پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

این زوج مهربان ایرانی عاشق گربه هان این زوج مهربان ایرانی عاشق گربه هان پدر و مادر تقلبی در چین + عکس پدر و مادر تقلبی در چین + عکس این آقای میلیونر لباس زنانه پوشید! (عکس) این آقای میلیونر لباس زنانه پوشید! (عکس) نتیجه یک عمر پس انداز جالب این پیرمرد 81 ساله نتیجه یک عمر پس انداز جالب این پیرمرد 81 ساله درباره راز زیبایی در ناحیه مغزی پشت چشم چیست؟ درباره راز زیبایی در ناحیه مغزی پشت چشم چیست؟ فرش قرمز گوگل برای یک دختر نابغه و ایرانی فرش قرمز گوگل برای یک دختر نابغه و ایرانی تصاویر زیبای انعکاس آینه در کویر ایران تصاویر زیبای انعکاس آینه در کویر ایران زندگی خوان پدرو چاق ترین مرد جهان زندگی خوان پدرو چاق ترین مرد جهان این پسر دختر نما برای اثبات عشقش 2000 دلار جریمه شد این پسر دختر نما برای اثبات عشقش 2000 دلار جریمه شد کوچک‏ترین گربه دنیا..! کوچک‏ترین گربه دنیا..! مردی در جلسه خواستگاری گوش مادر عروس را خورد!! مردی در جلسه خواستگاری گوش مادر عروس را خورد!! حبس استادی که دانشجو را مجبور به خوردن مدفوع کرد + عکس حبس استادی که دانشجو را مجبور به خوردن مدفوع کرد + عکس داستان زندگی افراد معروف که از فقر به ثروت رسیدن + عکس داستان زندگی افراد معروف که از فقر به ثروت رسیدن + عکس ستاره ایده آل تلویزیونی انتخاب شد (عکس) ستاره ایده آل تلویزیونی انتخاب شد (عکس) نجات عجیب نوزادی که در ظرف پر از روغن سرخ شد +عکس 16+ نجات عجیب نوزادی که در ظرف پر از روغن سرخ شد +عکس 16+ parsnaz فرزندان بزرگ ترین ثروتمندان جهان + عکس سالگرد تولد دوقلوهای فوق العاده ثروتمند بریتانیایی سالگرد تولد دوقلوهای فوق العاده ثروتمند بریتانیایی موش به این بزرگی و غول پیکری دیده اید؟ (عکس) موش به این بزرگی و غول پیکری دیده اید؟ (عکس) جا نگرفتن این مرد در هیچ قبری! (عکس) جا نگرفتن این مرد در هیچ قبری! (عکس) توئیت عجیب دختر لبنانی برای پسر ایرانی +عکس توئیت عجیب دختر لبنانی برای پسر ایرانی +عکس

ریشه ضرب المثل ستون به ستون فرج است

ریشه ضرب المثل ستون به ستون فرج است

ریشه ضرب المثل ستون به ستون فرج است 

ضرب المثل ستون به ستون فرج است در مواقعی که از آینده کاری اطلاع نداریم و درباره زمان پیش رو نگران هستیم استفاده میشود. بشر به اميد زنده است و در سايه آن هر ناملايمي را تحمل مي کند. نو اميد و خوشبيني در همه جا ميدرخشد و آواي دل انگيز آن در تمام گوشها طنين انداز است: «مأيوس نشويد و به زندگي اميدوار باشيد.»

 

مفهوم اين جمله را عوام الناس و اکثريت افراد کشور در تلو عباراتي ديگر زمزمه مي کنند: «مگر دنيا را چه ديدي؟ ستون به ستون فرج است.»

 

اکنون به ريشه داستاني و همچنين ريشه تاريخي ضرب المثل بالا مي پردازيم.

 

در مورد ريشه و علت تسميه ضرب المثل بالا اقوال مختلف وجود دارد که از مجموعه تمام آن گفته ها در کتب امثله و اصطلاحات موجود، اين حکايت يا داستان في الجمله استنتاج مي شود:

 

مي گويند در ازمنه گذشته، جوان بيگناهي به اعدام محکوم شده بود زيرا تمام امارات و قراين ظاهري بر ارتکاب جرم و جنايت او حکايت مي کرد.جوان را به سياستگاه بردند و به ستوني بستند تا حکم اعدام را اجرا کنند. حسب المعمول به او پيشنهاد کردند که در اين واپسين دقايق عمر خود اگر تقاضايي داشته باشد در حدود امکان برآورده خواهد شد.

 

محکوم بي گناه که از همه طرف راه خلاصي را مسدود ديد، نگاهي به اطراف و جوانب کرد و گفت: “اگر براي شما مانعي نداشته باشد مرا به آن ستون مقابل ببنديد.» درخواستش را اجابت کردند و گفتند: “آيا تقاضاي ديگري نداري”.

 

جوان بي گناه پس از لختي سکوت و تأمل جواب داد: “ميدانم که زحمت شما زياد مي شود ولي ميل دارم مرا از اين ستون باز کنيد و به ستون ديگر ببنديد.” عمله سياست که تاکنون مسئول و تقاضايي به اين شکل و صورت نديده و نشنيده بودند، از طرز و نحوه درخواست جوان محکوم دچار حيرت شده، پرسيدند: “انتقال از ستوني به ستون ديگر جز آنکه اجراي حکم را چند دقيقه به تأخير اندازد چه نفعي به حال تو دارد؟”

 

محکوم بي گناه که هنوز بارقه اميد در چشمانش ميدرخشيد، سربلند کرد و گفت: “دنيا را چه ديدي؟ ستون به ستون فرج است.”

 

مجدداً عمله سياست براي انجام آخرين درخواستش دست بکار شدند که بر حسب اتفاق يا تصادف و يا هر طور ديگر که محاسبه کنيم، در خلال همان چند دقيقه از دور فريادي به گوش رسيد که : “دست نگهداريد، دست نگهداريد، قاتل دستگير شد.” و به اين ترتيب جوان بي گناه از مرگ حتمي نجات يافت.

 

اما چون بناي اين کتاب بر ريشه تاريخي و مستند امثال و حکم نهاده شده و امثله و اصطلاحات غير مستند در کتب قصص و داستانهاي امثال مبسوطاً آمده است، لذا به تحقيق و تفحص از افراد مطلع و بررسي کتب تاريخي پرداختم تا چنانچه ضرب المثل بالا في الواقع ريشه تاريخي ندارد و صرفاً به هيم داستان مشروحه بالا ختم مي شود از ذکر آن خودداري کنيم.

 

خوشبختانه اخيراً با دوست و همشهري دانشمندم آقاي حسن حسن زاده آملي که در مقالات برج زهرمار و دروغ شاخدار و چند جاي ديگر در همين کتاب از محامد و فضايلش اجمالاً بحثي شد، اتفاق ملاقات افتاده، بشارت دادند که اين عبارت مثلي ريشه تاريخي دارد و با قبول زحمت عين مطلب را در تلو عبارات سليس و روان از کتاب عربي تاريخ يعقوبي ترجمه فرموده و براي نگارنده ارسال داشتند.

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ