پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

عکس هایی از مرگ پسر جوان در ماشین محبوبش عکس هایی از مرگ پسر جوان در ماشین محبوبش تصویر پروفایل شما، نشانه شخصیت شماست! +عکس تصویر پروفایل شما، نشانه شخصیت شماست! +عکس اختراع احمقانه و عجیب ژاپنی برای جوان شدن اختراع احمقانه و عجیب ژاپنی برای جوان شدن علاقه اقایان به مصرف لوازم ارایشی !!! علاقه اقایان به مصرف لوازم ارایشی !!! رونمایی آشپزخانه ای در چین و سرشار از خلاقیت (عکس) رونمایی آشپزخانه ای در چین و سرشار از خلاقیت (عکس) تزئین آینه با استفاده از ویترای +عکس تزئین آینه با استفاده از ویترای +عکس چهره زیبای این زن 48 ساله که انگار 20 ساله است چهره زیبای این زن 48 ساله که انگار 20 ساله است عکس پیر ترین زن بدنساز در جهان با 75 سال سن عکس پیر ترین زن بدنساز در جهان با 75 سال سن چندش آورترین نوشیدنی دنیا کیلویی 3 میلیون است (عکس) چندش آورترین نوشیدنی دنیا کیلویی 3 میلیون است (عکس) ۲۳۲ دندان از فک نوجوان هندی خارج شد + عکس ۲۳۲ دندان از فک نوجوان هندی خارج شد + عکس کودک معلول سرشار از مهر و محبت (عکس) کودک معلول سرشار از مهر و محبت (عکس) مسابقه کشیدن هواپیما توسط دختران ژاپنی + تصاویر مسابقه کشیدن هواپیما توسط دختران ژاپنی + تصاویر آشنایی با زنان موفق در دنیای وب و تکنولوژی + عکس آشنایی با زنان موفق در دنیای وب و تکنولوژی + عکس یگانه زن ریش دار دنیا عروس شد یگانه زن ریش دار دنیا عروس شد کوهی در ایران که سلیمان جن ها را در آن زندانی می کرد..! کوهی در ایران که سلیمان جن ها را در آن زندانی می کرد..! آرزوی بچگی تبدیل به یک کامیون جرثقیل دار شد (عکس) آرزوی بچگی تبدیل به یک کامیون جرثقیل دار شد (عکس) زنی که یک زامبی واقعی است + عکس زنی که یک زامبی واقعی است + عکس مراسم ازدواج جالب به شیوه ی زامبی ها + عکس مراسم ازدواج جالب به شیوه ی زامبی ها + عکس تغییر لهجه این خانم بعد از ابتلا به میگرن (عکس) تغییر لهجه این خانم بعد از ابتلا به میگرن (عکس) مردی به علت زشت بودن زنش او را طلاق داد مردی به علت زشت بودن زنش او را طلاق داد

عزت نفس خود را بسنجید

عزت نفس خود را بسنجید

عزت نفس خود را بسنجید 

عزت نفس یعنی اعتماد داشتن به خود و خود را قبول داشتن اما نه در حد بسیار بالا که نام آن خودخواهی است.در حد میانه. یکی از راه‌های دستیابی به موفقیت، داشتن عزت نفس است. عزت نفس پایین و یا بیش از حد نیز می‌توانند آسیب‌زننده باشن. بهترین حالت،‌ برخورداری از عزت نفس میانه‌رو است.شواهد نشان داده است که عزت نفس بالا یکی از ویژگی های مهم موفقیت در زندگی است.

 

این موضوع ابتدا در دهه 1960 در مدارس مطرح شد و محققان به این نتیجه رسیدند که کودکان، موفقیت شان را بیش از داشتن هوش و توانایی عقلی به عزت نفس بالای شان مدیون هستند.از آنجایی که کودکان دارای عزت نفس بالا نسبت به خود احساس خوبی دارند می توانند روابط و عملکرد بهتری داشته باشند و معلمان هم همیشه تلاش می کنند که این ویژگی را در کودکان افزایش دهند.

 

اما عزت نفس بسیار بالای بدون منطق هم ممکن است علامت عدم تطبیق فرد با مسائل زندگی اش باشد.همه ما کسانی را می شناسیم که با وجود نقص ها و محدودیت های شان بازهم تصور می کنند بی نظیرند.این نوع عزت نفس، تدافعی نام دارد و افرادی که به این توهم گرفتارند می توانند بدترین شکست هایشان را موضوعی مثبت تلقی کنند و خود را در معرض شکست های بیشتر قرار دهند.

 

از طرفی افراد با عزت نفس بسیار پایین، حتی با داشتن موفقیت های عالی باز هم دچار اضطراب و افسردگی هستند و نمی توانند نسبت به خود و زندگی شان احساس خوب و نگاه خوش بینانه ای داشته باشند.اگر هم به آنها ویژگی های خوب شان را متذکر شوید معتقدند که این ویژگی ها واقعی نیست.

 

این افراد برعکس افراد با عزت نفس تدافعی که نمی توانند اطلاعات منفی در مورد خود را تایید کنند، هر نوع موضوع مثبت در وجود خود را نمی پذیرند.به نظر می رسد کسانی که از عزت نفس میانه رویی برخوردارند در بهترین حالت و وضعیت هستند.زیرا آنها در عین حال که نسبت به خود احساس خوبی دارند می توانند نقص هایشان را هم تایید کنند و در جهت رفع آنها بکوشند.

 

عزت نفس خود را محک زنید
عزت نفس شما چگونه است و در کدام یک از گروه های اشاره شده قرار دارید؟با پاسخ دادن به آزمون زیر می توانید میزان عزت نفس تان را محک بزنید.هر سوال را با دقت مطالعه کنید و با توجه به راهنمای زیر به پاسخ هایتان امتیاز دهید.

 

راهنمایی

به هرسوالی که گرایش مثبت دارند به طریق زیر پاسخ و امتیاز دهید:

 

هرگز=1،   به ندرت=2،   خیلی کم=3،  گاهی اوقات=4،  تاحدی=5، بیشتر وقت‌ها=6، همیشه=7

 

در مورد سوال هایی که گرایش منفی دارند باید از امتیازدهی معکوس استفاده کنید. یعنی:

 

هرگز=7،  به ندرت=6، خیلی کم=5،  گاهی اوقات=4، تاحدی=3، بیشتروقت ها=2،  همیشه=1

 

سوال های منفی این آزمون: 1، 2، 5، 11، 12، 13، 16، 17، 20، 22، 23، 25، 27، 30، 31، 33، 34، 38، 39 و 40

 

امتیازهایتان را جمع کرده و طبق جدول زیر درصد امتیازتان را به دست آورید:

امتیاز                     درصد

260                         85

244                         70

227                         50

210                         30

194                         15 

 

پرسش ها

1- اگر مردم واقعا مرا بشناسند دیگر به من اهمیتی نمی دهند.

2- عملکرد دیگران بهتر از من است.

3- من خودم را جذاب می دانم.

4- در ارتباط با دیگران از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستم.

5- هرکاری را که شروع کنم به شکست منتهی می شود.

6- مردم واقعا دوست دارند با من هم صحبت شوند.

7- خود را فرد بسیار لایقی می دانم.

8- اطرافیانم از بودن من در کنارشان خوشحال می شوند.

9- می توانم روی دیگران اثر خوبی بگذارم.

10- اگر بخواهم دوستان و روابط جدیدی پیدا کنم، می دانم که می توانم.

11- فکر می کنم که زشت هستم.

12- فرد بسیار کسل کننده ای هستم.

13- در کنار غریبه ها مضطرب و عصبی می شوم.

14- می دانم هر چیزی را که بخواهم به سرعت یاد می گیرم.

15- نسبت به خودم احساس خوبی دارم.

16- از خودم خجالت می کشم.

17- خودم را از دیگران پایین تر می دانم.

18- دوستانم مرا آدم جالبی می دانند.

19- شوخ طبع هستم.

20- از خودم و شخصیتم عصبانی هستم.

21- از ملاقات با افراد تازه احساس آرامش می کنم.

22- احساس می کنم که دیگران از من باهوش ترند.

23- خودم را دوست ندارم.

24- می دانم می توانم بر مشکلاتم غلبه کنم.

25- چندان دوست داشتنی نیستم.

26- دوستانم برایم ارزش بسیاری قایل هستند.

27- همیشه می ترسم در نگاه دیگران احمق به نظر بیایم.

28- احساس می کنم فردی عالی هستم.

29- می توانم به خودم کاملا اعتماد داشته باشم.

30- وقتی دور و برم شلوغ می شود، می خواهم که فرار کنم.

31- از اینکه عقایدم را در جمع مطرح کنم خجالت می کشم.

32- انسان خوبی هستم.

33- فکر می کنم که اگر می توانستم مثل دیگران باشم، احساسم نسبت به خودم بهتر می شد.

34- بیشتر مواقع مجبور مجبور می شوم کارهایی را که دوست ندارم انجام دهم.

35- مطمئن هستم که دیگران دوستم دارند.

36- دیگران تلاش می کنند کنار من بمانند.

37- از پس انجام دادن هرکاری بر می آیم.

38- من به توانایی دیگران بیش از خودم اعتماد دارم.

39- دست و پا چلفتی هستم.

40- ایکاش یک نفر دیگر بودم.

عزت نفس خود را بسنجید

نتیجه آزمون و تحلیل آن

اگر از این آزمون کمتر از 30 درصد بدست آوردید باید گفت که عزت نفس پایینی دارید. بدون شک حق دارید که نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید و اینکه همه مردم از این حق برخوردارند.شما که مشغول خواندن این سطور هستید نشان می دهید که می خواهید به فرد بهتری تبدیل شوید و می توانید با افزایش دادن آگاهی و شهامت به این امر مهم دست پیدا کنید.

 

البته فراموش نکنید که برای اینکه نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید مجبور نیستید فرد کامل و بی عیب و نقصی باشید.هیچ کس در دنیا کامل نیست. برای بالا بردن عزت نفس، فهرستی از توانایی هایتان یادداشت کنید و نظر اطرافیان تان را هم جویا شوید و هرزمان که نسبت به خود و قابلیت هایتان دچار تردید شدید، این فهرست را با صدای بلند بخوانید.

 

حتی می توانید تردیدهایتان را به عامل یادگیری تبدیل کنید. هرگاه متقاعد شدید کاری را نمی توانید از پیش ببرید، کار دیگری را شروع کنید و هرگز تسلیم نشوید.اگر هم جمع امتیازهایتان در حد متوسط است باید گفت شما می دانید که نواقصی در وجودتان است و باید آنها را برطرف کنید.

 

نکته جالب اینکه افراد با عزت نفس متوسط به علت اینکه دوست دارند اطرافیان شان بیش از خودشان مورد توجه قرار بگیرند دوستان بسیار و گاه وفاداری را پیدا می کنند.اما متاسفانه افرادی که عزت نفس بسیار پایینی دارند به طور کامل از دیگران قطع رابطه می کنند. 

 

امتیاز بالاتر از 70 درصد نشان می دهد عزت نفس پوشالی تان شما را به دردسر خواهد انداخت. بهتر است با کمک یک مشاور ویژگی های واقعی خود را بشناسید.

 

منبع: برگرفته از کتاب آزمون های خودشناسی اثر لوئیس اچ. جاندا

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ