پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

ایده جالب داماد خلاق برای خواستگاری از نوع ماشین کاری ایده جالب داماد خلاق برای خواستگاری از نوع ماشین کاری مجسمه‌های شگفت‌انگیز قاشق و چنگالی + عکس مجسمه‌های شگفت‌انگیز قاشق و چنگالی + عکس مشکل شیر دادن خانم به فرزند در امتحانات نهایی دانشگاه مشکل شیر دادن خانم به فرزند در امتحانات نهایی دانشگاه نکات ساده برای همواره تمیز نگه داشتن یخچال نکات ساده برای همواره تمیز نگه داشتن یخچال نظر جالب خواننده مشهور پاپ درمورد آرایش دختران ایرانی + عکس نظر جالب خواننده مشهور پاپ درمورد آرایش دختران ایرانی + عکس این مرد به صورت عجیبی مغزش در حال چکه کردن است این مرد به صورت عجیبی مغزش در حال چکه کردن است این مرد در عین ناباوری خودش آپانتیسش را عمل کرد این مرد در عین ناباوری خودش آپانتیسش را عمل کرد اگر ستاره های معروف هالیوود مشهور نبودن چه کاره بودند؟ اگر ستاره های معروف هالیوود مشهور نبودن چه کاره بودند؟ زایمان به سبک چینی در وسط خیابان!! +عکس زایمان به سبک چینی در وسط خیابان!! +عکس خورده شدن حلقه نامزدی توسط قورباغه دردسر ساز شد + عکس خورده شدن حلقه نامزدی توسط قورباغه دردسر ساز شد + عکس پیرمرد 85 ساله و همسر 46 ساله اش صاحب فرزندان دوقلو شدند پیرمرد 85 ساله و همسر 46 ساله اش صاحب فرزندان دوقلو شدند کشتی جالب که در اقیانوس عمود می ایستد (عکس) کشتی جالب که در اقیانوس عمود می ایستد (عکس) عکس باورنکردنی مرد 256 ساله با 23 زن عکس باورنکردنی مرد 256 ساله با 23 زن این خانم مجبور به درآوردن شلوارش در یک مکان عمومی شد! این خانم مجبور به درآوردن شلوارش در یک مکان عمومی شد! استخدام کوتوله ها در یک شغل خطرناک +عکس استخدام کوتوله ها در یک شغل خطرناک +عکس سیاهچاله‌ای عظیمی که توانایی مکیدن یک کهکشان بزرگ را دارد سیاهچاله‌ای عظیمی که توانایی مکیدن یک کهکشان بزرگ را دارد ازدواج رمانتیک دختر مبتلا به بیماری سرطان (عکس) ازدواج رمانتیک دختر مبتلا به بیماری سرطان (عکس) قد بلندترین خانم دنیا از مرگ نجات پیدا کرد! (عکس) قد بلندترین خانم دنیا از مرگ نجات پیدا کرد! (عکس) می توانید باور کنید که این مرد یک مدل حرفه باشد؟! +عکس می توانید باور کنید که این مرد یک مدل حرفه باشد؟! +عکس دختری 23 ساله پدیده جدید موسیقی دنیا نام گرفت + عکس دختری 23 ساله پدیده جدید موسیقی دنیا نام گرفت + عکس

بریر بن خضیر معلمی که به امام حسین پیوست

مجموعه : مذهبی

بریر بن خضیر معلمی که به امام حسین پیوست

بریر بن خضیر معلمی که به امام حسین پیوست 

یکی از یاران باوفای امام حسین در روز عاشورا و واقعه کربلا معلمی بود به نام بریر بن خضیر که با جان و دل به امام حسین پیوست و جانانه به راه شهادت رفت. مدافعان حریم اهل بیت در کربلای سال ۶۱ هجری قمری تعداد اندکی بودند اما وفای آنان برای همیشه در تاریخ مثال زدنی شد. در این ایام قصد داریم بزرگترین مدافعان حریم اهل بیت (ع) را معرفی کنیم.

 

صوت خوش قرآن «بریر» آرام تمام دل هایی است که عشق به امام و دفاع از حریم اهل بیت آن ها را به این دشت شهادت کشانده است. بریر معلم قرآن است. شیرمردی ست از خاندان «بنی مشرق» که از توابع یمن بودند. اما او سالهاست در مسجد کوفه قرآن خوانده و آن را تفسیر کرده است.

 

اما کوفیان چه کورکورانه بر فرزند قرآن ناطق پشت کردند. بریر تا ندای «هل من ناصر ینصرنی» امامش را که می‌شنود. درس و بحث را رها می‌کند و همراه امام می‌شود تا این بار قرآن خدا رو طوری دیگری تفسیر کند.

 

ملحق شدن به امام در مکه

بریر در کوفه زندگی می‌کرد همه او را سرآمد عابدان شهر می‌دانستند. به گزارش پارس ناز  او استاد فن قرائت و تفسیر قرآن بود. سن بالایی داشت اما ندای امام را که شنید. درنگ نکرد و چون جوانی مشتاق کوفه را بدرود گفت و راهی مکه شد و در راه به قافله امام پیوست و همراه او به کربلا آمد. کاروان امام هفت روز در کربلا سپری میکند.

 

همه می‌دانند این راه جز شهادت بازگشتی نیست. امام سپاهیان خود را جمع می‌کند و با آنها حرف می‌زند و از اوضاع زمان و جدایی از ارزشها می‌گوید. راه امام راه شهادت است. یاران همه می‌دانند اگرچه سرهاشان بر نیزه خواهد رفت. اگرچه جسم‌شان قطعه قطعه خواهد شد. اما این نعمتی است

 

که خدا تنها نصیب آنان کرده است و آیندگان تا ابد برای آنها خواهد گریست. بریز از جا بر می‌خیزد و رو به امام می‌گوید:« یابن رسول الله، خدا بر ما عنایت کرده تا در کنار تو بجنگیم و قطعه قطعه شویم. تا جدت رسوال الله در قیامت ما را شفاعت کند. اف بر آنان که فرزند دختر رسول خدا را یاری نکردند. وای بر آنها چگونه می‌خواهند جواب پروردگارشان را بدهند. اف بر آنها که آتش دوزخ در انتظارشان است. »

 

مزاح و شوخی در شب عاشورا

شب عاشورا می‌شود. امام امشب را از یزیدیان مهلت گرفته است. تا عبادت کند. کسی چه می‌داند شاید معلم مشهور قرآن مسجد کوفه نیز در گوشه‌ای نشسته‌است و با حزن قرآن می‌خواند. حزن بر غربت اسلام و بر امام زمانش امااو چهره‌ای بشاش دارد. نقل است در شب عاشورا بریر شور و شعف خاصی داشت.

 

طوری که با اصحاب مزاح می‌کرد. آنقدر که «عبدالرحمن بن عبد» به او می‌گوید:«‌مرا به حال خود واگذار؛ به خدا قسم وقت مزاح نیست. » اما بریر در جواب او می‌گوید:« به خدا قسم تمام بستگان من می‌دانند که هرگز اهل شوخی و مزاح نبوده ام. ولی اکنون از آینده خوشحالم. میان ما و حورالعین فاصله‌ای باقی نمانده‌است. تنها مانع، حمله و شهادت است که دوست دارم به زودی محقق شود.

 

نصیحت عمربن سعد فرمانده اشقیا

قبل از واقعه امام چندین مرتبه سخنرانی می‌کند. در یکی از خطبه‌ها امام روبه یاران خود می‌گوید که مرا تنها بگذارید چون مقصود این گروه من هستم. حاضران هرکدام به پا خواستند و تصمیم به یاری امام گرفتند. بریر از امام خواست تا نزد عمرسعد برود او را اندرز دهد. امام صلاح را به خود او واگذار کرد و بریر آماده شد و به مقر دشمن رسید. داخل خیمه عمر رفت و بدون آنکه سلام کند نشست.

 

سلام نکردن بریر به مذاق عمر خوش نیامد و گفت:«آخر من مسلمانم و خدا و رسول را می‌شناسم. چرا سلام نکردی؟ » بریر جواب داد:« اگر مسلمان بودی و به خدا و رسول ایمان داشتی با فرزندان و خاندان و وارد جنگ نمی‌شدی و آب را بر آنان نمی‌بستی. تو ادعای مسلمانی داری ولی با محمد مصطفی می‌جنگی. این چه دینی ست که تو داری؟ آب را در مقابل حسین و فرزندان اهل بیت بسته ای.

 

آنان آب را می بینند ولی کودکانشان از تشنگی هلاک می‌شوند. در حالی که لشکر و سگان تو و همه پرندگان این بیابان از این آب می‌نوشند. من چگونه تو را مسلمان بدانم؟ » عمر هیچ ندارد که در جواب او بگویدو تنها به جمله‌ای بسنده می‌کند:« چه کنم که حکومت ری را می‌خواهم. » بریر که بلاهت و دنیادوستی این فرمانده سپاه اشقیا را که می‌بیند مایوس باز می‌گردد.

 

مباهله در روز عاشورا

روز موعود فرا می‌رسد. بریر امروز قرار است هرچه از سالها تعلیم و تدریس کتاب خدا آموخته است در این دشت تفسیر کند. یکی از یزیدیان به نام«یزیدب معقل» به کارزار می آید و صدا می‌زند:« ای بریز رفتار خدا را با خود چگونه می‌بینی؟ » و بریر مقتدرانه فریاد می‌زند:« به خدا خوب است.

 

ولی بر تو بد است. » این نزاع به مباهله می‌کشد. و هر دو یکدیگر را به مباهله دعوت می‌کنند. هر دو پیش چشم لشکریان کوفه دست به دعا بر می‌دارند و یکدیگر را نفرین می‌کنند. سپس بعد از آن آماده مبارزه می‌شوند. بعد از جنگی سبک و کوتاه بریر با ضربه‌ای سنگین به یزید او را به زمین می‌اندازد و سپس با ضربه شمشیر او را نقش بر زمین می‌کند تا این مباهله این گونه به پایان برسد.

 

بعد از آن بریر رجزگویان یزیدیان را به مبارزه دعوت می‌کند. اما با اینکه کهنسال است هیچ‌کس تاب رویارویی با او را ندارد. او در میدان رزم راه می‌رود و این‌گونه رجز می‌خواند:« انا بریر و ابی خضیر اضربکم و لا اری من ضیر یعرف فینا الخیر اهل الخیر کذاک فعل الخیر: من بریر من بریر فرزند خضیر هستم

 

به شما زیان می رسانم ولی زیان نمی بینم اهل خیر و شرف خیر مرا می شناسند این چنین عمل نیک من، معروف است. او تعدادی از یزیدیان را به هلاکت رساند. تا اینکه« رضی بن منقذ عبدی» به او حمله برد و بریر او را به زمین می‌زند و برسینه‌اش می‌نشیند. در این هنگام «کعب ازدی» از پشت با نیزه و شمشیر بر بریر حمله می‌برد و او را به شهادت می‌رساند.

 

 

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
مدل لباس،خرید لباس،لباس زنانه مارک