پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

جدیدترین اخبار رکوردهای کتاب گینس (29) جدیدترین اخبار رکوردهای کتاب گینس (29) رسم خرافی مردم پاکستان به هنگام خورشید گرفتگی +عکس رسم خرافی مردم پاکستان به هنگام خورشید گرفتگی +عکس یادش بخیر قدیما…(خواندنی جالب) یادش بخیر قدیما…(خواندنی جالب) زن و شوهری با قد و قامتی عجیب + عکس زن و شوهری با قد و قامتی عجیب + عکس parsnaz کارهای شگفت انگیز و جالب داریوش و کوروش بزرگ از خوانندگی تا بازی در ورزشی فوق العاده خشن و مردانه!! از خوانندگی تا بازی در ورزشی فوق العاده خشن و مردانه!! عکس شنا کردن دختر میلیونر یک میلیون لایک گرفت +عکس عکس شنا کردن دختر میلیونر یک میلیون لایک گرفت +عکس دختری که درون رحم مادرش دچار سکته مغزی شد + عکس دختری که درون رحم مادرش دچار سکته مغزی شد + عکس زنان تک تیرانداز جنگ جهانی دوم را ببینید +عکس زنان تک تیرانداز جنگ جهانی دوم را ببینید +عکس قدیسه شدن ملکه زیبایی اهل آمریکا (عکس) قدیسه شدن ملکه زیبایی اهل آمریکا (عکس) زنانی با دوستی عجیب و غریب و چندین ساله + عکس زنانی با دوستی عجیب و غریب و چندین ساله + عکس راه رفتن عجیب مرد ژاپنی به تقلید از میمون + عکس راه رفتن عجیب مرد ژاپنی به تقلید از میمون + عکس این دختر کوچولو هر هفته 1 کیلو اضافه وزن پیدا میکنه این دختر کوچولو هر هفته 1 کیلو اضافه وزن پیدا میکنه اتفاقی عجیب که پشت صحنه تصاویر جشن عروسی شد اتفاقی عجیب که پشت صحنه تصاویر جشن عروسی شد ورزش کردن خانم ها با کفش های پاشنه بلند (عکس) ورزش کردن خانم ها با کفش های پاشنه بلند (عکس) مراسم عجیب عمامه بستن دختران جوان در چین +عکس مراسم عجیب عمامه بستن دختران جوان در چین +عکس ساخت توالت های دوقلو جنجالی شد ساخت توالت های دوقلو جنجالی شد جنجال اقدام عجیب عروس خانم سیاه پوست در روز ازدواج اش جنجال اقدام عجیب عروس خانم سیاه پوست در روز ازدواج اش نکته عجیب روانشناسی درباره خرس سفید و فیل صورتی نکته عجیب روانشناسی درباره خرس سفید و فیل صورتی دفاع از میهن جتی توسط این 5 سال شجاع دفاع از میهن جتی توسط این 5 سال شجاع

بیماران ام اس و نکات ورزشی مفید

بیماران ام اس و نکات ورزشی مفید

بیماران ام اس و نکات ورزشی مفید 

بیماران ام اس می توانند با ورزش کردن حالت بسیاری بهتری پیدا کنند.ورزش می تواند کمک شایانی به آن ها کند. بیماری ام‌اس شایع‌ترین بیماری نورولوژیک ناتوان کننده جوانان در جهان امروز است.این بیماری بیشتر در جوانان به خصوص خانم‌های 40-20 سال بوجود می‌آید و زمانی که پدر و مادر مبتلا باشند خطر ابتلا 4 برابر افزایش می‌یابد.

 

این بیماری با نزدیک شدن با خط استوا و در هوای گرم و مرطوب شدت می‌یابد و در نصف‌النهار 40- تا 40+ درجه شیوع بیماری بیشتر و خارج از این محدوده کمتر می‌گردد.

 

تعادل ضعیف

این بیماری چشم، گوش و حس پیکری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تعادل در بیماری ام‌اس هم در بخش مرکزی و هم محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرد.به هنگام درگیری اعصاب مرکزی در بیماران مبتلا قضاوت، عکس العمل و حس عمقی ضعیف می‌شود و در مورد اعصاب محیطی قدرت کم و کنترل حرکتی تضعیف می‌شود.در این بیماران احتمال شکستگی اندام‌ها 2 تا 4‌ برابر افراد عادی است.

 

آزمون‌ها و تمرینات ورزشی در بیماری ام‌اس

1- آمادگی قلبی – ریوی

2- بهبود استقامت و قدرت عضلانی

3- کاهش خستگی عمومی و بهبود خلق

4- بهبود عملکرد فعالیت مثانه و دستگاه گوارش

5- کاهش میزان چاقی و امراض بی حرکتی 6- کاهش میزان دیابت و استئوپروز

 

به منظور ایجاد معیار واحد ارزیابی آمادگی جسمانی در افراد مبتلا به ام‌اس سیستم نمره‌بندی ناتوانی افراد ام‌اس ایجادشده است.این سیستم به ده قسمت تقسیم می‌شود که هشت قسمت اول حائز اهمیت است و دو قسمت آخر مربوط به بیماران کاملا ناتوان است.

 

معیار این سیستم نمره دهی به شرح زیر می‌باشد:

نمره 1: فرد به لحاظ معاینه عصبی نرمال است (بخش عصبی طبیعی)

نمره 2: ناتوانی مختصر 

نمره 3: ناتوانی متوسط

نمره 4: 12 ساعت حرکت در روز بدون کمک

نمره 5: حرکت بدون کمک تنها300 متر

 

نمره 6: در صورت استفاده از وسایل کمکی، به صورت دو طرفه  متناوب یا یک طرفه بصورت دائم استفاده شود.

نمره 7: بیشتر از 5 متر بدون کمک نمی‌تواند حرکت کند.

نمره 8: ضرورتا در بستر است (می‌تواند حرکاتی را انجام دهد).

نمره 9: بیمار ناامید و در بستر است.

نمره 10: مرگ ناشی از ام‌اس 

 

از منافع ورزش در بیماران آمادگی قلبی تنفسی است که می‌توان به موارد آن اینگونه اشاره نمود

ورزش vo2max حداکثر اکسیژن مصرفی را در بیمار بالا می‌برد و در نتیجه خستگی را کاهش می‌دهد.ظرفیت عملکردی و قدرت و استقامت عضلانی فرد را ارتقاء می‌دهد و عملکرد ریوی فرد را بهبود می‌بخشد.از آنجا که این افراد تعادل مناسبی ندارند و نیز به دلیل عارضه سارکوپنی (تحلیل عضلانی) و نداشتن قدرت کافی

 

به علاوه کم تحرک بودن در خطر بیشتر شکستگی استخوان‌ها قرار دارند تمرین‌های تحمل وزن می‌تواند توده عضلانی را تحریک کند یا سیر پیشرفت سارکوپنیارا در ام‌اس کاهش دهد.در ام‌اس همانگونه که ذکر گردید ضعف شایع است. بنابراین بیماران حق استفاده از وزنه آزاد در ابتدای تمرینات ورزشی را ندارند زیرا احتمال آسیب وجود دارد.

 

در صورت استفاده از وزنه شرایط ایمن باید رعایت شده و از دستگاه‌های بدن سازی استفاده شود.دستورالعمل تمرینات انعطاف‌پذیری به دلیل فلج اسپاستیک هر روز انجام شود.به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام شود. اندام فوقانی و تحتانی را درگیر کند. قبل و بعد از تمرین‌های ایروبیک و همچنین تمرین‌های مقاومتی استفاده شود. در انتهای فعالیت نیز انعطاف‌پذیری به کار برده شود.

 

کشش به آرامی و طولانی مدت انجام شود.کشش حداقل به مدت 20 تا حداکثر 60 ثانیه ادامه یابد. (کمتر از 15 ثانیه نباشد.)   در عضلات اسپاستیک دردناک و دچار کرامپ کشش را انجام نمی‌دهیم و عضله را در ابتدا در وضعیت استراحت و محدوده ارادی قرار دهیم.

 

اهداف تمرین انعطاف‌پذیری

افزایش (بالا بردن) کارایی گیرندهای فشاری در مفصل و افزایش هوشیاری آن (انجام این تمرین قبل از فعالیت) بعد از ورزش‌های مقاومتی عضلات تمایل به کوتاه شدن دردامنه حرکتی خود دارند بنابراین باید تمرینات انعطاف‌پذیری را بعد از آن نیز انجام داد.

 

منافع تمرین‌های انعطاف‌پذیری

در ابتدای بیماری انقباضات عضلانی بیشتر از مراحل بعدی بیماری دیده می‌شود. کشش از اسپاستی‌سیتی جلوگیری می‌کند. فلج سفت در ام‌اس شایع است و این تمرین‌ها از انقباضات دردناک جلوگیری می‌کند. این تمرین‌ها باید با روش‌های PNF  کهنوعی تمرین کششی با ماهیت ریتمیک، مستمر و مکرر است انجام بگیرد. زیرا در این تمرینات حس عمقی و نروفیزیولوژی درگیر شده  و عضله طویل می‌شود.

 

درمان خستگی

1- درمان شغلی

2- استفاده از روش‌های ذخیره انرژی (مانند انجام مشاغل سبک)

3- استفاده از ابزار کمکی در فعالیت‌های روزانه

4- برنامه‌های ورزشی موثر

5- تنظیم خواب

6- مدیریت استرس

7- تمرینات آرام‌سازی

 

8- استفاده از سیستم‌های بایوفیدبک (برای هشدار به فرد در مواقع انقباضات نابه‌جا)

9- مدیریت در گرما (استفاده از سیستم‌های سرمایشی مناسب و استفاده از حداقل لباس)

10- سرد کردن بدن قبل از انجام فعالیت ورزشی

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ