پارس ناز پورتال

نکاتی درباره کاشت سبزیجات و گیاهان در باغچه خانه

نکاتی درباره کاشت سبزیجات و گیاهان در باغچه خانه

نکاتی درباره کاشت سبزیجات و گیاهان در باغچه خانه 

کاشت سبزیجات و گیاهان خوراکی مثل بادمجان و گوجه در منزل بسیار مفرح و همچنین سالم است.نکاتی درباره کاشت این گیاهان در منزل برای شما آماده کرده ایم. 

 

روش كاشت سبزیجات

1- كاشت در محل اصلی: سبزیجاتی از قبیل اسفناج، تره، ذرت، گشنیز، ریحان، شاهی، پیاز، خیار، كدو، باقلا، لوبیا سبز، بامیه، چغندر و سیب‌زمینی در محل اصلی كاشته می‌شوند.

 

2- كاشت در خزانه: بذر سبزیجاتی مثل كلم‌پیچ، بادمجان، فلفل، گل كلم، كرفس و گوجه‌فرنگی را از قبل در خزانه كاشته و پس از سپری شدن زمان مناسب و رشد نشاء‌ها به اندازه كافی آنها را در زمین اصلی می‌كارند.

 

عمق كاشت برخی از سبزیجات مثل كاهو و كرفس باید به اندازه‌ای باشد كه در خزانه بوده است ولی در بعضی از سبزیجات مثل گوجه‌فرنگی و بعضی از كلم‌ها برای ایجاد ریشه‌های نابه‌جا و قوی شدن بوته‌ها بهتر است كمی عمیق‌تر كاشته شوند.

 

می‌توانید بذر این سبزیجات را نیز به‌طور مستقیم با توجه به درجه حرارت هوا در محل نیز كشت نمایید ولی عیب این طریقه این است كه بذر زیادی مصرف می‌شود.

 

لازم به تذكر است كه امروزه حرفه‌ای‌ها گروهی از سبزیجات دست الف (از قبیل: خیار، كدو، هندوانه و خربزه) را به منظور پیش‌رس كردن قبلا در گلدان‌های كوچك كشت نموده و پس از 4-5 برگه شدن با احتیاط كامل به طوری كه خاك اطراف ریشه آنها نریزد در زمین اصلی كشت می‌نمایند.

 

اخیراً نیز بذرها را در گلدان‌های كوچك كه اصطلاحاً به آنها كاغذی می‌گویند و محتوی پیت‌موس بوده كاشته و پس از 4-5 برگه شدن با همان گلدان در زمین اصلی كاشته و پس از گذشت مدتی گلدان كاغذی پوسیده و ریشه در داخل خاك جدید شروع به رشد و نمو می‌نماید.

 

 آندیو

این گیاه نوعی كاسنی است كه به عنوان سبزی سالاد از آن استفاده می‌گردد. گرچه نوعی كاهو محسوب می‌شود ولی طعم و مزه آن با كاهو متفاوت است. برخلاف كاهو این امتیاز را هم دارد كه از ماه دی تا اواخر اسفند در دسترس بوده و می‌توان آن را برداشت كرد. با كاشت بذر آن به فاصله یك ماه در میان می‌توانید به مدت شش ماه از سر گل این گیاه استفاده كنید.

 

آندیو معمولا در خاك رسی و چسبناك به خوبی نمی‌روید و باید تركیبات خاك آن طوری باشد كه بتواند مقداری رطوبت را در خود حفظ نماید.

 

اگر در بهار بذرپاشی می‌نمایید جای نیمه‌ سایه را انتخاب كنید. بذرها را تنگ بپاشید و روی آنها را با خاك برگ نرم بپوشانید و كمی آن را سفت نمایید. بذرها در مدت 3 تا 7 روز جوانه می‌زنند.

 

آبیاری را در آب و هوای خشك حتماً مفصل انجام دهید چون در غیر این صورت بذرها در داخل خاك از بین رفته و سبز نمی‌شوند و در نتیجه زحمات شما بی‌نتیجه می‌ماند. وجین كردن را فراموش نكنید. هر چند وقت یك‌بار به آن كود شیمیایی جامع نیز بدهید.

 

به محض مشاهده اولین جوانه برگ‌ها بوته‌ها را به تناوب تُنك نمایید تا زمانی‌كه فاصله بوته‌ها به حدود 20 تا 25 سانتیمتر برسد.

 

12 هفته پس از بذرپاشی كار سفید كردن بوته‌ها را شروع كنید. چند بوته را كه مطمئن هستید برگ‌هایشان خشك است انتخاب نموده و با رافیا (نخ درخت خرما) به طرف بالا و به حالت فر دادن بچرخانید و سپس با روكش پلاستیكی آنها را بپوشانید.

 

گل‌ بوته‌ها ظرف 3 هفته در تابستان و در زمستان به مدت 5 هفته آماده بهره‌برداری خواهند شد.

 

برای رفع تلخی در مزه این سبزی باید بگذارید كه سرگل‌ها سفیدرنگ شوند.

 

پرسش و پاسخ

بهترین فصل كاشت سبزیجات در خانه چه فصلی است؟ خانم كریمی از تهران اول بهار و اوایل پاییز می‌باشد ولی در كاشت نباید تاریخ تقویم را ملاك كارتان قرار دهید. درجه حرارت باید بین 8 تا 16 درجه سانتیگراد باشد.با سلام و تشكر از مجله خوبتون، ممكن است راهنمایی بفرمایید كه من هیچ اطلاعی از این كار ندارم. با بذر باید كارم را شروع كنم یا با نشاء؟ خانم خالقی از مشهد

 

از نشاء شروع كنید (گوجه‌فرنگی، فلفل و…) بعد با بذر.

 

با سلام و عرض ادب، لطفا در مورد تركیب خاك برای كاشت سبزیجات نیز مقاله‌ای بنویسید؟ خانم ساعدی از كرج

 

اطاعت می‌شود، ولی به‌طور اختصار می‌توان گفت بهترین خاك برای تازه‌كاران خاك باغچه است كه در گلفروشی‌های حاشیه خیابان عرضه می‌گردد. خاك نه باید كاملا رُسی باشد كه آب در آن جمع شود و نه خیلی هم ماسه‌‌ای كه آب به سرعت در آن فرو رود.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات