پارس ناز پورتال

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران 

اگر اپل در ایران نمایندگی خودش را فعال کند,دردسر های بسیاری گریبان قاچاق گوشی در ایران را خواهد گرفت,باید دید چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. 

 

مدت‌ها بود که خبرهایی مبنی بر اجرای طرحی جدید برای مبارزه با قاچاق تلفن‌همراه در ایران به نام رجیستری شنیده می‌شد، رجیستری طرحی تازه نیست و چند سالی است که هر از گاهی صحبت‌هایی مبنی بر اجرا و یا عدم اجرای این طرح بیان می‌شود.

 

با اجرای توافق‌نامه و برداشته شدن بخشی از موانع برای ورود رسمی برندهای تولید کننده تلفن همراه به داخل کشور، اجرایی شدن این طرح و خروج اسمارت‌فون‌های غیر رسمی رنگی جدی‌تر را به خود گرفت.

 

چند روز پیش بود که خبرهای زیادی در رابطه با اجرای طرح رجیستری و از دسترس خارج شدن گوشی‌های قاچاقی در فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها منتشر شد.

 

در روز یکشنبه عباس نخعی مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که ابلاغیه‌ای جهت جمع‌آوری آی‌فون‌ها برای تمامی استان‌ها ارسال شده است،

 

در مقابل رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه از اجرایی شدن این طرح ابراز بی اطلاعی کرد اما گویا عزم مدیران این بار جدی‌تر از گذشته جزم شده بود و بالاخره امروز اولین مرحله از اجرای این طرح کلید خورد و اپل لقب اولین قربانی این طرح را به خود گرفت!

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

توجه زیاد کاربران به محصولات این کمپانی آمریکایی موجب شد حساسیت‌ها روی اسمارت‌فون‌های ساخته این شرکت بیش‌تر از سایر تولیدکنندگان باشد و در اولین مرحله اقدام به جمع آوری آی‌فون‌های اپل از فروشگاه‌ها و نمایندگان غیر رسمی (البته اکثرا خود را رسمی می‌نامند) شد.

 

پس از جمع‌آوری آی‌فون‌ها از فروشگاه‌های فیزیکی، فروشگاه‌های آنلاین معتبر داخلی تمام مدل‌های آی‌فون را ناموجود اعلام کرده و رسما فروش اسمارت‌فون‌های اپل در ایران به هر دو صورت فیزیکی و مجازی پایان پذیرفت.

 

البته در روزهای گذشته بازار تلفن‌همراه جنبشی عجیب را به خود می‌دید و اکثر کاربرانی که قصد خرید آی‌فون را داشتند در طی دو یا سه روز گذشته به فروشگاه‌ها هجوم برده و آی‌فون خود را خریداری کرده‌اند،

 

البته دو روز پیش در بخش‌های خبری رسانه ملی خبری منتشر شد که به کاربران پیشنهاد می‌کرد از خرید آی‌فون ممانعت کنند زیرا ممکن است پس از اجرایی شدن طرح نتوانند از دیوایس خود استفاده کنند.

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

ممنوع شدن فروش قانونی محصولات این برند مطمئنا موجب شکل‌گیری بازارسیاه برای فروش محصولات آی‌فون خواهد شد و به این ترتیب اسمارت‌فون‌های گران قیمت اپل با مبالغی به مراتب بیشتر به فروش خواهند رسید.

 

هم‌چنین طرح مبارزه با محصولات قاچاق خصوصا در حوزه فناوری به‌صورت جدی در حال انجام است و پیش بینی می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور، دیگر تولیدکنندگان غیر رسمی در ایران نیز به سرنوشت آی‌فون دچار شوند.

 

جزئیات پلمپ فروشگاه های اپل در تهران

رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی تصمیم جمع آوری گوشی های آیفون از بازار و پلمپ کردن چند نمایندگی این گوشی در بازار را سبب نابسامانی بازار این محصولات و افزایش قیمت این گوشی ها عنوان کرد.

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

به گزارش مهر، غلامحسین کریمی، در مورد اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا در پلمپ فروشگاههای عرضه محصولات کمپانی اپل، اظهار داشت: این موضوع مربوط به تمامی فروشگاهها نبوده و تنها نمایندگی دو شرکت واردکننده محصولات اپل در ایران پلمپ شده است.

 

وی با تاکید براینکه محصولات اپل در ایران نمایندگی مستقیم ندارد، اضافه کرد: این دو شرکت به صورت غیرمستقیم و از طریق هنگ کنگ و دبی نسبت به اخذ نمایندگی آیفون اقدام کرده بودند که با پایان یافتن اعتبارنامه آنها و عدم تمدید مجوزشان، فعالیت آنها متوقف شده است.

 

رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی با انتقاد از تصمیم صورت گرفته برای پلمپ نمایندگیهای اپل و نیز جمع آوری گوشی های این برند از سطح بازار بدون هماهنگی با اتحادیه دستگاههای مخابراتی، خاطرنشان کرد: اینگونه تصمیمات بدون کارشناسی،

 

باعث نابسامانی در بازار می شود و ما شاهد هستیم که این موضوع باعث گرانی گوشی های آیفون در سطح بازار، بلاتکلیفی فروشندگان این محصولات و نیز احتکار آن شده است.

 

کریمی با اشاره به پلمپ دفتر دو نمایندگی محصولات اپل در تهران، خاطرنشان کرد: موضوع قاچاق و عرضه بدون مجوز گوشی، تنها مربوط به برند اپل نمی شود و معلوم نیست چرا تنها آیفون در این زمینه پررنگ جلوه داده شده است.

 

وی گفت: به زودی فعالیت سایر برندهایی که در بازار بدون نمایندگی رسمی فعالیت می کنند نیز طبق این تصمیم، لغو می شود و این رویه برای سایر گوشی های برندهای مختلف در بازار صادق خواهد بود.

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

کریمی با بیان اینکه نمایندگان رسمی و قانونی واردکننده موبایل باید در سامانه ثبت سفارش صنعت و معدن و نیز سامانه گمرک، کالای خود را به ثبت برسانند، تاکید کرد: درصورتی که این اتفاق نیافتد، گوشی های وارداتی به کشور قاچاق محسوب می شود و در صورت اجرای طرح رجیستری، این گوشی ها در سامانه مطابقت داده نمی شود.

 

رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی در مورد نگرانی مردم از عدم رجیستری گوشی های آیفون در شبکه مخابراتی کشور، تاکید کرد: تمامی گوشی های موبایل دارای کد شناسایی (IMEI ) هستند و چنانچه در حین ورود،

 

به صورت رسمی وارد کشور شوند در سامانه ثبت و سفارش و گمرک، به ثبت می رسند و پس از آن هیچگونه نگرانی از عدم رجیستری آنها وجود ندارد چرا که سوابق این گوشی ها در تمامی دنیا یکسان است.

 

وی ادامه داد: اما در صورتی که این گوشی ها به صورت قاچاق وارد شود IMEI آنها در سامانه مورد تایید نبوده و در شبکه مخابراتی کشور، قابل شناسایی نیست.

 

کریمی بر لزوم حل مشکل قاچاق در بازار گوشی تاکید و خاطرنشان کرد: حتی با وجود کاهش تعرفه موبایل به 6 درصد و نیز دریافت 9 درصد هزینه مالیات ارزش افزوده از خریدار، همچنان بازار مملو از گوشی های قاچاق است و باید در این زمینه اقدامات مشابه صورت گیرد.

اجرایی شدن رجیستری و خداحافظی با اپل در ایران

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات