پارس ناز پورتال

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios 

کاربران اندروید و ios هرکدام با در نظر گرفتن ملاک ها و مزیت هایی خود را برتر از دیگری می دانند و همیشه این دو سیستم عامل با هم مقایسه شده اند. من یکی از کاربران اندروید هستم و تقریبا ۷ سال است که گوشی های اندروید استفاده می کنم. این بخاطر بی اعتمادی به گوگل یا دوست نداشتن اپل نبود چون همیشه دوست داشتم گوشی جدیدی که میخرم آیفون باشد تا تفاوت را تجربه کنم.

 

بالاخره آخرین گوشی که خریدم آیفون بود. مدل آیفون ۶٫ شاید آخرین مدل نباشد ولی آخرین ورژن iOS روی آن نصب است.با خرید این گوشی فرصتی پیش آمد تا بتوانم مقایسه ای بین اندروید و iOS داشته باشم. تا جایی که می توانم از برنامه های مشخصی مثل Siri در مقابل Google Now، کمبود کاستوم لانچر (custom launcher) و…

 

دوری می کنم اما در عوض بیشتر توجهم را روی سردرگمی هایی که هنگام استفاده از iOS در من ایجاد می شود و تمام چیزهای کوچکی که به نظر من اندروید بهتر می توانست انجام دهد متمرکز می کنم.

 

روشنایی (Brightness) و صدا (Volume)

اولین گله من از iOS شاید خیلی ناچیز باشد اما یکی از همان چیزهای کوچکی است که هر چه بیشتر با آن مواجه می شوید بیشتر شما را خشمگین می کند.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

در اندروید برای تنظیم صدا و روشنایی فقط کافی است با ضربه زدن روی اسلایدر میزان روشنایی و صدا را کم یا زیاد کنید. اما در iOS حتما باید روی اسلایدر بکشید تا میزان صدا و روشنایی تنظیم شود و این کار وقت بیشتری نسبت به اندروید می گیرد.

 

دکمه برگشت به عقب (Back Button)

خیلی ها را دیدم که پس از مدتی استفاده iOS دوباره به اندروید برگشته اند و به عقیده آن ها دکمه برگشت به عقب در اندروید یک نعمت خدادادی است. iOS هم مشخصه ای در قسمت چپ بالای صفحه دارد که با استفاده از آن می توانید در برنامه ای باز کرده اید یک صفحه به عقب برگردید.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

اما اگر هر بار مجبور باشید که برای برگشت به عقب روی دکمه بالای صفحه ضربه بزنید ممکن است خسته شوید یا شاید گوشی از دستتان بیفتد و آسیب ببیند. به علاوه یک گزینه Reachability هم در iOS هست که باز هم بیشتر از دکمه برگشت به عقب اندروید زمان می برد.

 

ناخوشایند بودن Spotlight Search در iOS

در گوشی های اندروید می توان بهترین تجربه جستجو را داشت. اما نکته منفی که در iOS هست این است که از اپلیکیشن Bing برای جستجوی Spotlight Search به صورت پیش فرض استفاده کرده است.

 

در جستجوی iOS با استفاده از Safari برای جستجوی گوگل هر سرچی که انجام می دهید نتایج نامربوطی از سیری، برنامه هایی که نصب کرده اید، برنامه هایی که می خواهید نصب کنید نشان می دهد و در آخر هر کدام لینکی برای سرچ در وب می آورد که با زدن روی لینک یک اپلیکیشن متفاوت باز می شود.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

البته می توانید در تنظیمات، پیشنهادات سیری را غیر فعال کنید ولی با این کار تنها قسمتی از به هم ریختگی ها در سرچ حل می شود نه تمام آن.

 

می توان در iOS تنظیمات را تغییر داد اما نمیتوان به آسانی به آن ها دسترسی پیدا کرد

Control Center در iOS مشابه منوی Quick Settings در اندروید است.همان قسمتی که برای تغییرات سریع به آن ها رجوع می کنید.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

اگر در اندروید می خواهید تنظیمات سریعی را انجام دهید به عنوان مثال می خواهید به یک وای فای دیگر وصل شوید به جای این که فقط وای فای را خاموش کنید می توانید چنین تنظیمات سریعی را در یک منوی کوچک بیاورید و فقط با یک ضربه به تمام تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

 

اما در iOS حتما باید به صفحه هوم بروید و گزینه Settings را در صفحه پیدا کنید سپس آنقدر جستجو کنید تا بتوانید تنظیمات مورد نظر خود را بیابید.

 

نمی دانم مدل موبایلی که دارم چیست

این شکایت بیشتر در مورد گوشی های آیفون می شود تا گوشی های اندروید. هنگامی که این گوشی برایم فرستاده شد نمی دانستم مدل آن آبفون ۵ است یا ۶ یا ۶s. سعی کردم این ابهام را رفع کنم اما هیچ جای گوشی چیزی درمورد اطلاعات مدل گوشی بدست نیاوردم.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

درسته که شماره های مدل هستند ولی هیچ چیزی درمورد نام آن یافت نمی شود. برای پیدا کردن مدل گوشی باید حتما سری به جستجوی اینترنت زد اما چرا باید اینگونه باشد و چرا مثل گوشی های اندروید در خود گوشی یافت نمی شود.

 

نمی توان تمام اطلاعات برنامه ها را حذف کرد

گاهی اوقات برنامه ها و اطلاعات موجود در آن ها فضای زیادی را اشغال می کنند و مشکلاتی در گوشی ایجاد می کنند. وقتی این مشکل در اندروید پیش می آید می توان به راحتی وارد App info شده و اطلاعات برنامه را به طور کامل حذف کرد. یا این که می توان برنامه را uninstall کرد تا تمام اطلاعات حذف شده و دوباره نصب کنید.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

اما در آیفون uninstall واقعی وجود ندارد و اطلاعات برنامه ها جایی در گوشی باقی مانده و پس از مدتی مشکل ایجاد می کنند. برای این که کاملا همه چیز حذف شود مجبورید تمام بکآپ های iCloudرا حذف کرده و factory reset کنید. که کمتر کسی دست به چنین کاری می زند.

 

پیچیدگی پس گرفتن مبلغ خریدهای انجام شده یا همان App Refunds در آیفون

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

این کار در اندروید بسیار ساده است. فقط کافی است به صفحه Play Store بروید و گزینه Refund را بزنید. اما در App Store هیچ راه ساده ای برای Refund وجود ندارد و برای این کار باید وارد یک وب سایت دیگر شوید و این کار را انجام دهید.

 

یا این که به جستجوی منوها در آیتونز برای مک بپردازید. این کار درست مثل این می ماند که برای پس دادن شیر فاسد به دفاتر امنیتی شرکت های بزرگ بروید.

 

نمی توان برنامه ها را از روی صفحه مخفی کرد

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

حتی اگر به اندروید عادت نداشتم هم دلم می خواست صفحه موبایلم خالی از منوها باشد و این که نمی توانم آن ها را از روی صفحه بردارم کمی آزار دهنده است. جدا از عقیده شخصی خودم فکر می کنم این مسئله برای خیلی ها ناراحت کننده باشد.

 

البته در iOS 10 امکان مخفی کردن منوها از روی صفحه به استثناء Photos، Settings، App Store و Messages وجود دارد.

 

۵ عملکرد با یک دکمه

دکمه هوم در آیفون همه کاره است به حدی که ما را دچار سردرگمی می کند. با یک فشار کوچک وارد صفحه هوم می شود، با یک فشار طولانی Siri باز می شود، دو بار فشار برنامه هایی که اخیرا باز کرده اید را نمایش می دهد، سه بار فشار میانبرها را راه اندازی می کند، دوبار لمس دسترسی صفحه را آسان می کند. این همه کارایی برای یک دکمه کوچک خیلی زیاد است.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

اصلا درک نمی کنم آن هایی که می گویند استفاده از iOS خیلی راحت تر از اندروید است چه نکته آسانی در ۵ کارایی مختلف برای یک دکمه می بینند. اگر بخواهیم با اندروید مقایسه کنیم دکمه back اندروید یا دکمه بازگشت به صفحه اصلی خیلی راحت تر از این دکمه ۵ وظیفه ای است.

 

از همه بدتر فیزیکی بودن دکمه هوم است که باید روی آن کلیک شود. البته بیشتر گوشی های آیفون یک دکمه هوم روی صفحه هم دارند. فکرش را بکنید: می خواهید اپلیکیشن را باز کنید روی آیکونه ضربه می زنید. می خواهید اپلیکیشن را ببندید روی دکمه هوم داخل صفحه ضربه می زنید.

 

ضربه ضربه ضربه. اما هنگامی که می خواهید به صفحه هوم برگردید دکمه هوم را فشار می دهید. این یک سردرگمی و تجربه ای ناسازگار است.

 

Safari تنها مرورگر آیفون

اپل از چیزی به نام UIWebView برای ارائه صفحات در Safari استفاده کرده است و این خوب و سریع است و مواردی که می خواهید را برایتان نمایش می دهد اما مشکل این جاست که حتی مرورگرهایی چون گوگل کروم Google Chrome هم باید از UIWebView برای نمایش صفحات و جستجوها استفاده کنند.

 

و این بدین معنی است که با نصب مرورگرهای دیگر در آیفون بهره زیادی از آن ها نخواهید برد چون در واقع دارید از همان سفری با یک رابط دیگر استفاده می کنید.

مقایسه سیستم عامل های اندروید و ios

همانطور که در آغاز مطلب گفتم من یکی از کاربرای اندروید هستم بنابراین شاید با کمی تعصب این مطلب را نوشته باشم. به بهترین نحو سعی کردم مقایسه ای در رابطه با این دو گوشی انجام دهم و پس از مقایسه کامل دوباره به همان اندروید برگشتم.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات