پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا 

دریاچه ارومیه خشک شد و ما یک گنج را در ایران از دست دادیم.اما جای خشک شده این دریاچه نیز در ناسا سر و صدا برپا کرده است. اتفاق عجیبی برای دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است که توسط ماهواره Aqua ناسا به ثبت رسیده است.

 

در چند ماه اخیر، دریاچه ارومیه رنگ قرمز روشنی به خود گرفته است. گستره قرمز رنگ آب شبیه چشم‌اندازهایی در مریخ است. این رنگ قرمز به دلیل میکرو ارگانیسم‌هایی است که در دریاچه زندگی می‌کنند.این دریاچه برای مدتی به دلیل گرمای هوا خشک شده بود و آب آن نیز نسبت به قبل شورتر شده بود و این وضعیت برای این میکرو ارگانیسم‌ها یک ضیافت به حساب می‌آید،

 

بنابراین با رشد و نمو این میکرو ارگانیسم‌ها رنگ دریاچه از سبز به قرمز تغییر رنگ داده است.

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا

به طور معمول دریاچه ارومیه به رنگ سبز سیر است، بنابراین این تغییر رنگ  که توسط MODIS تصویر برداری شده است یک شوک تکان دهنده است. تصاویری که از این دریاچه در ۲۳ آوریل به ثبت رسیده است به رنگ سبز است ولی تصاویر ۱۸ جولای آب این رودخانه را قرمز سیر نشان می‌دهد.

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا

کارشناسان بر این باورند که دو گروه از ارگانیسم‌ها می‌توانند دلیل این تغییر رنگ باشند: مورد اول، یک خانواده قدیمی از جلبک‌ها به نام دونالیلا (Dunaliella) و دیگری یک خانواده قدیمی از باکتری‌ها به نام هلوباکتری (Halobacteriaceae).

 

این باکتری رنگدانه قرمزی به نام باکتریودوپسین آزاد می‌کند و جذب نور و تبدیل آن به انرژی باعث رشد باکتری می‌شود. زمانی که جمعیت این باکتریها به اندازه کافی بزرگ باشد می‌توانند روی رنگ آب تاثیر بگذارند.

دریاچه ارومیه بازهم خبرساز شد این بار در ناسا

ولی دریاچه ارومیه تنها دریاچه قرمز رنگ در دنیا نیست! یک دریاچه دیگر در اکراین رنگ قرمز مایل به زرد دارد و تصاویر این دریاچه نیز خیره کننده است. رنگ قرمز و اشکال صخره‌های خیره‌کننده، این دریاچه را به یکی از شگفتی‌های منحصر به فرد در شبه جزیره کریمه تبدیل کرده است. با تغییر نور، رنگ دریاچه نمک Koyashskoye از صورتی مداد رنگی به یک قرمز پر جنب و جوش و جذاب تغییر می‌کند.

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ