پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

دختری عجیب که بجای غذا فقط باید قرص نعنا بخورد + عکس دختری عجیب که بجای غذا فقط باید قرص نعنا بخورد + عکس یک زن ركورددار بلندترین ناخن دنیا+ عکس یک زن ركورددار بلندترین ناخن دنیا+ عکس عکس تالاری در منطقه ی فرمانیه ی تهران ! عکس تالاری در منطقه ی فرمانیه ی تهران ! دختر الهه ی سیاه با پوست جذاب را ببینید دختر الهه ی سیاه با پوست جذاب را ببینید غذای فضانوردان در خارج از اتمسفر زمین چیست؟ (عکس) غذای فضانوردان در خارج از اتمسفر زمین چیست؟ (عکس) عکسهای ستاره های هالیوود به دست این افراد خراب شدند عکسهای ستاره های هالیوود به دست این افراد خراب شدند تصاویری از یک زن بند باز دیوانه و عاشق هیجان تصاویری از یک زن بند باز دیوانه و عاشق هیجان تغییر چهره دختر بدون فک بعد از عمل + عکس تغییر چهره دختر بدون فک بعد از عمل + عکس صید پول به جای ماهی توسط پسر بچه خوش شانس + عکس صید پول به جای ماهی توسط پسر بچه خوش شانس + عکس زنی که در کشتی جام جهانی قهرمان دنیا شد + عکس زنی که در کشتی جام جهانی قهرمان دنیا شد + عکس مردی که با بالن به اعماق زمین سفر کرد + عکس مردی که با بالن به اعماق زمین سفر کرد + عکس پیرمرد 90 ساله که 107 زن باکره دارد +عکس پیرمرد 90 ساله که 107 زن باکره دارد +عکس رونمایی ربات انسان نما ویژه ناشنوایان + عکس رونمایی ربات انسان نما ویژه ناشنوایان + عکس ایده جالب این زن برای اعتراض فرهنگی + عکس ایده جالب این زن برای اعتراض فرهنگی + عکس تحمل درد بسیار برای داشتن پاهای زیبای دختران چینی تحمل درد بسیار برای داشتن پاهای زیبای دختران چینی ازدواج شرم آور این زن با دوگربه و همخوابی با آن ها ازدواج شرم آور این زن با دوگربه و همخوابی با آن ها فروش نان هایی شبیه اعضای بدن انسان فروش نان هایی شبیه اعضای بدن انسان زنانی با دوستی عجیب و غریب و چندین ساله + عکس زنانی با دوستی عجیب و غریب و چندین ساله + عکس خانواده به این شلختگی دیده بودید (عکس) خانواده به این شلختگی دیده بودید (عکس) زن بیوه تانک خرید تا انتقام شوهرش را بگیرد زن بیوه تانک خرید تا انتقام شوهرش را بگیرد

دلیل تاریک بودن آسمان در هنگام شب

دلیل تاریک بودن آسمان در هنگام شب

دلیل تاریک بودن آسمان در هنگام شب 

هنگام شب در آسمان تعداد بسیار زیادی ستاره های پرنور می بینیم. اما آن ها نمی توانند آسمان را روشن کنند. چرا؟ شاید پاسخ این سوال بدیهی به نظر برسد، اما اینگونه نیست! آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که وقتی به هر سمتی از آسمان که نگاه می‌کنیم ستاره‌های بی‌شماری را می‌بینیم، پس چرا نور تمامی اینها روی هم جمع نمی‌شود و آسمان شب را همچون روز روشن نمی‌کند؟

 

به احتمال زیاد جوابتان منفی است! اما این مسئله‌ای بود که در سال 1823 توسط فیزیکدان آلمانی، هانریش ویلهم اولبرز مطرح شد: اگر وسعت کیهان بی‌نهایت است و ستاره‌ها (کهکشان‌ها) به صورت یکنواخت در این فضای نامتناهی پراکنده شده‌اند، پس به هر جهتی که نگاه کنیم، در امتداد دید ما یک ستاره وجود خواهد داشت.

 

بنابراین نتیجه منطقی این است که باید آسمان شب همچون روز بدرخشد. چرا اینگونه نیست؟پاسخ کمی پیچیده‌تر از آنی است که به نظر می‌رسد و پس از طرح آن تلاش‌های بسیاری برای پاسخ به این مسئله انجام گرفت. مسئله‌ای که بعدها به پارادوکس اولبرز معروف شد.

 

یکی از پاسخ‌های ارائه‌ شده وجود غبار کیهانی بین ستارگان و همچنین کهکشان‌ها را در نظر می‌گرفت. غباری که مانع رسیدن نور ستاره‌ها به ما شده و در نتیجه آسمان شب را در تاریکی فرو می‌رود. اما در واقعیت نوری که به ذرات غبار برخورد می‌کند، آن‌ها را گرم کرده و در نهایت این ذرات همچون منبع نور پشت سرشان می‌درخشند.

 

پاسخ دیگر مطرح‌شده مربوط به اثر دوپلر و انتقال به سرخ (ردشیفت) زیاد کهکشان‌های دوردست است.کهکشان‌هایی که آن قدر از ما دورند و در نتیجه آن قدر انتقال به سرخ پرتوهای نوری‌شان زیاد است، که طول موج این پرتوها از ناحیه مرئی خارج شده و وارد ناحیه فروسرخ که برای چشمان ما قابل دیدن نیست می‌شود.

 

اما اگر این پاسخ درست باشد وجهه دیگر آن این است که طول موج های کوتاهتر فرابنفش هم از آن طرف بایستی وارد ناحیه مرئی شوند و می‌بینیم که اینگونه نیست.

دلیل تاریک بودن آسمان در هنگام شب

آسمان شب مملو از ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شمار است. اما همچنان تاریک به نظر می‌رسد. چرا؟!
بهترین توضیح ارائه‌شده برای پاسخ به پارادوکس اولبرز از دو بخش تشکیل می‌شود. اول اینکه هرچند کیهان ما بی‌اندازه وسیع است، اما بی‌نهایت پیر نیست و سن مشخصی دارد.

 

اهمیت این موضوع به سرعت محدود نور مربوط می‌شود. هرچند نور با سرعت سرسام‌آور سیصدهزار کیلومتر در ثانیه منتشر می‌شود، اما بلاخره این سرعت محدود است و ما تنها می‌توانیم اجرامی را ببینیم که نور ساطع‌شده از آن‌ها فرصتش را داشته تا مسافت بین ما و خودش را طی کرده و به ما برسد.

 

حال هرچه این مسافت بیشتر شود، وقفه زمانی رسیدن نور به ما نیز بیشتر می‌شود. این تفاوت زمانی برای فضانوردانی که بر روی ماه قرار دارند حدود 1.5 ثانیه است. زمانی که لازم است تا امواج رادیویی که نوعی از نور (امواج الکترومغناطیسی) هستند به ماه رفته و بازگردند. امروزه اکثریت منجمان بر این باورند

 

که سن کیهان چیزی بین 10 تا 15 میلیارد سال است، و این به آن معنی است که بیشترین مسافتی که ما قادر به دیدن نور آن هستیم بین 10 تا 15 میلیارد سال نوری است. پس اگر کهکشان‌هایی در فواصلی بیش از 15 میلیارد سال نوری باشند، نور آن‌ها هنوز فرصت نداشته تا خودش را به درون تلسکوپ‌های ما برساند.

 

بخش دوم پاسخ مربوط به این حقیقت است که ستاره‌ها و کهکشان‌ها هیچ‌کدام عمر بی‌نهایت ندارند. ما این واقعه یعنی مرگ کهکشان‌های نزدیک‌تر را زودتر می‌بینیم، چرا که آخرین نورهای تولیدشده توسط آن‌ها زودتر به ما می‌رسند.

 

نتیجه این موارد این است که در هیچ زمانی تمامی شرایط برای داشتن آسمانی روشن مهیا نمی‌شود. ما هیچ‌وقت نور ستارگان یا کهکشان‌ها را به یکباره از تمامی جهات دریافت نمی‌کنیم، به علاوه نور کهکشان‌های بسیار دور هنوز به ما نرسیده است، و اگر بخواهد نورشان به زمین برسد، آن قدر زمان لازم دارد که در این فاصله اجرام نزدیک‌تر از بین رفته و تاریک می‌شوند.

 

گجت نیوز

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ