پارس ناز پورتال

قاعدگی در دختران نوجوان و نکات مهم

مجموعه : بهداشت زنان

قاعدگی در دختران نوجوان و نکات مهم

قاعدگی در دختران نوجوان و نکات مهم 

وقتی دختران نوجوان اولین پریود و قاعدگی خود را می گذرانند برای آن ها دوران سختی خواهد بود با توجه به اینکه بلوغ جسمی در دختران شرایظ سخت تری نسبت به پسران دارد. از جمله نگرانی‌های دختران نوجوان و والدین آنها آغاز دوران بلوغ و به ویژه سیکل قاعدگی است. آگاهی از آغاز زمان بلوغ و تغییرات هورمونی این دوران می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

نوجوانی برهه‌ای گیج کننده در زندگی است و هنگامی که تغییرات بدنی بلوغ به آن اضافه می‌شود، می‌تواند تنش زاتر هم بشود.بلوغ زمانی است که تغییرات هورمونی، کودک را به بزرگسال تبدیل می‌کند.یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها برای دختران و والدین آنها زمان آغاز بلوغ است.زمان آغاز بلوغ بسیار متغییر است و می‌تواند در هر زمانی بین 8 تا 13 سالگی رخ دهد.

قاعدگی در دختران نوجوان و نکات مهم

اگر فردی در پایان این طیف سنی است، این مساله می‌تواند برایش تنش زا باشد. معمولا 2 تا 3 سال پس از آغاز تغییرات پستانی، چرخه‌های قاعدگی شروع می‌شود.در چند ماه پیش از اولین قاعدگی، ممکن است دختر نوجوان افزایش ترشح مایعی شفاف از واژن را ببیند که ناشی از تغییرات هورمونی رخ داده در بدن اوست.در مدت زمان کوتاهی، دختر نوجوان اولین خونریزی قاعدگی را تجربه می‌کند.

 

چه چیز در حال رخ دادن است؟ بسیاری از دختران واقعا نمی‌دانند که قاعدگی چیست؟تقریبا ماهی یک بار، یک تخمک از یکی از دو تخمدان رها و وارد لوله‌های فالوپ می‌شود که می‌تواند با اسپرم یک مرد بارور شود.اگر تخمک بارور شود، بارورشده را حفظ و تغذیه کند. اگر لقاح رخ ندهد، این پوشش می‌ریزد تا چرخه تخمک‌گذاری بعدی آغاز شود.

 

بدن این لایه ریخته را از طریق (واژن) بیرون می‌ریزد. این فرآیند همان چیزی است که تحت عنوان «خونریزی قاعدگی» از آن یاد می‌شود.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات