پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

تصاویر مرد 49 ساله که هر روز خودش را دار میزند تصاویر مرد 49 ساله که هر روز خودش را دار میزند عجیب ترین پروژه های پنتاگون (عکس) عجیب ترین پروژه های پنتاگون (عکس) کار بسیار جالب این  مرد هنرمند نقاش +(عکس) کار بسیار جالب این مرد هنرمند نقاش +(عکس) اقدام عجیب این خواهران دوقلو با یک نامزد مشترک +عکس اقدام عجیب این خواهران دوقلو با یک نامزد مشترک +عکس ازدواج عجیب و آخر خنده (عکس) ازدواج عجیب و آخر خنده (عکس) دختران دانشگاهی در خیابان + عکس دختران دانشگاهی در خیابان + عکس با کودکی که حرف زشت می زند چه کنیم؟ با کودکی که حرف زشت می زند چه کنیم؟ دختر شایسته 2013 که روزی زشت ترین دختر مدرسه بود دختر شایسته 2013 که روزی زشت ترین دختر مدرسه بود این دو خانم با هم چه نسبتی دارند؟ عکس شگفت انگیز این دو خانم با هم چه نسبتی دارند؟ عکس شگفت انگیز بیماری جالب این مرد جنجال به پا کرد! (عکس) بیماری جالب این مرد جنجال به پا کرد! (عکس) پرپشت‌ترین موی دنیا به نام یك زن امریكایی + عکس پرپشت‌ترین موی دنیا به نام یك زن امریكایی + عکس زوجی که پس از ازدواج درون غار زندگی می کنند زوجی که پس از ازدواج درون غار زندگی می کنند دختری 21 ساله که کسب و کارش را 100میلیون دلار فروخت:عکس دختری 21 ساله که کسب و کارش را 100میلیون دلار فروخت:عکس جزئیات جایزه 200 هزار دلاری امریکا برای دستگیری این ایرانی +عکس جزئیات جایزه 200 هزار دلاری امریکا برای دستگیری این ایرانی +عکس اولین کسی که در جهان بینی اش را عمل جراحی کرد اولین کسی که در جهان بینی اش را عمل جراحی کرد این خانم با اندام عجیب مانند گلابی (عکس) این خانم با اندام عجیب مانند گلابی (عکس) این دختر در حال تبدیل شدن به مجسمه است (عکس) این دختر در حال تبدیل شدن به مجسمه است (عکس) جدیدترین عکسهای الهام عرب مهمان جنجالی ماه عسل جدیدترین عکسهای الهام عرب مهمان جنجالی ماه عسل واکنش خانم مجری چاق به یک منتقد (عکس) واکنش خانم مجری چاق به یک منتقد (عکس) parsnaz مجله های نایاب تبدیل به مجسمه شدند (عکس)

روانشناسی جالب نقاشی های کودکان

روانشناسی جالب نقاشی های کودکان

روانشناسی جالب نقاشی های کودکان 

کودکان بسته به ذهن و روان هر کدام نقاشی های مختلفی می کشند و می توان با توجه به این طرح های کشیده شده کمی اعمال روانشناسی انجام داد. همه رفتارها، حرکات و اعمالی که از انسان سر می‌زند چه در بزرگسالی و چه در کودکی، از نظر روانشناسان معنای خاص خود را دارد.

 

محققان روانشناس در طول سال‌ها بر آن بوده‌اند که این معانی را بفهمند و بوسیله آنها به شناخت و درمان مراجعان خود بپردازند. یکی از بروزات انسان‌ها در نقاشی‌های آنها به چشم می‌خورد. خصوصا نقاشی کودکان، به دلیل سادگی کودکان و عدم شناخت آنها از ناخودآگاه و معنای نمادها، شخصیت و مسائل آنها را بهتر بروز می‌دهد.

 

خوشبختانه خط خطی و نقاشی کردن، از جمله‌ کارهای غریزی و مورد علاقه‌ کودکان است. اما غیر از سرگرم کردن کودکان و افزایش مهارت آنها در گرفتن قلم، کارکرد‌های دیگری هم دارد. برای مثال کودک نه تنها با نقاشی‌هایی که می‌کشد خودش را ابراز می‌کند، بلکه به طور ناخوداگاه مسائل و مشکلاتی را که با والدین‌اش دارد نیز نشان می‌دهد.

 

به همین دلیل در زمان ما، روانشناسان کودک برای شناخت کودکان و مسائل و مشکلات خانوادگی آنها از این ابزار استفاده می‌کنند. از طرفی نقاشی در رشد شخصیت و روان کودک نیز اهمیت دارد و نه تنها برای او امکان شناسایی محیط و شرکت خود در آن را فراهم می‌سازد و یا سئوالاتی برایش مطرح می‌سازد،

 

بلکه به او امکان می‌دهد تا مسائلی را که به صورت نامنظم از همه طرف برایش مطرح می‌شود، در ذهن خود منظم کند.کودک در نقاشی مانند خواب و رؤیا، خود را از ممنوعیت‌ها، رها می‌سازد و با ما در حالتی ناخودآگاهانه درباره مسائل کشفیات و دلهره‌هایش صحبت می‌کند. به همین دلیل نباید نقاشی‌های کودکان‌مان را تصحیح کنیم یا آنها را وادار کنیم که از سنین پایین به کپی کردن و تقلید در نقاشی بپردازند.

 

بلکه باید به آنها یاد بدهیم که آزادانه نقاشی کنند و تا جایی که امکان دارد خود را ابراز نمایند. من در این مقاله معانی بخش‌هایی از نقاشی کودکان را برایتان توضیح می‌دهم. این معانی، توسط متخصصان و محققان از روی نقاشی هزاران کودک استخراج شده‌اند. به نظر من هر مادر و پدری لازم است

 

نسبت به بروزات فرزندان خود دقت و هشیاری بالا داشته باشند. وقتی یک نقاشی می‌تواند این همه حقیقت را درباره‌ کودک ما آشکار کند بدیهی است که سایر بروزات آنها هم حرف‌های بسیار با ما دارند.

 

معنای خطوط متفاوت در نقاشی کودکان 

کودکان خط‌ها را به اشکال مختلف می‌کشند. خط ضخیم، نازک، خط نقطه، خط مداوم، عمودی، افقی، زاویه‌دار، مارپیچ و غیره. همچنین خطوط ممکن است براق یا مات و یا شفاف باشند و این بدین معنا است که خط به تنهایی توانایی آن را دارد که حالت‌های روانی مختلف مانند غم، شادی، بوالهوسی، عصبانیت، اعتقاد به خود و یا نمادهای مختلف را نشان دهد.

 

برای تحلیل و تعبیر خطوط و یا خط نوشتاری قواعد ساده و معتبری وجود دارد: وقتی راحتی و خوشحالی باشد حرکات را وسیع و پردامنه می‌کند، نتیجه‌اش خطوطی بازتر و بلندتر است. نیروی زندگی با علائم و خطوط بلند که به طرف بالا می‌‌روند بیان می‌شود. همچنین پرخاشگری کودکان با قطعه قطعه کردن و متغیر نمودن و بهم پیچیدن خطوط، نشان داده می‌شود.

 

تجربه نشان داده است که خط‌هایی که با نیروی زیاد و پر رنگ شروع می‌شوند و به صورت کاملاً بی‌رنگ به پایان می‌رسند، نشانگر کمبود جوش و خروش و عدم قابلیت کودک برای به پایان رساندن فعالیت در دست انجام و به طور کلی نشانگر آن نیروی درونی است که نتوانسته است محل مناسبی برای اظهار وجود پیدا کند.

 

همچنین کودکانی که همیشه می‌خواهند اظهار وجود کنند و در عین حال اغلب بیش از دیگران زیر فشار قرار دارند، اشکالی با خطوط پراکنده ترسیم می‌کنند. اگر قسمت‌هایی از ترکیب نقاشی بر اثر چندین بار خط خوردن مخفی مانده باشد، بیانگر مشکلات عاطفی و دلهره، ترس خالق آن از شیء یا شخصی است که با خط خطی مخفی شده است.

 

اگر قسمتی از نقاشی با خطوط بی‌رنگ مخفی شده باشد نشاندهنده امنیت و سازگاری کودک است. خط برانگیخته و خشنی که تا حد پاره کردن کاغذ پیش می‌رود نارضایتی و پرخاشگری را نشان می‌دهد. خط کمرنگ نشان دهنده حساسیت، ملایمت و ظرافت است و گاهی نیز کمرویی، فقدان اعتماد به نفس و تردید آزمودنی را برجسته می‌سازد.

 

خطوط استوار و مستقیم حاکی از اعتماد به نفس، مصمم بودن و در عین حال تأثیر ناپذیری آزمودنی هستند، بالعکس خطوط منقطع در افراد تأثیرپذیر، مردد و کمال جو دیده می‌شود.همچنین خطوط موازی، سایه‌ها و چهار خانه‌ها در افراد مضطرب دیده می‌شوند. سایه‌ها و رنگ‌های خاکستری نشانه افسردگی هستند،

 

اما ابعاد سایه‌ها، مدت زمانی که کودک به سایه زدن اختصاص می‌دهد و از سرگیری آنها بیش از سایه‌ها به خودی خود اهمیت دارند، البته توضیح درباره خطوط در اینجا خاتمه پیدا نمی‌کند و مبحث تفسیر خطوط، گسترده‌تر و پیچیده‌تر از این‌ها است.

 

 به‌طور کلی می‌توان گفت که کودکانی که رسم و نقاشی آنها با تناسب بر روی کاغذ رسم شده، کودکانی آرام هستند. به نظر متخصصان کودکانی که فضا را بهتر از دیگران حس می‌کنند دارای قابلیت درک بهتری هستند. همچنین بکارگیری فضا نشان‌دهنده ارتباط و طریقه واکنش کودک و محیط اطراف اوست.

 

خارج شدن نقاشی از کادر کاغذ می‌تواند نشان دهنده عقب‌ماندگی ذهنی، کمبود محبت، کمبود اعتماد به نفس و جلب توجه اطرافیان باشد. کودکان خجالتی و کمرو نیز در گوشه کاغذ و یا در قسمت محدودی از فضای کاغذ و یا بر روی کاغذ کوچکی نقاشی می‌کنند، زیرا در مقابل سطح کاغذهای بزرگ خود را گم می‌کنند و این نیز می‌تواند نشانگر عدم اعتماد و اطمینان به خود باشد…

 

 

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
مدل لباس،خرید لباس،لباس زنانه مارک