پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

انشا یک بچه دبستانی در مورد ازدواج + (طنز) انشا یک بچه دبستانی در مورد ازدواج + (طنز) کشف باور نکردنی ترین تخم چشم (عکس) کشف باور نکردنی ترین تخم چشم (عکس) معرفی مخوف و وحشتناک ترین زندان های دنیا + عکس معرفی مخوف و وحشتناک ترین زندان های دنیا + عکس این خانم با اندام عجیب مانند گلابی (عکس) این خانم با اندام عجیب مانند گلابی (عکس) تصویر زیبای افطار پزشک جراح در اتاق عمل تصویر زیبای افطار پزشک جراح در اتاق عمل علاقه اقایان به مصرف لوازم ارایشی !!! علاقه اقایان به مصرف لوازم ارایشی !!! افشای دلیل باز و بسته شدن چشمان یک مومیایی افشای دلیل باز و بسته شدن چشمان یک مومیایی قدیمی ترین و پیرترین همبرگر دنیا را ببینید! +عکس قدیمی ترین و پیرترین همبرگر دنیا را ببینید! +عکس این فرد با موتورسیکلت خودش به خاک سپرده شد (عکس) این فرد با موتورسیکلت خودش به خاک سپرده شد (عکس) خواستگاری عجیب یک کشاورز از نامزدش در طویله گوسفندان! +عکس خواستگاری عجیب یک کشاورز از نامزدش در طویله گوسفندان! +عکس چطور پول تان را خرج کنید؟ چطور پول تان را خرج کنید؟ پدر این دختر ادعا می کند دخترش شفا می دهد + عکس پدر این دختر ادعا می کند دخترش شفا می دهد + عکس دختر پسرنما و قصه عشق و ازدواج +عکس دختر پسرنما و قصه عشق و ازدواج +عکس معشوقه های آقایان ثروتمند چینی (عکس) معشوقه های آقایان ثروتمند چینی (عکس) دختری با انفجار یک ساختمان انتقام پدرش را گرفت + عکس دختری با انفجار یک ساختمان انتقام پدرش را گرفت + عکس عادات و رفتارهای عجیب  ستاره سرشناس سینما! +عکس عادات و رفتارهای عجیب ستاره سرشناس سینما! +عکس مشکلات این خانم زیبا برای این جوان چشم چران + عکس مشکلات این خانم زیبا برای این جوان چشم چران + عکس خبر جنجالی کشته شدن پلنگ وحشی به دست زن هندی خبر جنجالی کشته شدن پلنگ وحشی به دست زن هندی حکم مردی که گوشت تن زنان فاحشه را میخورد +عکس حکم مردی که گوشت تن زنان فاحشه را میخورد +عکس این پسر دختر نما برای اثبات عشقش 2000 دلار جریمه شد این پسر دختر نما برای اثبات عشقش 2000 دلار جریمه شد

حرکت در خودرویی با سرعت نور و چراغ روشن

حرکت در خودرویی با سرعت نور و چراغ روشن

حرکت در خودرویی با سرعت نور و چراغ روشن 

وقتی درون خودرویی هستیم که با سرعت نور حرکت می کند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر چراغ خودرو را روشن کنیم آیا اطرافیان نور آن را خواهند دید؟ ساده‌ترین جواب به این سوال این است که فقط ذرات بدون جرم در خلا می‌توانند با سرعت نور حرکت کنند. پس از ابتدا این سناریو غلط است! اما چنین پاسخی جذابیت زیادی ندارد. پس به جای آن، باید به نظریه نسبیت انیشتین توجه کرد.

 

اولین چیزی که باید بدانیم، مفهوم چارچوب مرجع لَخت است که گالیله چهار قرن پیش آن را مطرح کرد. چارچوب‌های لَخت، چارچوب‌هایی هستند که یا بی‌حرکتند و یا با سرعت ثابت نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند.مثالی که اکثر اوقات زده می‌شود، شامل دو ناظر است که یکی درون قطار متجرکی با سرعت ثابت قرار دارد و دیگری کنار خطوط را‌ه آهن ایستاده است. این دو چارچوب،

 

هر دو لَخت محسوب می‌شوند. در اینجا اگر ناظر داخل قطار گلوله‌ای را شلیک کند، ناظر کنار ریل سرعت گلوله را بیشتر از ناظر قطار خواهد دید. چرا که برای وی، سرعت اصلی گلوله با سرعت قطار جمع می‌شود و این ناظر مجموع این دو سرعت را مشاهده خواهد کرد.

 

اما داستان برای نور کاملا متفاوت است. اگر شخص داخل قطار چراغ‌قوه‌ای را روشن کند، این بار هر دو ناظر داخل و بیرون قطار سرعت نور را یکسان و برابر C (حدود سیصد هزار کیلومتر بر ثانیه) اندازه‌گیری خواهند کرد. دلیل این اتفاق اصل یکسان بودن سرعت نور برای تمامی ناظرهاست.

 

چیزی فراتر از سرعت نور وجود ندارد و بنابراین سرعت قطار نمی‌تواند با آن جمع شود تا سرعتی بالاتر از C نتیجه شود. مثال قطار و گلوله شلیک‌شده، خاصیت نسبی‌بودن واقعیت را نشان می‌دهد و تنها در صورتی درست است که هر دو سرعت قطار و گلوله نسبت به سرعت نور بسیار ناچیز باشد.

 

اگر شما ماشین یا فضاپیمایی داشته باشید که با سرعت‌هایی نزدیک به سرعت نور حرکت کند، باز هم نور چراغ‌های ماشین شما برابر C خواهد بود. متاسفانه، اطلاعات خیلی بیشتری از این موضوع نمی‌توان کسب کرد. نظریه نسبیت بر پایه‌های بسیار مستحکمی استوار است و زمانی که محدودیت‌های آن را اعمال کنید، تنها به شما می‌گوید که حرکت ماشینی با سرعت نور ممکن نیست.

 

هرچند این پاسخ ناامیدکننده است ولی قبل از آنکه به مرزهای ناممکن برسید، علم فیزیک موارد جالبی دارد که به شما بگوید.

حرکت در خودرویی با سرعت نور و چراغ روشن

زمانی که شما به سرعت‌های نزدیک به سرعت نور می‌رسید، نور تحت اثر دوپلر قرار می‌گیرد. مشابه صدای آمبولانسی که از شما دور شده یا نزدیک می‌شود و فرکانس آژیر آن تغییر می‌کند، اگر منبع نوری با سرعت‌های خیلی زیاد نسبت به شما حرکت کند، نورش به سمت طیف آبی (نزدیک شدن منبع) یا قرمز (دورشدن منبع) متمایل خواهد شد.

 

تصور کنید که با سرعت 10% نور در حرکت باشید. چراغ‌های ماشینتان روشن است و جاده را با نور زردرنگ خود روشن می‌کند و نور بازتابیده از جاده به چشمان شما بازمی‌گردد. اما در کمال تعجب دیگر این نور زردرنگ نیست و متمایل به رنگ بنفش خواهد بود.

 

همچنان که سرعت ماشین شما افزایش می‌یابد، جبهه‌های نور بازتابیده از جاده فشرده‌تر می‌شوند، یعنی فرکانس نور رسیده بیشتر می‌شود. نتیجه این است که در نهایت، نور بازتابیده از بخش مرئی طیف الکترومغناطیس خارج شده و در سرعت‌های 50% سرعت نور، شما امواج فرابنفش را دریافت خواهید کرد.

 

در سرعت 99.9% سرعت نور امواج بازتابیده وارد ناحیه امواج ایکس می‌شود و فقط با آشکارساز مخصوص امواج ایکس قابل تشخیص است.

حرکت در خودرویی با سرعت نور و چراغ روشن

این تغییرات نوری تنها مورد عجیب و جذابی نیست که شما در ماشین پرسرعت خود تجربه خواهید کرد. طبق نظریه نسبیت انیشتین، در سرعت‌های بسیار زیاد، زمان کش آمده و فواصل کوتاه می‌شوند. درمورد کش آمدن زمان، معنی‌اش این است که اینگونه درواقع شما زمان را می‌خرید! ساعت دست شما کندتر از ساعت کسی که روی زمین است کار خواهد کرد

 

و گذشت زمانی برابر 10 سال زمینی ممکن است برای شما یک ماه به نظر برسد.اما در مورد انقباض طول، قاعدتا بایستی موقع نگاه از پنجره به بیرون، اجسام را به حالتی فشرده‌شده مشاهده کنید، اما از آنجایی که سرعت شما فوق‌العاده زیاد است و فواصل بسیاری را در مدت زمان خیلی کوتاهی طی می‌کنید،

 

این اجسام بیرونی، تغییر زاویه داده و به نظر خواهند رسید که در اطراف شما گردش می‌کنند. البته این موضوع، حقیقت ریاضیات نظریه نسبیت را تغییر نخواهد داد. فقط می‌گوید که اجرام برای شما در سرعت‌های نزدیک به سرعت نور چگونه به نظر خواهند رسید.

 

با این حال چیزی که مسلم است، این است که هیچوقت نمی‌توان به چنین تجربه‌هایی دست یافت. چرا که نه تنها رسیدن به سرعت نور غیرممکن است، ساخت ماشینی نسبیتی که با چنین سرعت‌هایی بتواند حرکت کند هم ممکن نخواهد بود. نمی‌توان قدرت لازم برای این ماشین را فراهم کرد و همزمان آن را روی زمین نگه داشت.

 

حتی اگر بتوان این کار را نیز انجام داد، اصطکاک ناشی از مولکول‌های هوا در بهترین حالت، باعث ذوب‌شدن ماشین و سرنشینانش خواهد شد. بدتر از آن نیز ممکن است و آن انفجار هسته‌ای مهیبی است که با گذشتن از سرعت خاصی به وقوع می‌پیوندد.

 

پس، لطفا به محدودیت‌های سرعت نور احترام بگذارید! برای تمامی اهداف بلندپروازانه ما این محدودیت وجود خواهد داشت.

 

گجت نیوز

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ