پارس ناز پورتال

عکس,گالری عکس,سایت عکس,عکس های خنده دار,عکس های دیدنی,عکس های روز,عکس جدید,عکس عاشقانه مدل مو,مدل مو مردانه,مدل مو زنانه,مدل آرایش,زیبایی صورت,مدل آرایش عروس,مدل مو کوتاه,مدل موی بافتنی,مدل شینیون مدل لباس,مدل مانتو,مدل لباس مجلسی,لباس نامزدی,کت و دامن,مدل دامن کوتاه,مدل تیشرت,مدل لباس زنانه و مردانه,لباس جدید پیش بینی وضعیت آب و هوا,هواشناسی,وضعیت آب و هوا,پیش بینی وضع هوا,وضعیت آب و هوای شهرهای کشور,سازمان هواشناسی کشور فال روز,طالع بینی,فال حافظ,انواع فال,فال قهوه,فال تاس,فال عشق,فال ازدواج,فال قران,فال بوسه,فال چای,فال عطسه

مطالب داغ

فاش شدن روابط نامشروع نماینده 56ساله با دختری 18ساله فاش شدن روابط نامشروع نماینده 56ساله با دختری 18ساله دختری برای زنده ماندنش باید دو برابر وزنش آرد ذرت بخورد دختری برای زنده ماندنش باید دو برابر وزنش آرد ذرت بخورد عکس های اغوا کننده از خانم هنرمند روی مجله الی عکس های اغوا کننده از خانم هنرمند روی مجله الی خواستگاری جالب یک کشاورز + عکس خواستگاری جالب یک کشاورز + عکس سخنان آموزنده از موفق ترین افراد معروف تاریخ سخنان آموزنده از موفق ترین افراد معروف تاریخ یه روز یه رشتیه با یه ترکه و یه لره …… یه روز یه رشتیه با یه ترکه و یه لره …… تصاویر جالب رقص یک جنین در رحم مادرش تصاویر جالب رقص یک جنین در رحم مادرش این مرد سریع ترین ویولن زن روی کره زمین است (عکس) این مرد سریع ترین ویولن زن روی کره زمین است (عکس) عکس دوران کودکی یک زوج عاشق را بهم رساند عکس دوران کودکی یک زوج عاشق را بهم رساند اقدام زیبای پسر آمریکایی برای نجات دوستش از مرگ (عکس) اقدام زیبای پسر آمریکایی برای نجات دوستش از مرگ (عکس) دختران داش مشتی در شهر شیراز +عکس دختران داش مشتی در شهر شیراز +عکس این عروس خانم مهربان به مادر شوهرش کلیه اهدا کرد این عروس خانم مهربان به مادر شوهرش کلیه اهدا کرد این خانم ایرانی برجسته ترین مخترع زن سال 2013 شد این خانم ایرانی برجسته ترین مخترع زن سال 2013 شد ترفندهای خوش تیپی در عید نوروز مخصوص آقایان +عکس ترفندهای خوش تیپی در عید نوروز مخصوص آقایان +عکس مشکلات عاشقی برای این دختر زیبا و نامزد سیاه پوستش مشکلات عاشقی برای این دختر زیبا و نامزد سیاه پوستش باورتان می شود چشمان این پسر مصنوعی است؟ باورتان می شود چشمان این پسر مصنوعی است؟ تصاویری عجیب از شیطان خاردار کوهستان تصاویری عجیب از شیطان خاردار کوهستان مصاحبه ای غم انگیز با یکی از قربانیان ختنه دختران در ایران مصاحبه ای غم انگیز با یکی از قربانیان ختنه دختران در ایران تصاویر پسر بچه هندی که با مرگ بازی می کند تصاویر پسر بچه هندی که با مرگ بازی می کند مادری که از تولد نوزاد عجیبش متحیر شد!! (عکس) مادری که از تولد نوزاد عجیبش متحیر شد!! (عکس)

اختلالات روانی بعد از تجاوز جنسی

اختلالات روانی بعد از تجاوز جنسی

اختلالات روانی بعد از تجاوز جنسی 

تجاوز جنسی به زنان می تواند عواقب بسیار بدی روی ذهن آنان داشته باشد. این اتفاق می تواند برای یک زن از مرگ بدتر باشد. تجاوز جنسی اصطلاحی در پزشکی قانونی و جرم شناسی جنسی است. تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد، بدون رضایت اوست. تجاوز جنسی در حقیقت تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست؛

 

بلکه در عین حال حمله معنوی و حمله به شأن انسان است که در آن قربانی از حق خود محروم می گردد. این خشونت، هرچند همیشه قتل را به همراه نداشته باشد، عموماً تهدید به قتل را به همراه دارد.یکی از آسیب پذیرترین گروه های اجتماعی که در خطر «تجاوز جنسی» و خشونت های در پی آن قرار دارند، کارگران جنسی هستند.

 

نزدیکی فرد بالغ با افراد کم سن و سال و کودکان، حتی اگر با رضایت او باشد، تجاوز محسوب می شود.تشخیص تجاوز جنسی به عهده پزشک قانونی است و این تشخیص گاه به سبب فراوانی علایم ایجاد شده پارگی و خونمردگی بسیار ساده و گاه به علت نبود علامت مثبت تقریباً غیرممکن است.

 

تجاوز نوعی خشونت جنسی است که معمولاً شامل آمیزش جنسی می شود و توسط فرد یا افرادی به رغم رضایت شخص انجام می شود. این عمل می تواند با اجبار فیزیکی، تهدید، سواستفاده از مسئولیت یا با فردی که ناتوان یا زیر سن قانونی است رخ دهد.

 

تذکر : مطالعه این مقاله بیوطب مناسب همه رده های سنی نمی باشد و این مقاله شامل مطالبی است که ممکن است برای همه مناسب نباشد.

 

تجاوز جنسی در تعریف، عبارت است از تجاوزی که منظورش صرفا آمیزش جنسی نیست و معمولا با قدرت جسمی یا به زور جسمی صورت می گیرد و بیشتر در اثر میل به سلطه جویی یا تحقیر فرد مورد تجاوز رخ می دهد و می شود گفت که بیشتر یک عمل خشونت آمیز است تا یک عمل جنسی.

 

پرخاشگری جنسی متجاوز
به هر حال، یک رفتار جنسی طبیعی است ولی از طرفی، دارای حالت های ضد اجتماعی هم هست.در بیشتر موارد می بینیم که مرد تجاوزگر شخصی است که برای قربانی آشناست واکثر تجاوزهای جنسی از پیش طراحی می شوند و بیش از نیمی از آنها در منزل خود قربانی اتفاق می افتد.

 

در برخی موارد (مخصوصا در مواردی که قربانی خردسال یا نابالغ است) شاید قربانی ابتدا گمراه شده و سپس مورد تجاوز قرار گیرد ولی اگر فرد قربانی تمایلی نشان ندهد، به احتمال زیاد این عمل با زور و تصرف انجام می شود.

 

ویژگی های تجاوزگران
بیشتر متجاوزان از لحاظ اجتماعی اقتصادی در رده ای پایین هستند و معمولا آدم هایی کم هوش، کم سواد و کم درآمد هستند. همان طور که گفتم بیشتر تجاوزها دارای نقشه قبلی هستند و در بسیاری از موارد از لحاظ آماری می بینیم که این امر با همسایگان رخ می دهد و عمدتا در شهر های بزرگ و شبانه اتفاق می افتد.

 

به هر صورت، این عمل ممکن است در خیابان ها، در شب، در یک اتومبیل، در پارکینگ یا مغازه بزرگ، در آسانسور، راهروی ساختمان و یا موقعیت های دیگر که قربانی شانس کمتری برای فرار دارد، انجام گیرد. گاهی تجاوزگر با تظاهر به اینکه حامل چیزی است ممکن است وارد خانه یا آپارتمان قربانی شود و …

 

قربانیان تجاوز
هر کسی می تواند قربانی باشد؛ از کودکان و بالغان مذکر گرفته تا سالمندان؛ اما زن بودن، جوان بودن، بیوه بودن، بی قید بودن و داشتن رفتاری اغواگرانه و نمایشی، احتمال وقوع این امر را افزایش می دهد.

 

تبعات روانی تجاوز جنسی
واقعیت این است که در اکثر موارد، چنین اعمالی گزارش داده نمی شود زیرا در صورت بروز این مساله، انگ بدنامی روی آنها گذاشته می شود و در نتیجه مشکلات قربانی افزایش می یابد. به همین دلیل معمولا او ناراحتی خود را تحمل می کند. شاید هم نمی خواهد جنگ و نزاع و درگیری های خانوادگی و قومی اتفاق بیفتد

 

و یا از اینکه فردی آشنا را به پلیس معرفی کند، بیم دارد. شاید می ترسد که آن فرد تحت تعقیب قرار گیرد، زندانی شود و یا آبروریزی کند و انتقام بگیرد و … لذا این افراد با وجود احساس شرمساری یا ناراحتی یا بدنامی ترجیح می دهند خود را پس بکشند؛ نه اینکه وارد ماجرایی شوند که احتمالا موجب سرافکندگی علنی شود.

 

عوارض تجاوز بر سلامت جسم و روان
حدود یک سوم تجاوزها با کتک زدن همراه است وهر چه روابط یا آشنایی طرفین ماجرا نزدیک تر باشد، این ضرب و جرح به صورت وحشیانه تری رخ می دهد. به نظر می رسد زمانی که قربانی سعی می کند خودش را از دست تجاوزگر نجات دهد، باز هم صدمه می بیند و حتی احتمال خطر مرگ در این نزاع ها وجود دارد.

 

اگر هم قربانی تلاش نکند، تجاوزگر تقویت می شود و چون قربانی رفتار تجاوزکارانه او را نمی پسندد، علاوه بر آسیب جسمانی ممکن است از لحاظ روانی هم آسیب ببیند. از اثرات دیگر تجاوز امکان بارداری است. طبیعی است که این حوادث می تواند بر زندگی و روابط زناشویی قربانی تاثیر بگذارد.

 

گاهی قربانی توسط اعضای یک گروه جوان مورد تجاوز قرار می گیرد که این می تواند آسیب زاتر باشد. در نواحی مورد تجاوز گاهی ممکن است آسیب های جسمی از قبیل بریدگی ها و کبودی هایی دیده شود. تهوع و درد شکمی نیز رایج است. زنانی که تجاوز جنسی را تجربه کرده اند، این احتمال برایشان وجود دارد

 

که در آینده به درد مزمن لگن خاصره، درد شکم، نشانگان دفع تحریک پذیر و بدکاری جنسی دچار شوند. خاطره تجاوزی که با آسیب جسمی همراه است، می تواند به بروز انواع بیماری ها در زنان منجر شود. به علاوه، قربانیانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، با خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی،

 

از جمله ایدز مواجه می شوند. تقریبا همه زنان قربانی، تا حدی به اختلال هیجانی یا روانی دچار می شوند؛ حتی اگر ابتدا به آن واکنش نشان ندهندیااحساسات خود را انکار کنند و بکوشند به زندگی طبیعی خود ادامه دهند. در برخی موارد نیز آنها به خشم، ترس، احساس عدم امنیت، افسردگی، بی خوابی، کابوس، بیزاری از آمیزش جنسی و احساس بی حرمتی و فقدان کنترل نفس دچار می شوند.

 

تداوم حالت های روانی تجاوز
این حالت ها ممکن است ماه ها یا حتی سال ها بعد از تجاوز ادامه پیدا کند و هر رویدادی که تجاوز جنسی را به یاد بیاورد یا قربانی را به این فکر بیندازد که او بر زندگی خود کنترلی ندارد، می تواند احساس های فوق را حتی بعد از آنکه دیگران فکر کنند که او بهبود یافته است، راه اندازی کند و گاهی نیز این مساله به احساس گناه منجر می شود.

 

احساس گناه در تجاوز
واقعیت این است که حتی در چنین شرایطی نیز بسیاری از آنها ممکن است احساس کنند خودشان به نوعی در این امر مسوول بوده اند؛ مثلا بعضی زنان قربانی شاید با خودشان بگویند اگر سرسنگین تر رفتار می کردم چنین نمی شد، یا اگر اطمینان حاصل می کردم که در و پنجره ها را قفل کرده ام

 

یا اگر از تنها ماندن با فرد متجاوز پرهیز می کردم یا… در نتیجه خیلی از این قبیل افراد نیز ممکن است احساس گناه یا بی ارزشی یا کم ارزشی کنند.

 

اختلالات روانی تجاوز
ابتلا به اختلال استرس پس از ضربه روانی (PTSD) بسیار رایج است. این اختلال هنگامی به وجود می آید که ذهن و بدن در اثر تحریک تجربه آسیب زا، از توان افتاده باشند. افسردگی، اختلال وسواس فکری یا عملی و سوء مصرف الکل یا مواد مخدر نیز می تواند از عوارض روانی این امر تلقی شود.

 

همسران این افراد معمولا چه واکنشی نشان می دهند؟
عده ای شاید هیچ وقت متوجه نشوند؛ عده ای به شدت پرخاشگر و عصبی شده و حتی خطرناک می شوند و ممکن است به همسر خود یا به فرد متجاوز حمله کنند و صدمه بزنند. بعضی مردها به زن قربانی به عنوان یک فرد سقوط کرده یا آلوده نگاه می کنند و او را از خود می رانند و مردان دیگری هم هستند

 

که در زمانی که زن واقعا به محبت و حمایت آنها نیاز دارد، به طور غیر ارادی با خشم و غضب به او پاسخ می دهند. برخی مردها احساس درماندگی می کنند و شاید ترجیح دهند که بعد از حل شدن مشکلات جسمی آشکار، زندگی عادی خود را پیش گرفته و به نیاز زن برای پاسخگویی به احساساتش توجه نکنند.

 

پیشگیری از تجاوز جنسی و اختلالات روانی
ولی به شرطی که این امر را آن طور تعبیر نکنیم که فقط می توان قربانیان بی گناه را سرزنش کرد. واقعیت های زندگی امروزی ایجاب می کند که همه، مخصوصا زنان، چند اقدام احتیاطی انجام دهند تا بر مقدار کنترل آنها افزوده شود؛ مثلا جیغ کشیدن، مقاوت کردن، فریاد کشیدن و صحبت کردن

 

یکی از راه های موثر مقابله با تجاوز جنسی است. گذراندن دوره های آموزشی دفاع از خود نیز در صورتی سودمند است که با تقویت اعتماد به نفس همراه باشد. زنانی که تنها زندگی می کنند بهتر است لامپ های محوطه درب ورودی خانه را روشن نگه دارند، درهای بیرونی را قفل کنند و به جای نوشتن اسم کوچک خود روی زنگ یا صندوق پستی از حروف اختصاری مثل حرف اول اسم شان استفاده کنند.

 

پنجره ها باید قفل شود و در صورت امکان با نرده های آهنی پوشیده شود (به ویژه در نواحی شهری یا طبقه اول آپارتمان ها) و لازم است پیش از باز کردن در، هویت ملاقات کننده معلوم شود. به تنهایی قدم زدن، مخصوصا در ساعت های اول صبح یا بعد از تاریکی هوا، بروز رفتارهای اغواگرانه، پوشش و آرایش نامناسب،

 

سوار شدن به ماشین های مسافرکش گذری پیش از وارسی هوشیارانه آن، برای همه زن ها رفتارهای خطرناک محسوب می شود. بسیاری از دانشکده ها، اتوبوس های رفت و برگشت آماده کرده اند تا دانشجویان برای اجتناب از تنها برگشتن به خوابگاه در شب ها بتوانند از آنها استفاده کنند.

 

بعضی زن ها همیشه وسایلی مثل سوت به همراه دارند که در صورت نیاز بتوانند از آن استفاده کنند. برخی هم رفت و آمدهایشان را طوری برنامه ریزی می کنند که حتی الامکان تنها بیرون نباشند. این ها اقدامات کنترلی خوب و مورد تاییدی است.

 

چه توصیه هایی برای خانواده ها و اطرافیان چنین قربانیانی دارید؟

 

آنها چه طور می توانند این افراد را به زندگی برگردانند؟
در درجه اول بایدکاملا محترمانه با فرد برخورد شود و مسلما قدم بعدی ارجاع شخص به یک روان شناس یا روان پزشک زبده است تا بتواند آثار روانی حاصل از این آزارها را به حداقل رسانده و برای درمان اختلال پس آسیبی (ptsd) راهکارهایی ارایه دهد. بدیهی است در صورت نیاز به دارو، روان شناس،

 

قربانی را به یک روان پزشک معرفی خواهد کرد. علایم عمده اختلال استرس پس آسیبی با فنون تغییر رفتاری نظیر آموزش آرامش بخشی یا حساسیت زدایی منظم قابل تعدیل است. خیلی مهم است که خانواده در ایجاد فضایی آرام و بدون تنش و بدون سر و صدا به قربانی کمک کند تا بتواند

 

تمرین های ارایه شده توسط درمانگر را به خوبی انجام دهد. از طرفی باید استرس های دیگر از جمله دغدغه مسایل اقتصادی فرد قربانی را بکاهد زیرا ممکن است فرد قربانی به دلیل نرفتن به محیط کار، از دست دادن شغل و از دست دادن محبت، از حمایت خانواده کافی برخوردار نباشد. این عوامل موجب می شود که حالت درماندگی آموخته شده، انزوای اجتماعی و افسردگی کنترل گردد.

 

ایجاد احساس امنیت از طرف خانواده بسیار اهمیت دارد. این امنیت می تواند هم در مورد مسایل عاطفی باشد و هم بار اقتصادی و روانی داشته باشد. بنا به همین دلایل باید مثل گذشته به فرد قربانی بگویید که باز هم مثل گذشته دوستش دارید. آخرین نکته نیز اینکه فرد قربانی در این شرایط میل به گریه پیدا می کند

 

و نباید از طرف خانواده منع شود. بهتر است به این دوران سوگواری با احترام نگریسته شود ولی اگر از حد تعادل بیشتر شد، می توان با تغییر محیط، فکر فرد قربانی را به مسایل دیگر منحرف کرد و در نهایت باید کاری کرد که فرد احساس کنترل بر زندگی خود را به دست آورد

 

 

تبلیغات

سفر،مسافرت،تور کیش

Xبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ