پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

رابطه بین درد و افسردگی در چیست؟

رابطه بین درد و افسردگی در چیست؟

رابطه بین درد و افسردگی در چیست؟ 

آیا اگر کسی دردی در بدن خود داشت باشد باعث بروز افسردگی در وی خواهد شد؟عکس این قضیه چطور؟رابطه دو جانبه بین درد و افسردگی را تحلیل می کنیم. بر اساس كشفیات اخیر دانشمندان، دردهای مزمن معمولاً چیزی بیش از یك فشار فیزیكی یا جسمانی هستند.

 

این شواهد نشان می‌دهد كه این دردها می‌توانند یك فاكتور مؤثر در تشخیص افسردگی محسوب شوند.تا كنون امكان پاسخ دادن به این سؤال برای هیچیك از دانشمندان فراهم نگشته است كه آیا درد منجر به افسردگی می‌گردد یا افسردگی موجب پدیدار شدن دردهای مزمن می‌شود،

 

اما بر اساس تحقیقاتی كه اخیراً توسط كورت كرونكه، استاد دانشگاه ایندیانا صورت گرفته، روشن شده است كه در حدود 60 درصد از بیماران افسرده از دردهای مزمن در ناحیه گردن، شكم، یا كمر رنج می‌برند.

رابطه بین درد و افسردگی در چیست؟

در این میان، افراد زیادی نیز از سرگیجه و تنگی نفس شكایت داشته‌اند.از سوی دیگر این محقق دریافته است كه تقریباً در حدود یك سوم بیمارانی كه به علت رنج بردن از دردهای مزمن تحت درمان قرار دارند، از نوعی حالت افسردگی برخوردارند.دلیل اصلی این ارتباط، شاید به پیام‌رسان‌های شیمیایی در بدن مربوط شود.

 

براساس‌ تحقیقات و یافته‌های “جان كار زوبیتا” استادیار روان‌پزشكی دانشگاه میشیگان، “سرتونین” و “نور‌اپی‌نفرین” (تركیب متبلوری با فرمول C8H11NO3 كه همراه آدرنالین از غده‌های فوق كلیه ترشح می‌شود) دو پیام‌رسان شیمیایی شناخته شده هستند كه علاوه بر تأثیر بر حالات عاطفی فرد، نقش مهمی در تنظیم و تعیین سیگنال‌های درد نیز دارند!

 

بدین ترتیب به نظر می‌آید كه افسردگی و استرس، قادر به ایجاد نوعی اختلال در عملكرد كامل و صحیح این دو «نوروترنس ‌میتر» است و این همان پیوندگاه ارتباطی میان این دو پدیده به ظاهر جدا از هم است.با وجود مدارك بدست آمده مبنی بر تأیید این ارتباط دوطرفه بین درد و افسردگی از سوی جامعه پزشكی، هنوز تعدادی از پزشكان در دریافت چنین ارتباطی دچار مشكل هستند.

 

اغلب در مواجهه با دردهایی از این دست، طرح سؤالاتی در رابطه با افسردگی بیمار بسیار ساده است.از نظر این محقق، پزشكان باید دردی مزمن و غیر قابل توضیح (بدون دلیل خاص) را به عنوان نشانه‌ای برای افسردگی بیمار تلقی كنند.غیر از افسردگی، همه حالات عاطفی ما به نوعی بر چگونگی روند درك و دریافت سیگنال‌های درد مؤثر هستند. چیزی كه تا حدی قادر به كنترل آنیم.

 

بر اساس نتایج تحقیقات، افرادی كه به نوعی درگیر درمان دردهای مزمن خود هستند می‌توانند با ایجاد یك فضای عاطفی و درونی آرام، به خود كمك كنند.

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ