پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

دختر فلج که در روز عروسی راه رفت +عکس دختر فلج که در روز عروسی راه رفت +عکس تصاویر جالب از کار فرهنگی جالب یک جوان در مشهد تصاویر جالب از کار فرهنگی جالب یک جوان در مشهد زن و شوهر های عجیب (عکس) زن و شوهر های عجیب (عکس) جنجال شنا کردن مختلط زنان و مردان برهنه در ایران +عکس جنجال شنا کردن مختلط زنان و مردان برهنه در ایران +عکس زنی که به جای غذا شن و ماسه می خورد + عکس زنی که به جای غذا شن و ماسه می خورد + عکس لباس مردی که با سگش کاملا ست می شود لباس مردی که با سگش کاملا ست می شود رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس رویایی بازیگری و مدل بودن این زن را از دین خارج کرد + عکس عشق به کار یک مهماندار زیبا تا پای گور عشق به کار یک مهماندار زیبا تا پای گور جالب ترین خویشاوندی های افراد معروف دنیا + عکس جالب ترین خویشاوندی های افراد معروف دنیا + عکس چرا من دوستانم را از دست می دهم؟ چرا من دوستانم را از دست می دهم؟ زیباترین دختر دنیا از بین 8000 نفر زیباترین دختر دنیا از بین 8000 نفر موانع جدی موفقیت چیست؟ موانع جدی موفقیت چیست؟ جایزه میلیاردی برای پیدا کردن زن مورد علاقه این مرد! + عکس جایزه میلیاردی برای پیدا کردن زن مورد علاقه این مرد! + عکس شغلی با حقوق 940 میلیون تومان که کسی نمیپذیرد شغلی با حقوق 940 میلیون تومان که کسی نمیپذیرد 50 عمل جراحی پسری برای شبیه شدن خود به خانم کیم کارداشیان!+عکس 50 عمل جراحی پسری برای شبیه شدن خود به خانم کیم کارداشیان!+عکس علاقه بسیار زیاد این پیرزن 104 ساله به فیسبوک (عکس) علاقه بسیار زیاد این پیرزن 104 ساله به فیسبوک (عکس) سورپرایزشخصیت های معروف خارجی در اینستاگرام برای ایرانی ها سورپرایزشخصیت های معروف خارجی در اینستاگرام برای ایرانی ها پنج دروغ عمده مردان به زنان در چیست؟ پنج دروغ عمده مردان به زنان در چیست؟ یکی از عجیب ترین سن ازدواج در جهان (عکس) یکی از عجیب ترین سن ازدواج در جهان (عکس) رونمایی کشتی‌ های وحشتناک ارواح (عکس) رونمایی کشتی‌ های وحشتناک ارواح (عکس)

انواع مختلف فسیل های قدیمی را بشناسید

انواع مختلف فسیل های قدیمی را بشناسید

انواع مختلف فسیل های قدیمی را بشناسید 

از دوران قدیم و موجودات مربوط به آن دوره اکنون می توانیم نشانه هایی را در قالب فسیل ها پیدا کنیم که مانند گنجی ارزشمند هستند. 

 

فسیل های شاخص:

فسیل های شاخص دارای گسترش جغرافیایی وسیع بوده، ولی در زمان کوتاه زمین شناسی می زیسته اند. مانند فسیل آمونیت که منحصرا در کرتاسه میانی وجود داشته است.

 

فسیل های غیر شاخص: 

فسیل های غیرشاخص تقریبا در تمام دوره‌ ها و یا دوران های زمین شناسی وجود داشته اند و شاخص زمان معین و کوتاه زمین شناسی نیستند. مانند برخی دوکفه ای ها، شکم پایان، مرجان ها و غیره.

 

فسیل های رخساره:

فسیل هایی هستند که ارزش پالئو ژئو گرافی آن ها بیش از اهمیت بیوستراتی گرافی آن هاست. این فسیل ها می‌توانند معرف وضعیت جغرافیایی زمان زیست خود از نظر آب و هوا و سایر شرایط محیط زیستی باشند.مثلا فسیل کلنیه‌ای مرجانی حاکی از محیط ساحلی دریا و آب و هوای استوایی تا نیمه استوایی است.

 

کاربرد فسیل ها در زمین شناسی

بیشتر فسیل ها از کربونات ها و یا فسفات های ترکیب شده با مواد آلی تشکیل شده اند.آن ها تحت تاثیر گرما، فشار، ترکیبات سیال اطرافشان و همه دیگر عوامل که خصوصیت سنگ های رسوبی را بعد از اینکه رسوب می کنند تغییر می دهند، قرار دارند. بنابراین فسیل ها، شاخص های حساس تغییر حرارت و ابزار های قدرتمندی برای پیش بینی ذخیره زایشی هیدرو کربون ها هستند.

 

همه این عنوان ها اطلاعاتی اساسی در تجزیه و تحلیل حوزه های رسوبی و اکتشاف زغال سنگ، نفت و گاز که باقیمانده های زندگی قدیم هستند، شرکت دارند.شباهت های یک منطقه با دیگر مناطق، مثل آب و هوای یکسان و راه های دریایی و زمینی، مرتبط با ابزارهای نیرومندی در تفسیر نقشه های دیرینه زیست جغرافیایی هستند. به همراه خصوصیت های دیرینه ی بوم شناسی.

 

این اطلاعات اساس توصیف آب و هوای قدیمی و شرایط نهشتی است که ممکن است سنگ ها و یا مخازن منبع تولید هیدروکربن را ایجاد کرده باشد.به دلیل تکامل تدریجی آلی و رویدادهای انقراض، توالی تجربی فسیل ها می تواند قابل تشخیص باشد. این توالی، آن ها را شاخص بی مانند زمان کرده است. این مرحله زیست چینه شناسی نام دارد.

 

چون جانوران و گیاهان در وضع ثابتی نسبت به محیط شان زندگی می کنند فسیل هایی که در محل اولیه خود یافت می شوند، اطلاعات با ارزشی در مورد محیط پیرامونشان ارائه می دهند، که شامل ویژگی های شیمیایی شان است.اما زمانی که آن ها از محیط زیست شان منتقل می شوند اطلاعاتی در مورد آن جابجایی و عوامل مربوط به آن ارائه می دهند.

 

رده بندی فسیل ها

موجودات زنده را براساس برخی ویژگی‌های ظاهری طبقه‌بندی می‌نمایند. در طبقه ‌بندی‌ های استاندارد بر اساس میزان شباهت های موجودات آن ها را در گروه هایی به نام تاكسون قرار می‌دهند و هفت تاكسون مهم و اصلی به شرح زیر معرفی می‌نمایند.هر چه میزان شباهت موجودات بیشتر باشد در تاكسون های مراتب بالاتری قرار می گیرند.

 

هفت تاكسون مهم و اصلی عبارتند از :

 

سلسله Kingdom

 شاخه Phylum

 رده Class

راسته Order

تیره Family

جنس Genus

گونه Specis

 

فسیل ها ی بزرگ و کوچک تخم های زیست چینه شناختی بهترین تکنیکی است که برای سن یابی سنگ های قدیمی ایجاد شده است

 

استفاده از فسیل ها

مهمترین کاربرد فسیل ها در تعیین سن طبقات زمین می باشد.از فسیل ها می توان استفاده های زیادی کرد که در زیر به صورت خلاصه تعدادی را بیان می کنیم:

 

١- بعضی فسیل ها مانند زغال سنگ و نفت را می سوزانیم تا از انرژی آن ها استفاده کنیم به این مواد سوخت های فسیلی می گویند. گاهی نیز  این مواد  در ساخت مواد دیگر به کار می روند.

 

٢- از بعضی فسیل ها در تعیین محل مواد معدنی استفاده می شود.

 

٣- بعضی فسیل ها برای تشخیص آب و هوای گذشته کاربرد دارند.

 

٤- به کمک فسیل ها اطلاعات زیادی در مورد خشکی ها، بیابان ها، جنگل ها و دری اها و اینکه آب آن ها شیرین یا شور بوده یا عمق آن ها کم یا زیاد بوده می توان بدست آورد.

 

٥- با بررسی فسیل ها می توان فهمید که کدام یک از جانداران قدیمی تر هستند و کدام یک دیرتر به وجود آمده اند. همچنین جدولی بدست می آید که با کمک آن می شود سن لایه های رسوبی مختلف را حدس زد و یا محاسبه کرد.

 

فسیل هایی که در لایه های قدیمی یا زیرین یافت می شوند، ساختمان ساده تری دارند و تعداد و تنوع کم تری هم دارند در حالی که فسیل های جدید در لایه های بالاتر قرار گرفته و ساختمان کامل تری دارند و تعداد و انواع بیشتری نیز از آن ها دیده می شود.

 

منبع : tebyan.net

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ