیحی رضا خان پهلوی!! + عکس دختر مسیحی رضا خان پهلوی!! + عکس زنبوری غول آسا و قاتل انسان زنبوری غول آسا و قاتل انسان تست شخصیت شناسی با پرنده ماه تولد تست شخصیت شناسی با پرنده ماه تولد این پسر طعم چشمش را چشیده این پسر طعم چشمش را چشیده این زن با صدای قلب نوزادش جان دوباره گرفت این زن با صدای قلب نوزادش جان دوباره گرفت آلرژی کشنده دختری که حتی قادر به دوش گرفتن نیست آلرژی کشنده دختری که حتی قادر به دوش گرفتن نیست بررسی جذاب ترین شکل بینی برای یک زن جوان + عکس بررسی جذاب ترین شکل بینی برای یک زن جوان + عکس خورده شدن حلقه نامزدی توسط قورباغه دردسر ساز شد + عکس خورده شدن حلقه نامزدی توسط قورباغه دردسر ساز شد + عکس نکات ساده برای همواره تمیز نگه داشتن یخچال نکات ساده برای همواره تمیز نگه داشتن یخچال یکی از فداکارترین پدران جهان را ببینید! (عکس) یکی از فداکارترین پدران جهان را ببینید! (عکس) کار جالب این مرد هنرنمایی روی ماشین کثیف +عکس کار جالب این مرد هنرنمایی روی ماشین کثیف +عکس این مرد در بدن خود یک تراشه کار گذاشته است این مرد در بدن خود یک تراشه کار گذاشته است ساختمان مشهور امپایر استیت نیویورک میزبان حیوانات در حال انقراض ساختمان مشهور امپایر استیت نیویورک میزبان حیوانات در حال انقراض آموزش کاردستی: ساخت آدم برفی با نمد آموزش کاردستی: ساخت آدم برفی با نمد

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟

چگونه در طبیعت زنده بمانیم ؟ در یک سفر طبیعت گردی شاید هیچ چیز به اندازه داشتن یك سرپناه و جای مناسب اهمیت نداشته باشد. سرپناه شما را در برابر خورشید، حشرات، باد، برف هوای سرد و گرم محافظت کرده و به شما حس اعتماد به نفس می دهد.

 

آنقدر که گاهی داشتن یك جای خوب حتی از نیاز به غذا و آب واجب تر است.یكی از اشتباه های رایج در ایجاد سرپناه بزرگ درست كردن آن است؛ یك سرپناه باید به قدری بزرگ باشد كه شما را حفاظت كرده و به خصوص در آب و هوای سرد به قدر كافی كوچك بوده تا گرمای بدن را حفظ كند.
 

انتخاب محل سرپناه

در تمام موقعیتها زمانی که خواستید جای چادر یا سرپناه را انتخاب كنید باید به موارد زیر دقت كنید:

 

1- محیط مورد نظر شما به مواد سازنده سرپناه نزدیك باشد.

 

2- باید به قدری در طول و عرض و ارتفاع بزرگ باشد كه به آسانی در حالت درازكش بخوابید.

 

3- سعی كنید محل انتخابی به محل حیوانات وحشی، حشرات، خزندگان، گیاهان سمی و درختان خشك شده و قدیمی نزدیك نباشد.

 

4- از دامنه های سیل گیر دوری كنید.

 

5- از عوارض بهمن گیر و احتمال ریزش سنگ دوری كنید.

 

6- از برپایی چادر در نزدیکی ریزش آبشارها دوری کنید.

 

در بعضی از مكان ها فصول تاثیر زیادی در انتخاب محل دارد. مثلا در طول زمستان شما به جایی نیاز دارید که در برابر سرما و باد محافظتتان کند و نیز به منابع آب و سوخت نزدیك باشد. در فصل تابستان مكانی مشابه با نزدیكی منبع آب مناسب و دوری از حشرات مناسب به نظر می رسد و به همین دلیل موقعیت هایی که بادی ملایم به آن می وزد یا نسیم ساحل به آن می رسد در اولویت قرار دارد.

 

انواع سرپناه

وقتی دنبال مكان مناسب می گردید به نوع سرپناه و حفاظت آن هم فكر كنید. و مواردی مثل این ها را هم در نظر بگیرید:

 

چقدر زمان و انرژی باید صرف كنید تا یك سرپناه مناسب ایجاد كنید؟ چه میزان حفاظت در برابر خورشید، باد، باران و برف نیاز است؟ چه ابزاری در دست دارید یا چه ابزارهایی می توانید درست كنید؟ چه مقدار مصالح جهت ساخت آن احتیاج دارید؟ و…

 

البته برای پاسخ به این سوالات شما باید با انواع سرپناه ها، مصالح آنها و نحوه ساختشان آشنا شوید.

 

تکیه گاه پانچویی

در این روش با کمترین زمان و تجهیزات می توانید یک پناهگاه ایجاد کنید. شما به یک پانچو (پارچه ضخیم)، 2 الی 3 متر طناب، 2 میخ چوبی با 30 سانتی متر طول و دو درخت یا تیرک به فاصله 2 تا 3 متر احتیاج دارید. قبل از شروع انتخاب دو درخت مورد نظر جهت باد را چک کنید تا به پشت تکیه گاه سرپناه شما باشد.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

چادر پانچویی

این چادر یک سایبان برای شما ایجاد کرده و شما را از دو طرف محافظت می کند. البته فضای کمتر و محدود کردن دید از معایب این سرپناه است. برای ایجاد این سرپناه شما به پانچو، دو طناب به طول های 1.5 الی 2 متر، 6 میخ چوبی به طول حدودی 30 سانتی متر، و دو درخت به فاصله 2 الی 3 متر نیاز دارید.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

در شکل زیر استفاده از دو تیرک در وسط چادر به عنوان تکیه گاه دیده می شود.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

خیمه مخروطی چتر بازی (3 تیرک)

شما یک چتر دارید و به طبع آن یک سرپناه، نگرانی به خود راه ندهید. شما به 3 تیرک به عنوان عمود احتیاج دارید. از مزایای این خیمه زمان کوتاه ایجاد آن، وسعت فضا جهت خواب، پخت غذا و ذخیره سوخت است.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

شما از چتر اصلی یا کمکی برای ساخت این خیمه می توانید استفاده کنید. اگر یک چتر یک نفره استاندارد داشته باشید به 3 دیرک به طول 3.5 الی 4.5 متر طول و قطر 5 سانتی متر نیاز دارید. به مراحل نشان داده در شکل توجه کنید.

 

در ساخت این خیمه به جهت بازشو در و جهت باد و باز گذاشتن بالای سقف به جهت روشن کردن آتش در داخل دقت کنید.

 

سرپناه صحرایی یك نفره

در مكانهای جنگلی و كوهستانی دارای درخت شما از این روش ساده می توانید یك سرپناه درست كنید. از مزایای این روش احتیاج نداشتن به ابزار است. یك درخت به عنوان عمود چادر و چوب دیگری به طول 2.5 الی 3 متر و قطر 3 سانتی متر جهت تكیه دادن به آن پیدا كنید. سپس چوب را به درخت با طناب یا شاخه های درختان ببندید. با یك روكش برزنتی یا مشابه شما یك سرپناه دارید. فقط فراموش نكنید دو گوش آویزان پارچه را با میخ چوبی در زمین فرو یا به صورت سنگچین از داخل یا بیرون شكل دهید. سعی كنید شیب چادر به نحوی باشد كه باد مستقیما از سوراخ ورودی به داخل چادر نوزد . اگر درخت در محل مورد نظر شما نبود از یك چوب Y شكل جهت عمود چادر استفاده كنید.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

بستر باتلاقی

چنانچه مجبور به ماندن در باتلاق یا جایی كه سطح آب آن بالاست شدید نگرانی به خود راه ندهید. با این روش از شر آب و رطوبت كمی راحت می شوید. در موقعیت یابی به سطح آب، جزر و مد، باد و مصالح در دسترس دقت كنید.

 

چهار چوب را به درستی و استواری در زمین فرو كنید. سعی كنید با در نظر گرفتن وزنتان نوع و قطرچوبها را درست انتخاب كنید. دو چوب افقی را به مانند چوبهای برانكارد به این چوبها ببندید و بین آنها را با چوبهای دیگر شاسی كشی كنید. اگر خواستید بستر را تقویت كنید از دو چوب دیگر در وسط به عنوان ستون بهره بگیرید. با شاخ و بال درختان بستر كار را جهت یك خواب راحت مهیا كنید.
سرپناه

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

سرپناه خاشاكی

این سرپناه مشابه سرپناه صحرایی است با این تفاوت كه از چوبها و برگ درختها برای پوشش چوب تكیه استفاده می كنیم. این روش در محلهای برفی هم مناسب است. فقط فراموش نكنید اندازه این لانه مناسب شما باشد نه بزرگ و نه كوچك.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

سرپناه های بیابانی

در این بخش به چند نوع از آنها اشاره می كنیم.

 

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

چطور در سفر یک سرپناه بسازیم؟  

 

البته انواع سرپناه ها به ین انواع محدود نمی شوند. در یك تقسیم بندی به انواع كوهستانی، جنگلی، برفی و بیابانی نیز دسته بندی می شوند. آنچه اشاره شد جزء انواع مرسوم سرپناههاست و سایر انواع مربوط به مناطق خاص و ابتكارهای موقعیتی و بومی است.

 

 

برگرفته از: بقا در طبیعت

 

 

 

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
مدل لباس،خرید لباس،لباس زنانه مارک