پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

ازدواج دختر عجیب با شوهر مقوایی + عکس ازدواج دختر عجیب با شوهر مقوایی + عکس این مرد عجیب که یک سر به آن دنیا زد و برگشت (عکس) این مرد عجیب که یک سر به آن دنیا زد و برگشت (عکس) سطل زباله ای که تبدیل به آپارتمان شد (عکس) سطل زباله ای که تبدیل به آپارتمان شد (عکس) عکس چهره های خوش تیپ و سوپر استایل این هفته عکس چهره های خوش تیپ و سوپر استایل این هفته دختری که بدلیل زیبایی برای قربانی کردن انتخاب شده بود (عکس) دختری که بدلیل زیبایی برای قربانی کردن انتخاب شده بود (عکس) آرزوی رسیدن این مرد به لندن با قایق دست‌ ساز (عکس) آرزوی رسیدن این مرد به لندن با قایق دست‌ ساز (عکس) ابتکار احمقانه در دنیای مد در غرب (عکس) ابتکار احمقانه در دنیای مد در غرب (عکس) این جادوگر مار زنده و پارچه به خورد مریدانش میدهد این جادوگر مار زنده و پارچه به خورد مریدانش میدهد هفت چهره معروف خبرساز هفته را ببنیید +عکس هفت چهره معروف خبرساز هفته را ببنیید +عکس چرا من دوستانم را از دست می دهم؟ چرا من دوستانم را از دست می دهم؟ به مزایده گذاشتن گران ترین الماس جهان به مزایده گذاشتن گران ترین الماس جهان این دختر بدون لباس به زبان گاوی مسلط است این دختر بدون لباس به زبان گاوی مسلط است ترفند عروس برای جبران جای خالی پدرش در عروسی!! ترفند عروس برای جبران جای خالی پدرش در عروسی!! دختر مسیحی رضا خان پهلوی!! + عکس دختر مسیحی رضا خان پهلوی!! + عکس دغدغه تناسب اندام و لاغری در زنان افغان + عکس دغدغه تناسب اندام و لاغری در زنان افغان + عکس 20 عکس تکاندهنده از تشییع همسر سلن دیون خواننده تایتانیک 20 عکس تکاندهنده از تشییع همسر سلن دیون خواننده تایتانیک ابتکار جالب نیمکت هایی به شکل کتاب در لندن ابتکار جالب نیمکت هایی به شکل کتاب در لندن این مرد عجیب دهان خود را با نخ و سوزن دوخت + عکس این مرد عجیب دهان خود را با نخ و سوزن دوخت + عکس جنازه هایی که هر سال از قبرها خارج میشوند + (عکس 18+) جنازه هایی که هر سال از قبرها خارج میشوند + (عکس 18+) مجسمه های خوش مزه مجسمه های خوش مزه

عدم پیشرفت در کار مشکل از کجاست؟

عدم پیشرفت در کار مشکل از کجاست؟

عدم پیشرفت در کار مشکل از کجاست؟ 

برخی مواقع با خود فکر می کنیم که با وجود تلاش فراوان در محیط کار نتوانسته ایم پیشرفت کنیم و سپس به دنبال دلایل می گردیم. بی‌مقدمه مقاله را با یک سوال شروع می‌کنیم.آیا تا به‌حال با پرسنلی که در کارشان پیشرفت نمی‌کند، دیده نمی‌شود و همواره از شرایط کاری گلایه دارد یا به تعریفی دیگر همواره می‌گوید شرایط برای پیشرفت آن‌ها مساعد نیست، مواجه شده‌اید؟ مشکل از کجاست؟

 

از زبان پرسنل:

شرکتی که من در آن کار می‌کنم محیط مناسبی برای پیشرفت‌ام مهیا نمی‌کند.

 

مدیری که با آن کار می‌کنم مرا درک نمی‌کند.

 

همکارانم همواره دنبال حاشیه و زیرآب زدن هستند.
وضع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مملکت مناسب نیست و در این کشور بدون پارتی نمی‌توان پیشرفت کرد.
و هزاران دلیل دیگر که احتمالا بارها آن‌ها را شنیده‌اید.

 

جمله‌‌های بالا به طرز دیگری هم قابل بیان هستند که در آن گوینده، برای خودش هم نقشی قایل شده است:“سازمان ساختار بسیار پیچیده‌ای دارد و بسیار سریع رشد می‌کند؛ باید بیشتر تلاش کنم تا دیده بشوم و پیشرفت کنم.” در این جمله، من هم سهم خودم را در عدم پیشرفت، به رسمیت شناخته‌ام. این همان چیزی است که با عنوان «مرکز کنترل درونی» از آن صحبت می‌کنیم.

 

بیاییم دوباره مقدمه را طور دیگری بیان کنیم:

نقش من در انتخاب شرکتی که در آن کار می‌کنم چقدر است؟

 

نقش من در اثبات توانایی‌هایم به مدیر چقدر است؟

 

نقش من در کنترل روابط کاری با همکاران‌ام چقدر است؟

 

نقش من در انتخاب جایگاه شغلی که در آن کار می‌کنم، چقدر است؟

 

نقش من در نشان دادن توانایی‌های‌ام چقدر است؟

 

انسان‌ها همواره دلایل مختلفی را در نرسیدن به اهداف‌شان بیان می‌کنند. در این مقاله به دنبال تغییر نگرش‌مان نسبت به برخی دلایل هستیم. «استفان کاوی» در کتاب «هفت عادت مردمان مؤثر» اساسی‌ترين عادت در رسیدن به اهداف را «عامل بودن» می‌داند.

 

عامل بودن يعنی مسووليت خود را برعهده گرفتن و ملامت نکردن اوضاع و شرايط يا اشخاص. چقدر سعی می‌کنیم نقش خودمان را در نرسیدن یا رسیدن به اهداف‌مان پر رنگ کنیم؟عقيده‌ی فرد نسبت به اين‌که او تحت کنترل وقايع خارجی يا داخلی است را «مرکز کنترل» می‌نامند. برخی افراد باور دارند که حاکم بر سرنوشت خويش هستند؛

 

عده‌ای هم خودشان را بازيچه‌ی دست سرنوشت می‌دانند و بر اين عقيده اند که هرچه در زندگي برای‌شان پيش می‌آيد، به دليل شانس و اقبال است. کسانی که مرکز کنترل درونی دارند، رویدادهای منفی زندگی را ناشی از کمبود توانمندی‌ها یا کمبود تلاش می‌دانند.

 

باور این‌که وضعیت فعلی من، تابع عوامل قابل کنترل مثل پشتکار، نگرش مثبت، جنگنده بودن و… است را مرکز کنترل درونی می‌نامند. در مقابل مرکز کنترل بیرونی را با این عنوان تعریف می‌کنند: باور اینکه وضعیت فعلی من، تابع عوامل متعددی بوده که همگی از کنترل من خارج هستند.ما باید خودمان را مسوول بدانیم (مرکز کنترل درونی). اما این‌که خودمان را مقصر بدانیم (بد بینی) حاصلی ندارد.

 

برای شروع چه کنیم؟

از همین الان روی کاغذی به شکل زیر نقش خودمان و محیط را در موفقیت‌ها و شکست‌ها عادلانه تقسیم کنیم.برا درک بهتر جدول بالا به مثال‌های زیر توجه کنید:

 

درونی ـ پایدار: در این خانه افراد موفقیت را حاصل توانایی و برنامه‌ریزی خودشان می‌دانند و عدم موفقیت را حاصل عدم توانایی و برنامه‌ریزی می‌دانند و آن را به سختی کار مرتبط نمی‌دانند.

 

درونی ـ ناپایدار: در این خانه افراد موفقیت را حاصل تلاش موردی خود و عدم موفقیت را حاصل شانس می‌دانند، بنابراین تنها در بعضی از موضوعات خاص تلاش می‌کنند و هیچ گاه از شکست‌های خود درس نمی‌گیرند.

 

بیرونی ـ پایدار: در این خانه افراد موفقیت را حاصل شانس می‌دانند و عدم موفقیت را حاصل سختی کار و ندانستن خود می‌دانند. بنابر این هرگاه با پروژه‌ای سخت مواجه شوند و در آن شکست بخورند سعی خواهند کرد از آن درس بگیرند.

 

بیرونی ـ ناپایدار: در این خانه افراد موفقیت و عدم موفقیت را حاصل شانس می‌دانند.

 

از هم اکنون کمی با جزییات نسبت به موضاعات مختلف کاری و حتی زندگی شخصی خود فکر کنیم و هر یک از آن‌ها را در یکی از خانه‌های جدول بالا قرار بدهیم.  به گزارش پارس ناز در آینده باید تلاش کنیم تمامی کار‌ها در خانه‌ی سبز رنگ قرار بگیرد. این به این معنی نیست که نقش شانس را در زندگی بی معنی بدانیم؛

 

بلکه بدان معنی است که با تغییر نگرش، بسیاری از محدود‌های فعلی تبدیل به فرصت‌های خوب خواهند شد. به مثال زیر توجه کنید:

 

من ایده‌ی خلاقانه‌ای به مدیرم ارایه کردم که رد شد. سریعا نگوییم مدیر یا شرکت توانایی‌های مرا نمی‌بیند، بلکه به این بیاندیشیم که شاید من نمی‌توانم درست ایده‌هایم را به مدیرم ارایه کنم. همین که مدیر وقت ارزشمندش را برای مطالعه‌ی ایده‌ی شما گذاشته است، بزرگ‌ترین فرصت و شانس برای ادامه‌ی مسیر است. رد شدن ایده را یک بدشانسی تصور نکنید، بلکه مطالعه‌ی ایده توسط مدیر را یک فرصت و شانس تصور کنید.

 

ما باید شجاعانه برخی از شکست‌ها را بپذیریم و برای موضاعات مختلف نقشی برای خودمان قایل بشویم.

 

نتیجه‌گیری

يکی از مهم‌ترين ويژگی‌های شخصيتی انسان‌های موفق و کارآفرينان، اعتقاد به «مرکز کنترل درونی» است. آن‌ها نقش‌شان را در شکست‌ها و پیروزی‌ها به یک اندازه می‌بینند و هیچ‌گاه به دلیل محدودیت‌های محیطی دست از تلاش نمی‌کشند و از محیط گلایه ندارند. پیشنهاد می‌کنیم زندگی‌نامه‌ی افراد موفق را حتما مطالعه کنید؛

 

شاید اگر با سختی‌ها و محدودیت‌هایی که در رسیدن به اهداف‌شان با آن‌ها مواجه شدند، ما هم مواجه می‌شدیم، اولین کاری که می‌کردیم دست از تلاش می‌کشیدیم و می‌گفتیم با این شرایط من هیچ‌گاه موفق نخواهم شد.

 

فراموش نکنیم داشتن مرکز کنترل درونی یک پیش شرط برای رسیدن به موفقیت و اهداف است و نه شرط کافی.
در انتها باید گفت مرکز کنترل به صورت صفر و یک درونی یا بیرونی نیست؛ بلکه مرکز کنترل جایی بین این دو است. مهم آن است که همواره نقشی برای خودتان در بروز شکست‌ها و پیروزی‌ها قایل باشید.

 

دیجی کالا مگ

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ