پارس ناز پورتال

آموزش درست کردن نون قندی مخصوص ماه رمضان

مجموعه : آموزش آشپزی

آموزش درست کردن نون قندی مخصوص ماه رمضان

آموزش درست کردن نون قندی مخصوص ماه رمضان

نون قندی از شیرینی ها سنتی شهر ساوه است که در مراسم و اعیاد درست میکنن و از مهمون ها پذیرایی میکنن شما میتوانید از مغز بادام نیز کمی استفاده کنید ولی داخل خمیر این شیرینی مواد میانی (گردو،شکر،دارچین) بریزن بهش میگن نون قندی (که مثل قطاب پیچیده میشه) و اگه خمیر و بدون مواد میانی قالب بزنن بهش میگن نون ماستی! حالا چرا نمی دونم.

 

این شیرینی یکی از شیرینی های سنتی شهر ساوه ست که توی تمام مراسما و اعیاد از جمله عید نوروز درست می کنن و از مهمونا با این شیرینی پذیرایی میشه،حالا اگه داخل خمیر این شیرینی مواد میانی (گردو،شکر،دارچین) بریزن بهش میگن نون قندی (که مثل قطاب پیچیده میشه) و اگه خمیر و بدون مواد میانی قالب بزنن بهش میگن نون ماستی! حالا چرا نمی دونم.

 

موادلازم:

تخم مرغ یک پیمانه (هر پیمانه ای فقط تمام مواد با همان اندازه زده شود)

شکر یک پیمانه

ماست یک پیمانه

روغن جامد یک پیمانه

آرد به میزان لازم

حال به ازای هر ۳ کیلو آرد:

وانیل ۱ شیشه کوچک = ۳ گرم

بیکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری

خمیر مایه ۱ قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه:

تخم مرغ و شکر و ماست را با هم زده تا شکر آب شده و مخلوط کرم رنگ گردد، روغن را داغ کرده و ولرم شده ی آن را به این مخلوط اضافه می کنیم. خمیر مایه عمل آمده را اضافه کرده و سپس بیکینگ پودر و وانیل را اضافه می کنیم،حال آرد را اضافه کرده و هم می زنیم تا خمیر لطیفی بدست آید،به خمیر نیم ساعت استراحت می دهیم (بیشتر بدید چون من اذیت شدم!) و سپس به شکل قطاب مواد داخلش ریخته و می پیچیم و توی روغن داغ سرخ میکنیم و یا به شکل ماه (به هرشکلی میتونین ولی من اینجا فقط به شکل ماه دیدم!)قالب میزنین و می سرخین.(من توی مواد میانیم یکم جوز هندی هم رنده می کنم) بعد شیرینی ها رو توی پودر قند میغلطونیم و نوش جان میکنیم.

 

نکته ۱:

خمیر مایه و bp رو پر بردارید.

 

نکته ۲:

خمیرش بسیار لطیف و روغنیه سعی کنید برای باز کردنش و کلا ورز دادنش از آرد زیادی استفاده نکنید چون دیگه سفت میشه و تردی و پفی اصلی شیرینی رو نخواهد داشت.

 

منبع:آشپزی

 

 

Xبستن تبلیغ
تبلیغات