پارس ناز پورتال

تاثیر گوش دادن به موسیقی روی درک طعم غذا

تاثیر گوش دادن به موسیقی روی درک طعم غذا

تاثیر گوش دادن به موسیقی روی درک طعم غذا 

آیا تا به حال فکر کرده اید که هنگام گوش دادن به موسیقی , طعم غذاها متفاوت تر از همیشه میشود ؟ بسیاری از اشخاص هنگام خوردن غذا به موسیقی گوش میدهند . در خیلی از منازل هم هنگام سرو شام یا ناهار موسیقی ملایمی در فضا پخش میشود .

 

برخی هم هنگام خوردن ساندویچ یا لقمه ای که همراه خود به محل کار یا دانشگاه آورده اند , هدفون را در گوش گذاشته و مشغول گوش دادن به موسیقی میشوند . اما آیا این کارها باعث لذت بخش تر شدن طعم غذا می شود؟

 

اما محققان بلژیکی دریافتند که شنیدن انواع موسیقی باعث درک متفاوت طعم هر غذا در مغز می‌شود.

 

محققان دانشگاه بروکسل دریافتند که شنیدن موسیقی آرام و موسیقی با ریتم تند در احساس چشایی انسان و درک طعم غذا و نوشیدنی‌ کاملا موثر است.دکتر فیلیپو کاروالو، متخصص بیولوژی از دانشگاه بروکسل عنوان کرد: برای نتیجه‌گیری قطعی نظریه تاثیر موسیقی بر حس چشایی انسان، از گروهی از داوطلبان برای انجام آزمایش دعوت به عمل آمد.

 

وی در ادامه افزود: در مرحله اول آزمایش برای گروه اول داوطلبان در زمان خوردن نوشیدنی و غذا موسیقی آرام و دلنشین پخش و سپس برای گروه دوم، موسیقی پرضرب و خشن پخش شد.محققان پس از بررسی نتایج آزمایش دریافتند که تاثیر نوع موسیقی در درک انسان از مزه غذا تاثیر زیادی دارد.

 

با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه ثابت شد که شنیدن موسیقی‌های مختلف نه تنها بر اعصاب و وران انسان تاثیر‌گذار است بلکه نوع موسیقی نیز در درک متفاوت انسان از غذا تاثیر دارد.

 

بنابراین بهتر است صرف غذا همیشه در محیطی آرام و با موسیقی ملایم و با ریتم طبیعت همراه باشد، چرا که مصرف غذا در شرایط پرتنش نه تنها درک مغز از طعم غذا را تغییر می‌دهد بلکه بر عملکرد فیزیولوژیک بدن انسان نیز تاثیر منفی دارد.

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات