پارس ناز پورتال

معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد 

مسجد جامع فهرج یکی از آثار تاریخی مربوط به زمان شکل گیری اسلام در ایران است و قدیمی ترین مسجد در ایران لقب گرفته است. ساخت مسجد جامع فهرج به نیمه اول قرن اول هجری برمی گردد. این مسجد، تنها مسجدی در جهان اسلام با قدمت زیاد است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده‌است.

 

مسجد جامع فهرج (مسجد امام حسن) مربوط به صدر اسلام است و در شهرستان یزد، بخش مرکزی ـ روستای فهرج واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۴۹ با شمارهٔ ثبت ۹۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

ساخت مسجد جامع فهرج به نیمه اول قرن اول هجری برمی گردد. این مسجد، تنها مسجدی در جهان اسلام با قدمت زیاد است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده‌است. مسجد از نوع شبستانی و فاقد ایوان است. اگرچه بین باستان شناسان اختلاف نظر وجود دارد اما ظاهراً مسجد جامع فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران است.

 

هرچند برخی مسجد تاریخانه دامغان را قدیمی‌ترین مسجد ایران می‌دانند. درحال حاضر مسجد تاریخانه صرفاً کاربرد بازدید و گردشگری دارد اما مسجد جامع فهرج کماکان زنده و پویا بوده و در آن نماز برپای می‌دارند.
معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

مسجد جامع فهرج، در شهرستان یزد، بخش مرکزی ـ روستای فهرج واقع شده است

 

هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک و شکل بنا، انسان را به یاد ساختمان‌های دوره ساسانی می‌اندازد. منار گلی نه چندان بلند مسجد در قرن سوم به بنای اصلی اضافه شده، که در عین حال راه دسترسی به پشت بام نیز می‌باشد. این مسجد، همچون بسیاری دیگر از مساجد جامع دارای درهای ورودی متعدد می‌باشد. 

معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

ساخت مسجد جامع فهرج به نیمه اول قرن اول هجری برمی گردد

 

وارد مسجد که می‌شوید هیچ اثری از محراب، گنبد، کتیبه، کاشیکاری و سایر صنایع و تکلف‌هایی که بعدها در ساخت مساجد مرسوم گردید نمی‌یابید. سادگی آن صداقت هزار و چهارصدساله‌ای را گواه‌است، بی آنکه زنگار ریا، چهره دلنشینش را رنگین کند. اگرچه وجود زیلوهایی که برای نماز بر زمین پهن شده‌است،

 

سجاده‌ها، مهر و منبر، روح تازه گی و پویایی را به انسان القاء می‌کند اما بی شک نحوه سیم کشی زشت و ناهنجار، پنکه‌های سقفی، حوض خالی و بدقواره‌ای که می‌تواند بسیار زیباتر و شایسته چنین مکانی باشد، دل را می‌آزارد.
معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

مسجد جامع فهرج، تنها مسجدی در جهان اسلام است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده‌است
معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزدمسجد جامع فهرج از نوع شبستانی و فاقد ایوان است
معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

مسجد جامع فهرج، ظاهراً مسجد جامع فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران است
معرفی مسجد جامع فهرج در شهر یزد

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات