پارس ناز پورتال

کودکان و انتخاب اسباب بازی های مناسب

کودکان و انتخاب اسباب بازی های مناسب

کودکان و انتخاب اسباب بازی های مناسب 

کودکان همیشه اسباب بازی هایی دارند که با آن ها به بازی مشغول می شوند اما ما می توانیم با انتخاب اسباب بازی های مناسب در جهت رشد و تربیت درست کودکان قدم برداریم. بهتر است اسباب‌ بازی‌ها از نوع مکانیکی نباشند .یکی از مسائل جزئی اما بسیار مهم انتخاب وسایل بازی توسط کودک است.

 

این انتخاب نشان از علاقه‌ مندی کودک دارد و دربرگیرنده معانی نمادینی هم هست که توسط خیالبافی‌ها،‌ آرزوها و تجربه‌های واقعی او محصور شده‌اند.به عنوان مثال علاقه به استفاده از چسب مایع، گوشی پزشکی و سرنگ، چوب و شمشیر، وسایل آرایشی، روزنامه و … هر کدام معنایی خاص دارد.

 

اسباب بازی‌های مورد استفاده در بازی‌های برون فکنی کودکان به طور عمده شامل مردان و زنان کوچک چوبی، اتومبیل، خانه، توپ، شن، مداد، رنگ، وسایل خانه و … است.اندازه کوچک این اسباب‌بازی‌ها و تعداد و تنوع‌شان کودک را قادر می‌سازد خیالبافی‌ها و تجارب خود را در سطح وسیعی بیان کند. برای رسیدن به این اهداف بهتر است اسباب‌بازی‌ها از نوع مکانیکی نباشند و تنها در رنگ و اندازه با یکدیگر متفاوت باشند.

 

همین سادگی وسایل است که کودک را قادر می‌سازد از آنها در شرایط مختلف و براساس موضوعاتی که در بازی او خواهد آمد به صورت خیالی یا واقعی استفاده کند.

 

بازی‌درمانی با این سبک بسیار حساس است و هر نوع رفتار غیرکارشناسی در این زمینه موجب به هم خوردن تمرکز کودک،‌ به وجود آمدن احساس بدبینی در کودک و حتی تاثیر معکوس می‌شود به همین دلیل والدین نباید خود وارد عمل شوند و پیش از اقدام به هر کاری با یک بازی‌ درمانگر مشورت کنند.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات