پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

شایعه گوجه های سرطانی در شبکه های اجتماعی

شایعه گوجه های سرطانی در شبکه های اجتماعی

شایعه گوجه های سرطانی در شبکه های اجتماعی 

چندی پیش در شبکه های اجتماعی مطلبی منتشر شد مبنی بر گوجه های سفیدی که سرطان زا هستند اما این مطلب شایعه ای بیش نیست. چند روز است شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی درباره رگه‌های سفید موجود در گوجه‌فرنگی منتشر شده است. متن این شایعه به این شرح است:

 

«وجود رگه‌های سفید در برخی گوجه‌فرنگی‌های موجود در بازار، نشانه نیترات و باقیمانده سموم کودها ست که موجب سرطان می‌شود.»

 

اگرچه بسیاری از مشکلات و بیماری‌های امروز انسان ناشی از مواد غذایی ناسالم است که در شرایط غیربهداشتی کاشت یا برداشت می‌شوند، اما این به این معنی نیست که هر ویژگی غیرعادی در محصولات غذایی دلیل سرطان‌زا بودن آنها باشد. رگه‌های سفیدی که در بعضی گوجه‌فرنگی‌ها وجود دارد نشانه نیترات یا سرطان‌زا بودن گوجه‌فرنگی نیست

 

و در بسیاری از موارد از عدم تعادل غذایی در این محصول حکایت می‌کند. برای مثال اگر کلسیم یا فسفر گوجه‌فرنگی کمتر از حد طبیعی باشد، در هنگام رشد بخوبی رنگ نمی‌گیرد و این تعادل غذایی در مورد بقیه سبزی‌ها و صیفی‌ها نیز رایج است.

 

نیترات موجود در کودهای شیمیایی، هنگام آبیاری محصولات شسته و وارد خاک می‌شود. بافت گیاه هم بسرعت آن را جذب می‌کند و پس از مدتی نیترات به نیتریت تبدیل می‌شود که نیتریت مشکل خاصی برای بدن انسان ندارد، اما وقتی کشاورزان کود زیادی به محصول می‌دهند، گیاه فرصت کافی برای تبدیل نیترات به نیتریت ندارد و نیترات زیادی در بافت گیاه تجمع پیدا می‌کند که برای سلامت انسان نیز خطر دارد.

 

به طور کلی تجمع نیترات در سبزیجات برگی بیشتر از سبزیجات میوه‌ای و پیازی رخ می‌دهد و گوجه‌فرنگی از سبزیجات میوه‌ای است، اما در مصرف سبزی خوردن و کاهو به علت احتمال تجمع نیترات باید دقت بیشتری کرد و محصولات تازه‌تر مصرف شوند.

 

نیترات با شست‌وشو یا پوست‌گیری محصول از بین نخواهد رفت، اما میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از ویتامین و آنتی‌اکسیدان هستند و همین ترکیب‌ها تا حد زیادی اثر موادی مثل نیترات‌ها را خنثی می‌کنند. برای مثال گوجه‌فرنگی حجم بالایی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان لیکوپن دارد که می‌توانند

 

با نیترات‌ها مقابله کنند. هرچه میوه‌ها و سبزی‌ها تازه‌تر باشند و کمتر در یخچال نگهداری شوند، ویتامین و آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند و مصرف آنها مفیدتر خواهد بود.

 

 

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
مدل لباس،خرید لباس،لباس زنانه مارک