پارس ناز پورتال

خرید طلا و جواهرات قیمتی و نکات کاربردی

خرید طلا و جواهرات قیمتی و نکات کاربردی

خرید طلا و جواهرات قیمتی و نکات کاربردی 

خرید طلا و جواهرات برای خانم ها اهمیت خاصی دارد و همچنین برای آقایان تا دل خانم های خود را به دست آورند.اما در خرید طلا و جواهرات قیمتی باید نکات مربوط به خرید را مد نظر داشته باشیم. 

 

طلا

طلا از زمانیکه اولین تمدن‌های بشری شکل گرفتند مورد استفاده انسان قرار گرفته است. وقتی صحبت از طلا به میان می‌آید، معمولا تصویر نوعی شی زینتی در ذهن همه ما نقش می‌بندد. اما این فلز قیمتی و با ارزش کاربردهای بسیار وسیعی دارد.

 

از ساخت ظروف تا ابزار دندانپزشکی، طلا یک فلز بسیار کاربردی است و در حوزه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که طلا قابلیت تبدیل به اشکال گوناگون را دارد، از ویژگی‌های آن، علاوه بر مقاومت می‌توان به انعطاف‌پذیری نیز اشاره کرد. همچنین، این فلز کدر، پوسیده و زنگ نمی‌زند، به همین دلیل هیچگاه از ارزش آن کاسته نمی‌شود.

 

میزان خلوص طلا در کاربردها و شکل‌های گوناگون متفاوت است. طلاهایی که برای ساخت جواهرات و زینت‌آلات به کار می‌روند نیز خلوص یکسانی ندارند.

 

طلای خالص نرم است و نمی‌توان از آن برای ساخت زینت‌آلاتی که در معرض انواع ضربات و فشارها قرار دارند استفاده کرد. به دلیل این ضعف، طلا را با سایر فلزات، نظیر نقره، مس و نیکل ترکیب می‌کنند تا مقاومت و استحکام آن افزایش پیدا کند. میزان خلوص طلا را با واحدی به نام عیار مشخص می‌کنند.

 

طلای 100 درصد خالص 24 عیار است. هر چه از میزان خلوص طلا کاسته شود، عیار آن نیز کاهش می‌یابد و ارزش آن کمتر شده، مقاومتش بیشتر می‌شود. برای مثال اگر طلایی 18 عیار باشد بدین معناست که 18 واحد از آن از طلا و 6 واحد آن از سایر فلزات تشکیل شده است.

 

معمولا برای ساخت قسمت‌هایی از زیورآلات که نیاز به استحکام بیشتری دارند، نظیر قفل دستبند، از طلایی با عیار پایین‌تر که مقاومت بیشتری دارد استفاده می‌کنند. اما در اکثر موارد، طلایی که عیار آن کمتر از 10 باشد، طلا محسوب نمی‌شود. همچنین برای ساخت جواهرات از طلای کمتر از 12 عیار استفاده نمی‌شود.

 

اگر قصد خرید انگشتر یا هر زیور‌آلات دیگری که ممکن است در معرض فشارها و ضربات زیادی قرار گیرد را دارید، بهتر است به دنبال عیار پایین‌تر با مقاومت بالاتر باشید.

 

رنگ طلا نیز می‌تواند متنوع باشد. برخی انواع طلا زرد، برخی سفید و برخی به رنگ مسی هستند. طلاهایی که زرد نیستند رنگشان را از فلزی که با آنها ترکیب شده است می‌گیرند.

 

مروارید

مروارید‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد: مروارید اصل، مروارید پرورشی و مروارید بدل. مرواریدهای اصل و طبیعی همان مرواریدهایی هستند که در اعماق دریا یا اقیانوس در داخل یک صدف تشکیل می‌شوند و بسیار نادر و کمیاب‌اند.

 

این مرواریدها معمولا دارای اشکال منظم و یکدستی نبوده و برای ساخت جواهرات مناسب نیستند. مروارید اصل آنقدر ارزشمند و گران قیمت است که به هیچ وجه خرید آن به عنوان یک وسیله تزئینی به صرفه نیست. در نتیجه ما به شما پیشنهاد می‌کنیم گزینه مروارید اصل را فراموش کنید.

 

گزینه بعدی شما مروارید پرورشی است. این مرواریدها تقلبی و بدل نیستند بلکه توسط انسان پرورش داده می‌شوند. البته قیمت این نوع مروارید نیز پایین نیست اما نسبت به مروارید اصل بسیار منطقی‌تر است. مروارید‌ها در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف پرورش داده می‌شوند.

 

برای خرید مروارید به دنبال نوعی باشید که سطحی براق و یکدست دارد. همچنین حتما به یک فروشنده مورد اطمینان مراجعه کنید.

 

سنگ‌های قیمتی

سنگ‌های قیمتی هیچگاه قدیمی نمی‌شوند. اما باید هنگام انتخاب آنها به میزان کافی دقت به خرج دهید. سنگ‌های قیمتی نیز مانند مروارید به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: سنگ‌های اصل و طبیعی (بدین معنا که مستقیما از زمین استخراج شده‌اند)،

 

سنگ‌های مصنوعی (بدین معنا که در آزمایشگاه و در اثر ترکیبات شیمیایی تولید شده‌اند) و بدلیجات. البته حتی سنگ‌هایی که اصل هستند و از زمین استخراج می‌شوند نیز در آزمایشگاه مورد فعل و انفعالاتی قرار می‌گیرند تا کیفیت آنها افزایش یابد.

 

در مقابل این سنگ‌ها، سنگ‌های مصنوعی قرار دارند. لازم به ذکر است که منظور ما از سنگ مصنوعی، سنگی تقلبی یا بدون ارزش نیست. این سنگ‌ها نیز درست مانند سنگ‌های اصل هستند با این تفاوت که ساخته دست بشر هستند. همچنین به دلیل فراوانی آنها در مقایسه با سنگ‌های طبیعی و اصل، قیمت آنها پایین‌تر است.

 

سنگ كهربا

کهربا با قدمتی بالغ بر 260 میلیون سال در واقع صمغ درختان سوزنی از گونۀ کاج در جنگل‌هایی است که بعدها به زیر آب دریاها رفتند و پس از حداقل 50 میلیون سال آنچنان سخت گردید که اکنون به عنوان سنگ کهربا شناخته می‌‌شود و به ما تصویری از جهان پیش از تاریخ را نشان می‌‌دهد،

 

چرا که در آنها قطعاتی از زمین، حشرات و گیاهان دربر گرفته شده‌اند. تقریباً از دوران پارینه سنگی این سنگ‌‌ها در مناطق مختلف شمال اروپا و عمدتاً بطور شناور در سواحل شنی یافته می‌‌شوند. ساحل‌‌های شنی مسطح و آب شور دریا جایگاه مناسبی برای شناورشدن سنگ کهربا هستند.

 

اما قبل از آنکه این سنگها در ساحل جای گیرند، بایستی توسط موج‌‌های کف‌آلود ساحلی به لرزه درآمده باشند. نیروهای عظیم نهفته در موج‌‌های ساحلی این تأثیر را دارند که تنها مقوم‌ترین سنگ‌‌ها که از کیفیتی عالی برخوردارند، باقی می‌‌مانند. در برخی افسانه‌‌ها آن را اشک وال‌ها نامیده‌اند و بعضی به آن لقب «طلای دریاها» داده‌اند.

 

چگونگی تأثیرگذاری کهربا 

سنگ کهربا عمدتاً از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است؛ بار الکترون منفی دارد و مالش آن روی بدن انسان باعث یونیزاسیون منفی می‌‌شود که از این طریق فرد حس و حال بهتری می‌‌یابد. تقریباً تمامی دستگاه‌‌های الکتریکی مانند تلویزیون، وسایل برقی آشپزخانه، سشوار، گازبرقی، رادیو، کامپیوتر و غیره ما را با مقدار زیادی یون‌‌های مثبت یونیزه می‌‌کنند،

 

چیزی که موجب ناراحتی و بیماری‌‌های گوناگون می‌‌شود. به منظور متعادل‌سازی یونیزاسیون الکتریسیتۀ ثابت در بدن، سنگ کهربا می‌‌تواند به عنوان بهترین یونیزاتور طبیعی بکار گرفته شود. در نتیجۀ تقطیرِ خشک سنگ کهربا دو مایع ارزشمند یعنی عصارۀ کهربا و نیز اسید بسیار شفافی به دست می‌‌آید.

 

قطران‌‌های مزبور علاوه بر ویژگی ِ یونیزاسیون الکتریسیتۀ ثابت که از آن یاد شد، از ویژگی‌‌های ضد باکتری برخوردارند که به بازسازی و بهبود بافت‌‌های صدمه دیدۀ درونی و همچنین پوست یاری می‌‌رسانند، همچنان که در تقویت ارگانیسم بطور کلی نیز نقشی به سزا دارند.

 

عطر ِ قوی صمغ در عصارۀ کهربا در واقع تضمین کنندۀ خلوص آن می‌‌باشد. عصارۀ مزبور، به عنوان حامل اکسیژن و ذره‌‌های آنُدی، بخش صدمه دیده الکتریسیته ثابت دربافت پوست را بازسازی کرده و با منعطف نمودن بافت، سَیَلان و جریان بهتر خون در مویرگ‌ها را باعث می‌‌شود.

 

بدین ترتیب بهبود و ترمیم سوختگی‌ها، سرمازدگی، گرفتگی عضلات، زخم‌‌های شدید، نیش زدگی، جوش‌‌ها و دمل‌ها، تورم‌‌ها و کهیر پرخارش تسریع می‌‌گردد.

 

تأثیرات روحی و روانی سنگ کهربا

این سنگ در مواقع بروز افسردگی اعتماد به نفس را تقویت می‌‌کند و نیز بر انعطاف، سعه صدر و توان نوآوری می‌‌افزاید. سنگ خورشیدی که به فکر اعتلا بخشیده و عشق به زندگی را بیدار می‌‌سازد.

 

او به ما گرما و روشنی می‌‌دهد، قدرت تصمیم‌گیری را افزوده و به هنگام مستأصل و مأیوس بودن به ما برای غلبه بر دلهره و اضطراب یاری می‌‌رساند. کهربا از دیرباز به عنوان سنگِ زندگی بخشِ خورشید شناخته می‌‌شده است، چیزی که در ما شادابی خاصی ایجاد می‌‌کند.

 

به جان ما نور و گرمی وارد می‌‌کند و جلوه‌ای سرشار از تازگی و نشاط به ما می‌‌بخشد. همچنین با تقویت و بهبود روند خود درمانی، ترس را از بین برده، تعادل را بازگردانده، توان اتخاذ تصمیم را افزوده و در نتیجه در فرد مثبت اندیشی و اطمینان ایجاد می‌‌نماید. 

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات