پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

خواستگاری جالب پسر میلیاردر از دوست دخترش + عکس خواستگاری جالب پسر میلیاردر از دوست دخترش + عکس 20 عکس تکاندهنده از تشییع همسر سلن دیون خواننده تایتانیک 20 عکس تکاندهنده از تشییع همسر سلن دیون خواننده تایتانیک مردی که به عشق حیوان خانگی اش گوشهایش را برید + تصاویر مردی که به عشق حیوان خانگی اش گوشهایش را برید + تصاویر زندگی جالب غارنشینی این زوج چینی +عکس زندگی جالب غارنشینی این زوج چینی +عکس دلایل خروج دانشجویان از ایران را بدانید دلایل خروج دانشجویان از ایران را بدانید این زن از زایمان خود در خانه گزارش زنده آماده کرد + عکس این زن از زایمان خود در خانه گزارش زنده آماده کرد + عکس تعجب مردم از زیبایی بیش از اندازه این مدل ایرانی (عکس) تعجب مردم از زیبایی بیش از اندازه این مدل ایرانی (عکس) زندگی عجیب یک مار در بینی و مغز این پسر! (عکس) زندگی عجیب یک مار در بینی و مغز این پسر! (عکس) تلاش جالب این دختر برای دست آموز کردن روباه ها (عکس) تلاش جالب این دختر برای دست آموز کردن روباه ها (عکس) شوخی جالب دو برادر برای شوکه کردن خواهر کوچکتر شوخی جالب دو برادر برای شوکه کردن خواهر کوچکتر صید بزرگ ترین گرگ ماهی جهان صید بزرگ ترین گرگ ماهی جهان رسم عجیبی برای ترساندن داماد + عکس رسم عجیبی برای ترساندن داماد + عکس در این اتاق تا می توانید خراب کاری کنید در این اتاق تا می توانید خراب کاری کنید کشف موجود زنده عجیب به شکل جوراب +عکس کشف موجود زنده عجیب به شکل جوراب +عکس این خانم ایرانی با اراده ترین زن ایران نام گرفته است + عکس این خانم ایرانی با اراده ترین زن ایران نام گرفته است + عکس چند نوع از خوراکی های دنیا که عجیب واقع شدند (عکس) چند نوع از خوراکی های دنیا که عجیب واقع شدند (عکس) توئیت عجیب دختر لبنانی برای پسر ایرانی +عکس توئیت عجیب دختر لبنانی برای پسر ایرانی +عکس از روی این پل شیشه ای با احتیاط رد شوید + عکس از روی این پل شیشه ای با احتیاط رد شوید + عکس فارغ التحصیل شدن کوتاهترین دختر دانشجو + عکس فارغ التحصیل شدن کوتاهترین دختر دانشجو + عکس این خانم نپالی همزمان با 2 برادر ازدواج کرد (عکس) این خانم نپالی همزمان با 2 برادر ازدواج کرد (عکس)

بررسی مقوله امتحانات در مدارس ابتدایی

بررسی مقوله امتحانات در مدارس ابتدایی

بررسی مقوله امتحانات در مدارس ابتدایی 

سیستم آموزشی ایران همیشه مورد نقد بوده است و بر آن اشکالات زیادی وارد است.مخصوصا برای کودکان در دوران ابتدایی. 

 

جعفر محمدی؛ عصر ایران : در ادامه نقد و بررسی نظام آموزشی، مقوله امتحانات در دوران ابتدایی را مورد بررسی کلی قرار داده ایم که می خوانید:امتحانات به شیوه کنونی در دل خود این پیام را دارد که “در لحظه زندگی نکن”، همه چیز قرار است در آینده رخ دهد، آن هم آینده ای مبهم و پر از استرس به نام “جلسه امتحان”.

 

چراکه دانش آموز ابتدایی باید در “لحظه” حضور داشته باشد و در لحظه تحت تربیت مربی قرار گیرد. اما وقتی که به او چیزی یاد داده می شود و به او گوشزد می شود که در آینده از آنچه به او گفته شده، امتحان گرفته می شود، در واقع کودک را از زمان حال جدا کرده ایم، غافل از این که کودک چنین ظرفیتی را ندارد که از لحظه کنونی کنده و به آینده پر استرس پرتاب شود.

 

اغلب ما، رفتارها و ویژگی های اخلاقی متعددی را از والدین مان آموخته ایم. آنچه از آنان داریم و اغلب تا آخر عمر با خود حمل می کنیم، در فرایند “زندگی حال” به ما منتقل شده است و هیچگاه به ما نگفته اند از این رفتار یا این آموزش امتحان گرفته خواهد شد ولی نهادینه شده اند.

 

امتحان در دوران ابتدایی به این معناست که هدف همه آموزش ها، صرفاً عبور از جلسه امتحان است و بدین ترتیب تمام محتوای آموزشی و پرورشی، در حد “پاس کردن امتحان” و نه “یادگرفتن برای زندگی” تقلیل شأن می یابند.

بررسی مقوله امتحانات در مدارس ابتدایی

دوران ابتدایی باید دوران بدون امتحان و استرس های ناشی از آن برای کودکان باشد، دورانی که در آن کودکان در مدرسه، نه آموزه ها و حفظیات به دردنخور، که باید درس زندگی بیاموزند.مثلاً در فرایندهای از پیش تعیین شده، یاد بگیرند که چگونه باید کار گروهی انجام دهند، چگونه به همدیگر کمک کنند،

 

چگونه خشم خود را مدیریت و دیگران را ببخشند، مهارت های حل مسأله را بیاموزند، با آداب معاشرت آشنا شوند، لذت بردن از زندگی را یاد بگیرند، راستگویی را در وجودشان نهادینه کنند، روا داری را بیاموزند، نحوه برخورد با افراد متفاوت (نژادی، مذهبی، معلولان، جنس مخالف و …) را یاد بگیرند، با هنر گوش دادن و گفت‌و‌گو آشنا شوند،

 

با انواع مدیریت های بنیادین زندگی مانند مدیریت زمان، مدیریت خویشتن، مدیریت مالی و … آشنایی ابتدایی داشته باشند، “نه” گفتن را یک توانایی اساسی بدانند، با اصول کلی تغذیه، خواب و مراقبت از بدن آشنا شوند و نظایر این ها.

 

با مروری بر این مفاهیم، چند نکته را درمی یابیم:
اول این که اغلب این مهارت ها را بسیاری از بزرگسالان نیز ندارند و در طول زندگی شان نیز هیچ کس به آنها چنین آموزش هایی را نمی دهد. بنابراین، جای آنها در نظام آموزشی بسیار خالی است.

 

واقعاً خیانت به نسل هاست که بهترین سال های آموزش پذیری انسان، به جای این آموزه های بنیادین، صرف فرمول های بیهوده ریاضی و به یادسپاری نام قله ها و انواع باکتری ها و … شود.دوم این که اگر کل دوران ابتدایی را به این امور و نیز مهارت های اصلی مرتبط با سواد متعارف (خواندن و نوشتن،

 

چهار عمل اصلی ریاضی و اطلاعات عمومی) شود، از روش “درس – آزمون” کنونی اثربخش و مفیدتر به حال زندگی است.و اما سومین نکته این است که با تغییر فاز آموزش و پرورش ابتدایی به این سمت، دیگر اساساً نیازی به امتحانات مرسوم نیست چون این مهارت ها باید در وجود افراد نهادینه شوند نه این که به صورت محفوظات، در یک امتحان بررسی و نمره دهی شوند و همه چیز تمام شود!

 

از بین انواع امتحانات نیز آنچه آسیب بیشتری می زند، آزمون های تستی است که در سال های اخیر به خاطر حضور مؤسسات پولی در مدارس، به بلای نظام آموزشی تبدیل شده اند.آزمون تستی در دل خود این پیام را برای کودک دارد که مسائل زندگی، تنها یک راه حل دارند، درست مانند سؤالات چهارجوابی که تنها یک گزینه صحیح دارند و هر گزینه دیگری جز آن، قطعاً غلط است.

 

حال آن که باید به کودکان خود بیاموزیم برای هر مسأله در زندگی پیش رویشان، معمولاً راه های متعددی وجود دارد و نباید بین صفر و یک، حیران بمانند.البته این حس، فقط در امتحانات تستی، به طور غیرمستقیم و ظریف، القا نمی شود، بلکه در سایر امتحاناتی که کودک باید تنها یک جواب مشخص و از پیش تعیین شده را بدهد و حق بروز هیچ گونه خلاقیتی از خود ندارد نیز چنین روندی وجود دارد.

 

البته آنچه فوقاً بدان پرداخته شد، ناظر به مقطع ابتدایی است و دبیرستان، الزامات خاص خود را دارد که موضوع بحث حاضر نیست.مخلص کلام این که برای تحول در نظام آموزشی و به تبع آن در جامعه، هم باید محتوای آموزشی در دوره ابتدایی تغییر کند و هم نظام کنونی امتحانات و ارزشگذاری های حاصل از آن از بین برود. چه آن که کودکان در نظام آموزشی کنونی، بین سنگ های زبر آسیاب امتحانات خرد می شوند.

 

فراموش نکنیم تا فکری اساسی برای تربیت نسل جدید در سال های نخستین زندگی (از تولد تا پایان دبستان) نشود، هر طراحی مصلحانه ای برای جامعه، چیزی جز ساختن بنا بر روی زمین سست نخواهد بود.

 

 

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
مدل لباس،خرید لباس،لباس زنانه مارک