پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

همسر چهارم این زن سگ است همسر چهارم این زن سگ است رنگ لباس بر اساس سال تولد + عکس رنگ لباس بر اساس سال تولد + عکس افشای عجیب کارمند سابق ناسا از وجود دو انسان در سیاره مریخ در 35 سال قبل! افشای عجیب کارمند سابق ناسا از وجود دو انسان در سیاره مریخ در 35 سال قبل! گرانترین مراسم عروسی تاریخ جهان +عکس گرانترین مراسم عروسی تاریخ جهان +عکس سقوط شهاب سنگ مردم یک روستا را ثروتمند کرد + عکس سقوط شهاب سنگ مردم یک روستا را ثروتمند کرد + عکس یک اتفاق جالب در جشنواره مد پاریس! (عکس) یک اتفاق جالب در جشنواره مد پاریس! (عکس) کمیاب ترین جواهرات جهان متعلق به کدام ستاره هاست کمیاب ترین جواهرات جهان متعلق به کدام ستاره هاست عکسهای جالبی از تصاویر رابطه ی این زن و شوهر عکسهای جالبی از تصاویر رابطه ی این زن و شوهر ویار زن حامله خوردن دستمال توالت آلوده است ویار زن حامله خوردن دستمال توالت آلوده است حالت کما زندگی یک خانم 32 ساله را آشفته کرد + عکس حالت کما زندگی یک خانم 32 ساله را آشفته کرد + عکس به دنیا آمدن نوزاد کوتاه قدترین زوج ایرانی (+عکس) به دنیا آمدن نوزاد کوتاه قدترین زوج ایرانی (+عکس) تصاویر دیدنی از پیر ترین چتر باز دنیا تصاویر دیدنی از پیر ترین چتر باز دنیا زنی که با همبرگر حامله شد (عکس) زنی که با همبرگر حامله شد (عکس) خوشه انگور 27 میلیون تومانی رکورددار شد خوشه انگور 27 میلیون تومانی رکورددار شد ببری که با شکارش دوست شد + عکس ببری که با شکارش دوست شد + عکس داستان واقعی زندگی مرغ بی سر داستان واقعی زندگی مرغ بی سر این دختر جوان و عجیب اعتیاد به خوردن بنزین دارد + عکس این دختر جوان و عجیب اعتیاد به خوردن بنزین دارد + عکس خانه عجیب ساخته شده بر روی باتلاق ها خانه عجیب ساخته شده بر روی باتلاق ها این دختر جوان تنها راننده مترو در خاورمیانه است + عکس این دختر جوان تنها راننده مترو در خاورمیانه است + عکس همدردی آقای رومانتیک با زنش راز بیماری اش را برملا کرد همدردی آقای رومانتیک با زنش راز بیماری اش را برملا کرد

چرا برخی افراد خودزنی می کنند؟

چرا برخی افراد خودزنی می کنند؟

چرا برخی افراد خودزنی می کنند؟ 

با دیدن برخی افراد میبینیم که روی دست یا بدنشان علامت های خود زنی با چاقو یا وسایل دیگر وجود دارد . متعجب می شویم و با خود می گوییم چه دلیلی وجود داشته که شخص مرتکب این کار شده است ؟ برای خیلی از ما، دیدن یک انسان که خودش را زخمی می کند یا نقاط کوچکی از بدنش را می سوزاند یا حتی بدن خودش را به شکل های مختلف کبود می کند قابل درک نیست.

 

ناهنجاری های فوق، بهت آور، ترسناک و اصلا از حیطه درک و شعورمان خارج است. بدتر از همه آنکه عکس العملی جز احساس دلسوزی و ترس نداریم چه برسد به اینکه قادر به کمک باشیم.

 

ولی واقعا چرا بعضی ها می توانند با بدن خود به صورت غیرقابل ملاحظه ای رفتار کنند؟ چه نیتی را دنبال می کنند و یا از چه مشکلی فرار می کنند؟ اجازه دهید به صورت اجمالی به 6 دلیل خود زنی و خودآزاری اشاره کنیم :

 

1- پرت کردن حواس از یک فکر شدیدا ناگوار

بعضی وقت ها به دلایل مختلف روحی و روانی، درد و فشار آنقدر عظیم و غیرقابل تحمل است که یک درد کوچک فیزیکی نظیر زخم ناشی از لبه تیز چاقو یا حتی سوختگی موضعی با آتش سیگار می تواند یک شوک کوچک ایجاد کند تا حواس و توجه، برای لحظاتی به سمت درد فیزیکی کشیده شود.

 

2 – رها ساختن خود از یک مخمصه وحشتناک

تصور کنید یک نفر مدام و جدی، به فکر خودکشی است. این فرد برای شکستن حس وخیم و به بن بست رسیده، تن به زخمی کردن خود می دهد تا ابر سیاهِ مرگ و خودکشی برای مدتی، سایه سنگینش را از سرشان باز دارد.

 

3 – تلاش برای دسترسی به یک حس فیزیکی به خاطر اینکه بدن شان دیگر هیچ احساسی را نمی تواند بروز دهد.

مرگ ناگهانی عزیزان آن هم به طرز بسیار خشن در یک حادثه رانندگی یا مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن در کودکی، تحملش آنقدر سخت است که فرد مزبور چاره ای جز جدا ساختن کاملِ خاطره وحشتناک مزبور ندارد.

 

این جدایی و قطع هر نوع حس، فرد را در یک حالت از خود بیخود شدن قرار می دهد که به سهم خودش، دردآور و غیرعادی است. خودزنی و انجام عملی که به آسیب فیزیکی بدن ختم می شود برای بعضی ها یک تصمیم درونی است تا بتوانند با فلج عاطفی که دچارش شدند روبرو گردند و خودشان را به حالت طبیعی برگردانند.

 

4 – بیان غیرمستقیم یا ایجاد نشانه برای احساس بسیار ناگواری که دارند ولی قادر به ابرازش نیستند.

بعضی افراد توانایی لازم برای نشان دادن درد و رنجی که تحمل می کنند را ندارند. یاد نگرفته اند یا در وجودشان به دلایل مختلف پرورش نیافته است. بعضی ها به ناگزیر و به خاطر موقعیتی روحی و روانی که در آن قرار گرفته اند چاره را در نشان دادن رنج فیزیکی می بینند.

 

بعضی ها با خودزنی و خودآزاری غیرمستقیم می خواهند جلب توجه شدیدا مورد نیاز را به دست آورند. خودزنی برای به رحم آوردن دل فردی که وابستگی شدید به او دارند یکی از مثال ها می تواند باشد.

 

5 – تنبیه خودشان

بعضی ها به خاطر توهین های فیزیکی و روحی که توسط دیگران بر آنها اعمال می شود تن به این واکنش می دهند . این نوع اذیت شده ها چنان درگیر تاثیر مخرب اذیت کننده ها قرار می گیرند که خودشان را مستحق تنبیه می دانند و آن را بر خود روا می دارند.

 

6 – دستیابی به یک لذت که مثل یک جرقه خوشایند، بلافاصله بعد از خودزنی، ایجاد می شود

عده خاصی از آدمها به دلایل متفاوت روحی، روانی و خصلتی، به نوعی تجربه کمابیش لذتبخش معتاد می شوند. این نوع لذت های آنی، شبیه فرحبخشی و آرامش بعد از یک ورزش سنگین یا دوندگی نیز می تواند باشد. این نوع آدم ها حتما دلایل جدی تری از ناهنجاری های روانی و روحی نیز دارند که به نوعی پنهان شده است.

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ